Debata z Policją

W dniu 14 listopada w remizie OSP w Szczawnicy miała miejsce debata społeczna na temat bezpieczeństwa w sezonie letnim 2013.

W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy Miasta i Gminy Szczawnica oraz przedstawiciele działających na tym terenie służb - przede wszystkim

- Policjanci w tym:                                                                                                                          

Komendant Policji w Krościenku nad Dunajcem Michał Janerko oraz jego zastępca

a także inni pracownicy Komisariatu w Krościenku – dzielnicowi, specjaliści z Wydziału Ruchu Drogowego, pracownik Wydziału Kryminalnego;

- Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu Piotr Domalewski;

- Straż Leśną z Nadleśnictwa Krościenko reprezentował Jan Kopaczka;

- Komendant Straży Pienińskiego Parku Narodowego – Piotr Chachuła;

- Komendant Straży Miejskiej w Szczawnicy – Andrzej Bańkosz,

- Naczelnik lokalnej jednostki GOPR – Tomasz Zachwieja;

- Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda oraz jego z-ca Tomasz Moskalik;

- sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica – Tomasz Hurkała.

 

Całość poprowadził Komendant Policji Z Krościenka n.D. Michał Janerko, który w imieniu swoim i władz Szczawnicy przywitał wszystkich zebranych gości.

Debata społeczna została zorganizowana w ramach prewencyjnych działań Policji z polecenia Komendy Głównej. Jak się okazuje, istnieje potrzeba organizacji tego typu spotkań. Do siedziby OSP przybyło wielu zainteresowanych i zaangażowanych w problemy społeczne obywateli. Byli to m.in. nauczyciele, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przedstawiciele prasy, lokalni przedsiębiorcy,  osoby młode a także emeryci i renciści.

Punktem pierwszym zebrania była relacja z pracy Policji w ciągu czterech miesięcy sezonu letniego 2013 tj. od czerwca do września oraz porównanie prezentowanych statystyk z sezonem letnim 2012.

 

podsumowanie informacji, tabele, wykresy, wnioski

 

Jak widać, tematem debaty była ocena stanu bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, statystyki przestępczości i wykroczeń popełnianych na terenie Gminy Szczawnica a także charakterystyka działań podejmowanych przez Policję. Głównymi problemami omawianymi przez komisarzy były braki kadrowe, które uwidoczniają się zwłaszcza w sezonie, kiedy liczba mieszkańców wzrasta wielokrotnie, ponieważ Szczawnica i okolice są niezwykle atrakcyjne turystycznie.

Każdy z zaproszonych gości charakteryzował tę miejscowość z punktu widzenia organizacji, którą reprezentuje. Jak się okazuje, największą bolączką służby leśnej Lasów Państwowych są crossowcy. Natomiast Straż Pienińskiego Parku Narodowego sposób postępowania mieszkańców i turystów poruszających się po obszarze chronionym, ocenia raczej pozytywnie. Najwięcej mandatów wystawia się grzybiarzom oraz osobom, które wprowadzają do Parku psy.

Naczelnik GOPR-u uczulił wszystkich na bliskość granicy. Na Słowacji obowiązkowe jest ubezpieczenie turysty. W przeciwnym wypadku akcje Horskiej Służby, z którą GOPR współpracuje, są płatne, a niewielu turystów o tym wie.

Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu podkreślił zasługi OSP, bez której wiele akcji nie mogłoby się odbyć. W tym zakresie akcje Państwowej Straży Pożarnej często zazębiają się.

Najważniejszym punktem spotkania była sama debata z mieszkańcami. Zapytania i  interpelacje zebranych dotyczyły zarówno konkretnych interwencji, jakie były podejmowane w ostatnim czasie na terenie Szczawnicy, ruchu samochodowego i autokarowego w centrum Szczawnicy, przestępczości wśród nieletnich i innych spraw. Podczas wystąpienia Dyrektora Gimnazjum pana Sebastiana Waloszczyka poruszono sprawę spożywania alkoholu przez osoby nieletnie. Proceder ten odbywa się często za cichym przyzwoleniem dorosłych. Policjanci zaznaczyli, że dwukrotne udostępnienie alkoholu lub papierosów osobie nieletniej przez dorosłego jest już przestępstwem i grozi za to kara.

 

W odpowiedzi na apele mieszkańców Policja zaznacza, że zwiększy kontrolę nad tym terenem. Również tzw. Drogówka częściej będzie patrolować Szczawnicę i okolice. Nietrzeźwi kierowcy  nie są jeszcze u nas plagą, ale choćby jeden taki delikwent to  na pewno wstyd i ogromne zagrożenie dla reszty społeczeństwa. – mówił Michał Janerko.

Podobne debaty będą się odbywały dwa razy do roku.

Po zakończeniu spotkania już w kuluarach można było osobiście porozmawiać z Policjantami, którzy nadal odpowiadali na pytania i starali się pomóc w sprawach niejasnych czy drażliwych.

Taka debata jest potrzebna, ponieważ wielu mieszkańców mogło podczas niej ujrzeć tzw. ludzkie oblicze Policjanta. Ponadto miło mi poinformować, że niedawno podpisaliśmy z porozumienie z Komendą Powiatową Policji w sprawie przekazania działki pod budowę komisariatu Policji w Szczawnicy. Budynek może powstać w latach 2014-2016. Wtedy w Szczawnicy będzie jeszcze bezpieczniej. Skróci się czas oczekiwania na interwencję Policji a jak wiadomo czas potrzebny na dotarcie z Krościenka np. do Jaworek to dotychczas przynajmniej 17 minut pod warunkiem oczywiście, że Policjanci nie uczestniczą w innej akcji.

Jednak rokowania na przyszłość są dobre. Posterunek Policji, jaki powstałby w Szczawnicy, ma być zasilony jeszcze przez dwóch dodatkowych Policjantów, co pozwoli im na lepszą koordynację działań w terenie.  - podsumowuje Burmistrz Niezgoda.

Komendant Janerko w imieniu swoim i burmistrza Szczawnicy podziękował wszystkim za przybycie.

 

galeria zdjęć

 

 

Autor: Agnieszka Stopka