Początki parafii szczawnickiej, tak jak i samej miejscowości, nie są znane; pierwsza wzmianka o niej pochodzi z r. 1434. W każdym razie była to parafia niewielka i biedna, skoro bp Piotr Tomicki przyłączył ją w r. 1529 do parafii w Krościenku.
Prawa parafialne przywrócił Szczawnicy dopiero biskup Ignacy Łobos w r. 1889. Pierwszy, bliżej nieznany, kościół szczawnicki runął ze starości przed 1550 r., gdyż wtedy to na jego miejscu stanęła druga, niewielka świątynia, rozebrana w r. 1894. Budował ją pleban krościeński ks. Marcin z Piotrkowa.
Wnętrze kościoła ozdabia polichromia Karola Polityńskiego z r. 1923 (dwukrotnie już odnawiana - ostatnio w r. 1992). Według słów Tadeusza M. Trajdosa "malowidła te, utrzymane w kategoriach postsecesyjnej, stylizowanej ludowości, urzekają swobodą i smakiem barw oraz obfitością pomysłów". Na sklepieniu, w miejscu skrzyżowania się nawy z transeptem, malarz przedstawił czterech cherubinów otulających krzyż swymi, przypominającymi pawie pióra, skrzydłami. Ramiona tego krzyża upodabniają się do płatków rozkwitłego kwiatu. Podobne kompozycje kwiatowe, czasem z motywem stylizowanego krzyża, pokrywają pozostałe pola sklepienne, przy czym najbogatsze tego rodzaju malowidło znajduje się na sklepieniu prezbiterium. Ściany nawy i transeptu dekorowane są ornamentami roślinnymi (pęki kwiatowe, liściaste łodygi i kiście owoców) i linearnymi oraz fryzem z medalionami polskich świętych (był on z biegiem czasu uzupełniany; ostatnio pod chórem przez miejscową artystkę Krystynę Kolkowicz). Na południowej ścianie nawy znajduje się malowidło Chrystusa na krzyżu okolonym tęczową aureolą. Zakończenia ramion krzyża przechodzą w fantazyjne motywy kwiatowe. Wokół wejścia spod wieży Polityński umieścił tarcze herbowe Orła i Pogoni w ozdobnych obramieniach. Kwatery te sprawiają wrażenie wzorzystych kilimów. Wyposażenie ruchome szczawnickiego kościoła jest dziełem dwu artystów: Kazimierza Chodzińskiego (1861-1921?) i Władysława Łuczkiewicza. Pierwszy z nich, po studiach w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i w Wiedniu, założył w Krakowie około 1880 r. "fabrykę statuet kościelnych", dostarczając rzeźby ołtarzowe do wielu kościołów. Dla Szczawnicy wykonał ołtarz główny i chrzcielnicę.
Centralną część tego ołtarza zajmuje sprowadzony z Rzymu obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy podtrzymywany przez anioły. Część ta ujęta w ramę, zdobiona u góry ażurową dekoracją i wypełniona licznymi wotami, flankowana jest wieżyczkami ustawionymi na konsolach. We wnękach tych wieżyczek znajdują się figury trudnego do rozpoznania świętego w stroju biskupa i księgą w dłoni (św. Bernard z Clairvaux?) oraz młodego kleryka trzymającego krzyż (prawdopodobnie św. Alojzego Gonzagi). Z kolei, w zwieńczeniu dostrzec można rzeźby bł. Kingi i św. Kazimierza, a w szczycie nastawy - św. Jana Chrzciciela, rozmieszczone w wysmukłych, ażurowych wieżyczkach. Ponad drzwiczkami tabernakulum znajduje się niewielki krucyfiks przykryty baldachimem w kształcie oślego grzbietu. Na zasuwie ołtarzowej namalowany jest obraz św. Wojciecha, patrona kościoła. Kamienna chrzcielnica o wielobocznej czaszy pokrytej ornamentem architektonicznym wsparta jest na gładkim, również wielobocznym trzonie. Ołtarze boczne, ambony i konfesjonały wykonał w latach r1894 -1900 W. Łuczkiewicz. Najciekawsze są ołtarze ustawione w transepcie; oba mają jednakową konstrukcję przypominającą średniowieczne tryptyki i zwieńczone są trzema wysmukłymi wieżyczkami (tu z kolei przychodzi na myśl porównanie ze szczytami gotyckich monstrancji). Kolorystyka ołtarzy to przede wszystkim ciemne brązy, zieleń, czerwień i biel oraz złoto ornamentów. W prawym ołtarzu środkową część nastawy zajmuje płaskorzeźba Matki Boskiej ofiarowującej różaniec św. Katarzynie Sieneńskiej. Na skrzydłach artysta umieścił postacie św. Stanisława Kostki (z lewej) i św. Alojzego Gonzagi. W zwieńczeniu, po obu stronach krzyża adorowanego przez anioły, ustawione zostały pełnoplastyczne figury Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty. W szczycie nastawy można dojrzeć figurkę Pana Jezusa Miłosiernego. Po zamknięciu skrzydeł ołtarza ukazują się płaskorzeźbione postacie św. Julii i św. Jadwigi Śląskiej. Z kolei w ołtarzu lewym znajduje się grupa Ukrzyżowania flankowana scenami Narodzenia Jezusa i Wniebowstąpienia. Zwieńczenie retabulum, skomponowane jest podobnie jak w ołtarzu prawym z tą różnicą, że krzyż otaczają figury św. Antoniego Padewskiego i Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a na samym szczycie artysta ustawił rzeźbę św. Franciszka z Asyżu. Rewersy skrzydeł przedstawiają postacie świętych Piotra i Pawła. Kosz ambony wsparty na konsoli dekorowany symbolami Ewangelistów, nakryty jest ażurową wieżyczką z fialami i figurkami aniołków. Organy zbudowane zostały w r. 1895 przez Tomasza Falla ze Szczyrzyca (w instrumenty pochodzące z tego warsztatu wyposa-żonych jest wiele kościołów Polski południowej). Ich neogotycki prospekt ma pięć osi; trzy wąskie osie, środkowa i skrajne, zakończone są wieżyczkami.
Całość wystroju kościoła w Szczawnicy wskazuje na problem, przed którym stanęła sztuka sakralna końcowych lat XIX w. Sprowadzał się on do pytania, czym wypełnić liczne, wznoszone w tym czasie neogotyckie świątynie? W odpowiedzi na to zapotrzebowanie pojawiły się warsztaty, wpierw tyrolskie, później miejscowe, wykonujące "pod styl" wyposażenie wnętrz kościelnych.
Wokół kościoła rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej. W kapliczkach zbudowanych przez Stanisława Salamona, szczawnicki rzeźbiarz Ryszard Hamerski ustawiał od r. 1985 pełne ekspresji drewniane rzeźby o znacznych rozmiarach. W figurach tych uderza kontrast pomiędzy surowymi, blokowymi zarysami postaci a obfitością fałdów szat.
Opracowane na podstawie:
"KOŚCIOŁY PIENIŃSKIE" Andrzeja Skorupy
wyd. OFICYNA PODHALAŃSKA Kraków 1996