Niezgoda w TVP Kraków

W dniu 5 marca w studiu TVP Kraków miało miejsce nagranie materiału pt. „Czy łatwo uzyskać środki unijne na inwestycje publiczno-prywatne?” Jednym z gości programu był Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, z którym omawiano sprawę budowy nowego dwupoziomowego parkingu w Pieninach.

W rozmowie uczestniczyli również starosta limanowski Jan Puchała i dr Michał Kudłacz z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Wiodącym tematem poruszanym podczas nagrania były inwestycje publiczno – prywatne, które, jak podaje dr Kudłacz, nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce. Od pewnego czasu można jednak pozyskać środki unijne na realizację zadań, w których sfera publiczna i prywatna przenikają się, dlatego też zainteresowanie takimi wspólnymi projektami rośnie w gminach i wśród inwestorów prywatnych. Budowa dwupoziomowego parkingu w Pieninach byłaby przykładem takiego zadania i dobrym sposobem na unikniecie większego zadłużenia Szczawnicy. Z pewnością korzyść finansową odniósłby także prywatny inwestor, ponieważ to on czerpałby zyski z inwestycji.
W dniu 8 stycznia Miasto i Gmina Szczawnica ogłosiło memorandum informacyjne w sprawie pozyskania podmiotów zainteresowanych długoletnią dzierżawą parkingu przy przystani flisackiej w Pieninach. W memorandum określono wstępne warunki, jakie miałby spełniać potencjalny dzierżawca terenu. Została też opracowana ankieta, w której potencjalni inwestorzy mogli przedstawić swoje sugestie i pomysły na wykorzystanie parkingu. W TVP Kraków burmistrz Niezgoda wspominał, że jednym z pomysłów (zasugerowanych przez ankietowanych) na wykorzystanie placu zimą jest ulokowanie w Pieninach lodowiska.
Warto zauważyć, że pierwsza część zadania, jaką było opracowanie projektu, jest już wykonana przez Miasto i Gminę Szczawnica. Na stronie internetowej miasta dostępne są wizualizacje pawilonów handlowych, jakie miałyby powstać w miejsce obecnych kiosków i budek. – Chodzi nie tylko o zwiększenie ilości miejsc parkingowych. Bierzemy też pod uwagę względy estetyczne, chcielibyśmy, żeby stoiska i ich wygląd ujednolicić. – mówi Niezgoda. Dofinansowanie dla realizacji przez Szczawnicę projektu pod nazwą „Wzrost atrakcyjności turystycznej Szczawnicy i Leśnicy - miast pogranicza polsko - słowackiego poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej” zostało pozytywnie zaakceptowane w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej - Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Środki potrzebne na wkład własny miasta zapewniłby prywatny inwestor. W zamian za to przez okres czasu określony w umowie pobierałby opłaty za parking po to, aby odzyskać zainwestowane pieniądze. Stawki za miejsca parkingowe również zostałyby wcześniej ustalone.
- Parking w Pieninach jest dla nas miejscem strategicznym, ponieważ to tu znajduje się przystań końcowa najlepszego odcinka Spływu Dunajcem. W lecie powierzchnia placu nie jest wystarczająca w stosunku do zapotrzebowania i musimy się borykać z nielegalnie parkującymi samochodami, zatłoczonym wjazdem do Szczawnicy. Bardzo nam zależy na tym by to zmienić. – dodaje Niezgoda.
W programie TVP Kraków była też mowa o planach budowy basenów geotermalnych w Porębie Wielkiej w Gorcach. Starosta limanowski również ma nadzieję na powodzenie wspólnych inwestycji samorządu i inwestora prywatnego. Obaj samorządowcy szczawnicki i limanowski zyskali zapewnienie dr. Kudłacza o ewentualnej pomocy doradczej, która będzie potrzebna w trakcie realizacji wspomnianych zadań. W materiale poprzedzającym rozmowę w studio była mowa o budowie ośrodka zdrowia w Zabierzowie, który to plan spalił na panewce, ponieważ nie znalazł się żaden prywatny inwestor zainteresowany projektem. Na szczęście w studio dr Kudłacz zaznaczył, że na zachodzie Europy partnerstwo publiczno-prywatne jest już dość popularne. W Polsce inwestorzy muszą się do niego dopiero przekonać, ale jest szansa na obopólne korzyści. Tak mogą powstawać i instytucje użyteczności publicznej jak i stoki narciarskie i inne centra rozrywki i rekreacji (potrzebne także w Szczawnicy).
- Możliwości, jakie daje partnerstwo publiczno – prywatne, napawa optymizmem. Szczawnica ma szansę być pierwszym miastem w regionie, które zdecyduje się na tego typu rozwiązanie. Myślę, że w ślad za nami pójdą inne gminy. – podsumowuje Niezgoda.
 

Materiał dostępny pod linkiem:
http://www.tv.szczawnica.pl/pl/37966/129429/Czy_latwo_uzyskac_srodki_unijne_na_inwestycje_publiczno-prywatne.html

Autor: Agnieszka Stopka