Młodzież CKiW OHP w Szczawnicy - Jabłonce z wizytą w Erfurcie


Młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy brała udział w polsko – niemieckiej  wymianie młodzieży, która odbyła się w dniach 14 – 20.08 br. w Erfurcie. Wymiana organizowana była  w ramach Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, której głównym celem jest poprawa wzajemnego zrozumienia, przezwyciężanie uprzedzeń, pojednanie, oraz wspieranie wspólnej odpowiedzialności polskiej i niemieckiej za kształtowanie wolnej Europy. 

Na zaproszenie Internationaler  Bund w  wymianie udział wzięło 18 uczestników z Polski i 19 z Niemiec, a głównym  tematem wymiany był system edukacji i nauki w Niemczech. Podczas wymiany młodzież brała udział w zajęciach i lekcjach z młodzieżą z Niemiec, Afganistanu, Syrii i Indii. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się o systemie nauczania w każdym z tych krajów i przekonali się o mnogości i różnorodności, kultury, obyczajów oraz języka swoich kolegów.

Młodzież z CKiW ze Szczawnicy podczas swego pobytu w Erfurcie miała możliwość spacerując  zwiedzać całe miasto,  wśród  licznych ciekawych budowli było podziwianie min.  Katedry Erfurckiej z VIII wieku, Cytadeli położonej na wzgórzu Petersberg - jednej z najstarszych zachowanych miejskich budowli obronnych. Uwagę młodzieży przykuł również most  Krämerbrücke (most kramarzy), najdłuższy całkowicie zabudowany i zamieszkały most w Europie. Pierwotnie wzniesiony z drewna, a w 1325 r. z kamienia. Most o długości 120 metrów zabudowany został 62 wąskimi domami i był miejscem handlu, dzisiaj można tam znaleźć małe restauracje i kawiarenki.

Jednym z punktów programu było zwiedzanie obiektów, które miały bezpośredni bądź pośredni wpływ na rozwoju edukacji i szkolnictwa w Niemczech. Należy wspomnieć, iż w Erfurcie znajduje się najstarszy Uniwersytet  w Niemczech założony w 1392 r.

Jednym z miejsc, związanych z rozwojem szkolnictwa, był zamek Wartburg stojący na wzgórzu w pobliżu miasta Eisenach. Stanowi on jeden z niemieckich symboli narodowych, gdyż  w latach 1521 – 1522 przebywał tutaj Marcin Luter, inicjator reformacji kościoła. Podczas pobytu na zamku studiował język hebrajski i grecki, dzięki czemu jako pierwszy  przetłumaczył Nowy Testament na język Niemiecki. Było to bardzo istotne wydarzenie dla szkolnictwa w Niemczech, gdyż w tym czasie Gutenberg wynalazł maszynę drukarską, co pozwoliło na wydrukowanie i powielenie Nowego Testamentu dostępnego dla wszystkich, a co za tym idzie powstania szkół gdzie uczono czytać i pisać. Oprócz zamku młodzież odwiedziła również muzeum drukarstwa i piśmiennictwa w Erfurcie, gdzie poznała zasady działania pierwszej maszyny drukarskiej na świecie, a co więcej, każdy sam mógł wydrukować sobie coś na pamiątkę.

Młodzież wróciła do Polski bogata w pełne wrażeń doświadczenia z wymiany, i już teraz snuje plany na kolejne spotkanie z młodzieżą z Erfurtu, które odbędzie się tym razem w Szczawnicy już pod koniec września 2013 r.

 

 

 

 

Autor: Łukasz Hurkała