Spotkanie burmistrza z mieszkańcami na Szlachtowej


W niedzielę 14 marca br. w remizie OSP na Szlachtowej odbyło się ostatnie z zaplanowanych przez władze miasta spotkań z mieszkańcami. Wcześniej Burmistrz Miasta, Zastępca, Sekretarz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej spotykali się z mieszkańcami Jaworek i Szczawnicy, a ostatnie niedzielne przedpołudnie upłynęło na spotkaniu z mieszkańcami Szlachtowej.

Spotkania odbywające się co roku cyklicznie w pierwszym kwartale są okazją do podsumowania poprzedniego roku, przedstawienia ważniejszych zagadnień które mogą interesować mieszkańców oraz planów na kolejny rok kalendarzowy. Tradycyjnie odbywa się to w formie prezentacji multimedialnej która zawiera wszystkie zagadnienia i problemy omawiane na spotkaniu.

W pierwszej kolejności przypomniane zostały zrealizowane inwestycje na terenie Szlachtowej w ostatnim okresie. W poprzednim roku została zrealizowana w tym rejonie miasta duża inwestycja na którą środki zostały pozyskane z programu „Odnowy centrum wsi”, ponadto zostały zrealizowane mniejsze remonty polegające na odbudowie oberwanej drogi czy częściowym remoncie mostu w Szachtowej. Burmistrz wspomniał również o innych  większych inwestycjach realizowanych w innych zakątkach miasta, m.in. o rewitalizacji Placu Dietla i ul. Zdrojowej, o rewitalizacji Parku Dolnego, remoncie drogi powiatowej Krościenko - Szczawnica, realizacji ulicy Sopotnickiej z programu rozwoju dróg lokalnych, inwestycjach własnych jak i finansowanych z innych źródeł.  Pozostałe zagadnienia omawiane w tym punkcie to przygotowywane dokumentacje na poprawę dojazdu do Szachtowej czy do Jaworek, czyli planowane przebudowy mostów w Malinowie i na potoku Sielskim, kontynuacja budowy cmentarza komunalnego który jest zlokalizowany w Szachtowej oraz środki z funduszu sołeckiego zainwestowane przez samorząd miasta zgodnie z wytycznymi mieszkańców  w szereg mniejszych działań.

- Szlachtowa w zeszłym roku znacząco się zmieniła dzięki realizacji „odnowy centrum wsi”. Przy okazji realizacji tej inwestycji udało się wyeliminować szereg mniejszych problemów zgłaszanych przez Was w ostatnich latach, w ostatnich miesiącach. Jak wszędzie i jak zawsze jest jeszcze wiele innych spraw do rozwiązania, ale należy się cieszyć z tego że dzięki wydzieleniu zarówno Jaworek jak i Szlachtowej ze struktur miejskich w 2008 roku stworzyliśmy możliwości dla tych miejscowości skorzystania ze środków zewnętrznych przeznaczonych na obszary wiejskie.- podsumował burmistrz.

Kolejnym omawianym punktem programu jaki został poruszony był nowy system gospodarki odpadami w Mieście i Gminie Szczawnica, szczegółowo omawiany przez Zastępcę Burmistrza Tomasza Moskalika.  Żeby spełnić wymagania unijne, a tym samym aby śmieci niesegregowanych było jak najmniej parlament Polski narzucił gminą zmiany zawarte w nowych przepisach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku. Cały system opiera się na przejęciu obowiązku przyjmowania śmieci i rozliczania mieszkańców w formie ryczałtowej przez Urząd Miasta. Ponadto odbiorcą śmieci musi być firma wyłoniona w formie przetargu, a nie jak dotychczas w Szczawnicy w większości umów indywidualnych Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej. Cena za śmieci została minimalne podwyższona, gdyż w nowym systemie dochodzą dodatkowe koszty jak chociażby fakt, że obowiązkowo śmieci będziemy składować w wybranych punktach odbioru, w Tylmanowej lub Myślenicach, a nie jak do tej pory na naszym miejskim wysypisku.

