Świętowaliśmy Niepodległość


 

Dzień patriotyzmu niech nie kończy się w rocznicę Odzyskania Niepodległości.

W Szczawnicy pamiętamy o tym święcie na co dzień. Nie tylko pamiętamy o dokonaniach naszych ojców i dziadków, ale staramy się dbać o naszą małą ojczyznę, jaką jest Gmina Szczawnica – mówił w poniedziałek Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Zachwieja.

W dniu 11.11.13r. z rana rozpoczęły się w Szczawnicy obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pod pomnikiem obok UMiG odśpiewano hymn państwowy a przedstawiciele działających na terenie miasta instytucji (szkół i innych placówek oświatowych, związków, stowarzyszeń, organizacji w tym władze Miasta Szczawnicy) złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zarówno I jak II wojny światowej.

 

„Apelem Poległych” przygotowanym przez Związek Podhalan uczczono pamięć żołnierzy znanych i nieznanych.

Potem nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych w kierunku kościoła pw. Św. Wojciecha, gdzie ks. Franciszek Bondek odprawił mszę za Ojczyznę.

galeria zdjęć

 

 

O godz. 11.00 na promenadzie nad Grajcarkiem rozpoczęły się zawody zwane „Masowym Biegiem Niepodległości” organizowane w Szczawnicy po raz czwarty.

Organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczawnicy, współorganizatorem MOK. Sponsorem nagród – Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.

W tym roku liczba uczestników biegu przekroczyła 250.

O przynależności do poszczególnych kategorii decydował wiek startującego.

Wyróżniono nawet najmłodszego (1,5 roku) i najstarszego uczestnika zawodów.

Przyznano wiele nagród rzeczowych i dyplomów.

Medale i wyróżnienia wręczali wspólnie Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, dyrektor Szkoły nr 1 Paweł Sypek oraz ks. Grzegorz Gil.

Prowadzącym imprezę i komentatorem był Jacek Śliwiński.

Podczas zawodów panowała atmosfera zdrowej rywalizacji. Mimo zimna i nieba zasnutego ciężkimi chmurami, nikt nie tracił ducha walki. Na wzmocnienie po forsownym biegu na każdego z uczestników czekał gorący poczęstunek. Zaplecze kulinarne oraz centrum organizacyjne imprezy znajdowało się w „Karczmie u Polowacy”.

Bezpieczeństwo podczas zawodów zapewniali: ratownicy medyczni (jako wolontariusze), GOPR ze Szczawnicy, OSP Szczawnica oraz Straż Miejska.

 

 

Szczegółowe wyniki oraz zdjęcia z „Biegu” w zakładce: Sport.

 

Dalszy ciąg szczawnickich obchodów Dnia Niepodległości miał miejsce w Kinoteatrze „Pieniny”. Odbył się tam Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej, ale o tym już w osobnym artykule.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Agnieszka Stopka