„Kraina 1000 Źródeł”

Do wtorku 25 lutego w Szczawnicy przed Dworkiem Gościnnym prezentowana była ogólnopolska plenerowa wystawa „Podróż w kolorze - Polska  pt. „Kraina 1000 Źródeł”.

Składa się na nią kilkanaście wielkoformatowych fotogramów prezentujących zalety uzdrowisk, miasteczek i trenów południowej Małopolski, m.in. Krynicy – Zdrój, Muszyny, Piwnicznej, Wysowej, Żegiestowa, także Gorlic, Sękowej i Nowego Sącza. Wśród wystawionych posterów znalazły się dwa poświęcone Miastu i Gminie Szczawnica – jeden z urokami Jaworek i Szlachtowej, drugi – Szczawnicy. Osobne miejsce zajmuje Pieniński Park Narodowy. Autorem wystawy jest Bogdan Bartłomiej Wawrzyńczyk wraz ze swoim zespołem BBW EXPO, który w niedzielę 23 lutego uroczyście otworzył wystawę w Sali Jazz Baru w Dworku Gościnnym i opowiedział o założeniach swojego projektu. Wystawa ma wędrować po całej Polsce, a nawet dotrzeć za granicę do Brukseli, Berlina, Moskwy i zachęcić turystów do przyjazdu i osobistego obejrzenia prezentowanych widoków. W okresie najbliższych dwóch lat ekspozycję może zobaczyć nawet 2 mln osób. Zamiarem autora jest nie tylko ukazanie uroków krajobrazowych i walorów zdrowotnych regionu południowej Małopolski, tj. Pienin, Beskidu Sądeckiego czy Beskidu Niskiego. „Źródła zdrowia i urody” tych terenów nie tkwią jedynie w wodach leczniczych, ale przede wszystkim w potencjale ludzkim i tradycjach regionalnych. Ciekawostkami na miarę rekordu Guinnessa są żyjący tu ludzie. Na potwierdzenie tych słów B.B. Wawrzyńczyk przedstawił trzy twórczynie ludowe, wchodzące w skład szczawnickiego oddziału TPSP – jego prezes Anetę Węglarz, witrażystkę Marię Lizoń – Śliwę i hafciarkę Joannę Szczepaniak. Kolejnymi „perłami”  Ziemi Małopolskiej jest Paweł Bafia, zdobywca piętnastu tytułów Mistrza Polski w  Nowoczesnych Sztukach Walki połączonych z popisami akrobatycznymi i tańcem, czy Krzysztof Polaczyk, wytwórca kajaków, którego sprzęt sportowy do uprawiania kajakarstwa górskiego był prezentowany przed Dworkiem.

Jak wspomniał Bartłomiej Wawrzyńczyk, samo miejsce inauguracji wystawy także nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż Dworek Gościnny wybudowany w XIX wieku, w którym odbywały się występy ówczesnych  znakomitości świata kultury i sztuki, odbudowany po pożarze w 1962r. wciąż służący celom kultury przez duże „K”.

Gośćmi wernisażu wystawy byli m.in. Witold Kaliński emerytowany polonista, poeta i literat, sołtys Wierchomli, prezes Towarzystwa Literackiego im. Norwida w Nowym Sączu, zaangażowany w działalność na rzecz lokalnej społeczności, a także Krzysztof Pawłowski, fizyk, senator i przedsiębiorca, założyciel i były rektor Wyższej Szkoły Biznesu – NLU w Nowym Sączu.

Atrakcją niedzielnego spotkania był energetyczny koncert zespołu „Aeroblus” z jego liderem Piotrem Lupi Lubertowiczem – wokalistą, autorem tekstów, wirtuozem gitary, potrafiącym grać na instrumencie za plecami i przy pomocy szklanki oraz multimedialny pokaz wystawy, prezentowany podczas całego wieczoru na scenie Jazz Baru.

Partnerami przedsięwzięcia z regionu są samorządy miast i gmin w tym Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Lasy Państwowe, Małopolska Organizacja Turystyczna, Fundacja Sądecka, Urząd Marszałkowski, organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze. Honorowy Patronat nad ekspozycją objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

 

galeria zdjęć

 

Autor: Alina Lelito