Telewizja cyfrowa dla SZCZAWNICY!


Są już pierwsze efekty rezolucji podjętych przez Radę Miejską w Szczawnicy na wniosek Burmistrza Grzegorza Niezgody oraz Radę Powiatu Nowotarskiego na wniosek radnego powiatowego Tomasza Hurkały dotyczących braku dostosowania przekaźników na terenie Powiatu Nowotarskiego w tym przekaźnika na górze Jarmuta w Szczawnicy do emisji cyfrowego sygnału telewizyjnego. Jak dowiedzieliśmy się z biura prasowego firmy Emitel odpowiadającej za emisję sygnału, obecnie trwają prace na górze Jarmuta związane z dostosowaniem przekaźnika do emisji cyfrowej.

Na apel Szczawnicy odpowiedzieli również parlamentarzyści w osobach Posła Edwarda Siarki i Posła Andrzeja Romanka. W piśmie skierowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do Posła Andrzeja Romanka czytamy, iż „Termin definitywnego wyłączenia sygnału analogowego przewidziany jest na 31 lipca 2013r. a w przypadku Szczawnicy nastąpi on 22 kwietnia 2013r. Niezależnie od planu wdrożenia telewizji cyfrowej do wykonania pomiarów zasięgów stacji powołany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej mający na celu wskazanie miejsc gdzie sygnał nie dociera”. Bardziej konkretne informacje zawiera pismo od Podsekretarz Stanu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Małgorzaty Olszewskiej w którym pisze: ”Zgodnie z informacjami otrzymanymi z Telewizji Polskiej S.A, TVP S.A przygotowała koncepcję zwiększenia zasięgu MUX-3 ponad wymóg określony w ustawie tak, aby dostępność programów w jakości cyfrowej była nie mniejsza niż obecnie w wersji analogowej. Ponadto, planowane jest m.in. zastąpienie analogowego przemiennika Szczawnica/góra Jarmuta, cyfrowym nbadajnikiem DVB-T „gap-filler” o zasięgu porównywalnym z obecnym nadajnikiem analogowym. Uruchomienie dodatkowej emisji na górze Jarmuta mogłoby nastąpić w dniu wyłączenia naziemnej telewizji analogowej dla obszaru wykorzystania częstotliwości Szczawnica, czyli w dniu 22 kwietnia 2013r.”

Na podjęciu tematu przez samorządy Szczawnicy i Powiatu Nowotarskiego zyskają również inne miejscowości Polski południowej takie jak Ochotnica, Krościenko n/D, Muszyna czy Krynica w których również zaplanowano dodatkowe uruchomienie nadajników cyfrowych.

„Jako miejscowość uzdrowiskowa a zwłaszcza turystyczna, nie mogliśmy sobie pozwolić na traktowanie nas po macoszemu i obniżanie standardu życia mieszkańców i gości poprzez brak naziemnej telewizji. Szybka reakcja w tej sprawie sprawiła jednak, że sygnał cyfrowy po 22 kwietnia br. będzie docierał do wszystkich domów Miasta i Gminy Szczawnica, za co dziękuję szczególnie radnym miejskim, powiatowym oraz Posłom Edwardowi Siarce i Andrzejowi Romankowi” - nie ukrywa zadowolenia burmistrz Grzegorz Niezgoda.