Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Szczawnicy

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu 30 października, debatowano nad opracowaniem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta i Gminy Szczawnica na lata 2014-2020.

 Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 15.10.2013r. zadeklarowano chęć przystąpienia Miasta i Gminy Szczawnica do takiego planu. W budżecie zabezpieczono na ten cel środki finansowe w wysokości 35.000,00zł.

Europejski pakiet klimatyczno – energetyczny do roku 2020 przewiduje m.in.:

- redukcję emisji gazów cieplarnianych,

- zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Pragniemy, aby nasza miejscowość była uzdrowiskiem nie tylko z nazwy. Dążymy do poprawy jakości środowiska naturalnego na terenie naszej gminy. Instalacje solarne, które wprowadziliśmy w ostatnich latach, w znacznym stopniu przyczyniły się już do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Duże nasłonecznienie Szczawnicy, szczególnie jej południowych stoków, ułatwiło nam to zadanie, ale jest jeszcze sporo do zrobienia. Wiele gospodarstw domowych wprowadziło też ogrzewanie olejowe. Muszę przyznać, że mieszkańcy sami rozumieją potrzebę dbania o środowisko i jestem im za to wdzięczny.- mówi burmistrz miasta Grzegorz Niezgoda.

Elektrownie wiatrowe w Szczawnicy to raczej odległa przyszłość, ale inne ekologiczne źródła energii są możliwe do wykorzystania. Plany podłączenia Szczawnicy do sieci gazu ziemnego, zwiększenie liczby gospodarstw domowych wyposażonych w baterie słoneczne lub piece olejowe to już całkiem realne wizje i w ciągu najbliższych kilku lat prawdopodobnie stanie się to standardem.

W dniu 31.10.2013r. Burmistrz Grzegorz Niezgoda do NFOŚ w Warszawie złożył wniosek o dofinansowanie opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta i Gminy Szczawnica. Dodatkowe środki otrzymane na ten cel pomogą wyłonić odpowiednią jednostkę, która opracuje dla Szczawnicy taki plan.

 

 

Autor: UMiG