Interesującymi dla mieszkańców tematami które omawiał Burmistrz Grzegorz Niezgoda były przygotowywany plan zagospodarowania przestrzennego dla Szachtowej oraz przygotowywany do złożenia wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na budowę kanalizacji sanitarnej na Szachtowej i Jaworkach.

W zeszłym roku miasto zleciło opracowywanie planu zagospodarowania przestrzennego dla Szlachtowej. Obecnie ten teren miasta jest ujęty w studium przygotowanym dla całej gminy a nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Prowadzone są prace nad dokumentem polegające na zbieraniu wniosków do planu, przygotowywaniu propozycji planu jak również prowadzeniu stosownych uzgodnień z różnymi instytucjami. – Mieszkańcy miasta muszą wiedzieć na jakim etapie znajduję się tak ważny dla nich dokument, jak i zdawać sobie sprawę z procedury którą musimy zastosować. Z reguły tego typu dokument jest dokumentem kompromisu pomiędzy życzeniami mieszkańców jako właścicieli terenu a możliwymi do uzgodnienia z innymi instytucjami zapisami planu. Trzeba pamiętać, że pozytywne opinie muszą wydać Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska czy chociażby Popradzki Park Krajobrazowy.

Duże zainteresowanie wywołały plany związane z wnioskiem na kanalizację. Planowany do złożenia wniosek przez Podhalańskie Przedsiębiorstwo Kanalizacyjne z Nowego Targu obejmuję całą Szlachtową. Realizacja tej inwestycji zależy od weryfikacji wniosku przez NFOŚiGW, a jej wyniki będą znane dopiero w drugiej połowie roku. – Zadanie bardzo ważne nie tylko dla Szachtowej, ale dla całej gminy. Mieszkańcy muszą zdawać sobie  w tym przypadku z odpowiedzialności która jest nie tylko po mojej stronie, ale również po stronie samych mieszkańców. Realizacja takiej potężnej inwestycji to nie tylko ułatwienie ale również konieczność spełnienia efektu ekologicznego, czyli konieczność podłączenia się przez wszystkich do nowej kanalizacji. To również efekt ekonomiczny dla portfela każdego mieszkańca korzystającego z kanalizacji, nie tylko na Szachtowej ale również w Szczawnicy i Jaworkach, czyli pewna zmiana wysokości taryfy. Jest wiele przykładów, że najpierw jest nacisk na realizację a później jest problem z niezadowoleniem mieszkańców muszących płacić za kanalizację wysokie stawki., 

Włodarz miasta opisał plany inwestycyjne na terenie Szlachtowej 2013 rok., które obejmują przede wszystkim duży projekt planowany do realizacji wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Nowym Tragu a polegający na przebudowie mostu na potoku Sielskim wraz z dojazdami. Inwestycja której kosztorys opiewa na kwotę 3 mln zł jest ważna i znacząco wpłynie na poprawę dojazdu do Szachtowej i Jaworek. Kontynuowana będzie również budowa cmentarza komunalnego, który powinien mieć w tym roku wszystkie niezbędne pozwolenia na użytkowanie. Propozycja rozdysponowania funduszy sołeckich to szereg mniejszych działań, które muszą być zweryfikowane pod względem opracowywanych kosztorysów i ich celowości.

Ostatnim punktem spotkania były sprawy bieżące i wolne wnioski. Burmistrz Niezgoda wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej, Sekretarzem Miasta oraz Zastępcom burmistrza odpowiadali na zadawane przez mieszkańców pytania. Mieszkańcy skupili się na swoich indywidualnych sprawach związanych z poprawą dojazdu do posesji, dojazdu do pól. Poruszane były sprawy funkcjonującej na terenie Szlachtowej szkoły podstawowej jak również spostrzeżenia związane z realizowanymi inwestycjami. Główną sprawą był problem związany z dojazdem do pól zlokalizowanych w terenie tzw. Suchej Góry oraz potrzeby Szlachtowej w zakresie infrastruktury sportowo – rekreacyjnej.

                                                                                         galeria zdjęć