Parking, Pieniny, pieniądze, czyli PPP w wydaniu szczawnickim

Kolejny krok w kierunku budowy parkingu piętrowego w Szczawnicy został wykonany – dnia 20 marca Rada Miejska w Szczawnicy podjęła uchwałę upoważniającą burmistrza do podpisania umowy wieloletniej dzierżawy na teren objęty inwestycją. Projekt umowy przewiduje dzierżawę na okres nie dłuższy niż 15 lat, zaś cena wywoławcza czynszu dzierżawnego za cały okres dzierżawny przedmiotowej nieruchomości wynosić będzie 2,5 miliona złotych.

Przypomnijmy – projekt realizowanyjest po obu stronach granicy polsko-słowackiej pod nazwą „Wzrost atrakcyjności turystycznej Szczawnicy i Leśnicy – miast pogranicza polsko słowackiego poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej” w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Program Współpracy Transgranicznej Rzeczypospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013 i dotyczy wykonania rozbudowy Pieninskiej Chaty w słowackiej Lesnicy oraz parkingu piętrowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szczawnicy, w bezpośrednim sąsiedztwie przystani flisackiej. W Szczawnicy zakres robót obejmuje wykonanie dwóch płyt parkingu zabezpieczających 217 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz 16 miejsc parkingowych dla autobusów, a także budowę stylowego pasażu siedmiu lokali przeznaczonych na działalność gospodarczą związaną z turystyką. Całość inwestycji dofinansowana jest ze środków unijnych w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych, pozostała kwota zabezpieczona ma być poprzez jednorazową wpłatę wieloletniego dzierżawcy.
Już od pewnego czasu przygotowujemy się do budowy parkingów na terenie naszej gminy - mówi Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy. - Jesteśmy mocno zaawansowani w przygotowaniu dokumentacji i dofinansowań na wykonanie dużego parkingu w Jaworkach, obsługującego m.in. Rezerwat Homole. W tym przypadku posiadamy niezbędne pozwolenia i złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. Niezależnie dokładamy wszelkich starań, by zapobiec występującemu sezonowo przesileniu komunikacyjnemu w centrum Szczawnicy. Aby rozwiązać ten problem, wykonaliśmy koncepcję budowy parkingu piętrowego w okolicach dolnej stacji kolejki na Palenicę i znamy koszty realizacji tego przedsięwzięcia. W tym momencie trwa spór sądowy pomiędzy miastem a potomkami Stadnickiego o prawo własności do tego terenu i wszystko wskazuje na to, że w końcu rozwiązana zostanie ostatnia przeszkoda stojąca na drodze do likwidacji problemu braku miejsc parkingowych w centrum Szczawnicy.
Parking w Pieninach jest projektem najbardziej zaawansowanym, do którego możemy już przystąpić i który planujemy oddać do użytku jeszcze w 2014r. Jest to inwestycja niezwykle ważna dla miasta. Po pierwsze dlatego, że jest ukierunkowana na turystów, którzy korzystają ze spływu Dunajcem i uroków Pienińskich szlaków turystycznych. Jeżeli nie zadbamy o to, by spływ kończył się w Szczawnicy, a Pieniny kojarzyły się gościom z naszym miastem, jeżeli nie zapewnimy infrastruktury – parkingów, a we współpracy ze szczawnickimi przedsiębiorcami zaplecza turystycznego, utracimy atrakcyjność w oczach turystów, a goście, z których żyje cała Szczawnica, skierują się tam, gdzie ktoś zapewni im większy komfort. Dlatego parking w Pieninach i uzdrowiskowy pasaż musi nabrać walorów zarówno estetycznych, jak i użytkowych, bo dla wielu ludzi korzystających ze spływu Dunajcem stanowi pierwszy i często jedyny obraz miasta. Obraz ten musi nie tylko zapadać w pamięć i zachęcać do powrotu, ale zaprezentować miasto jako miejsce godne lepszego poznania.
W ramach przygotowań do realizacji parkingu, chcemy wprowadzić do obsługi inwestycji dzierżawcę. Najważniejszym powodem tego zabiegu jest potrzeba zapewnienia miastu płynności finansowej, która pozwoli równocześnie realizować nam inne projekty, w tym np. kanalizację i sieć wodociągową w Jaworkach i Szlachtowej oraz być gotowym na ewentualne rozpoczęcie budowy wcześniej wymienionych parkingów w innych częściach miasta. Plan działań zakłada podpisanie umowy na wieloletnią dzierżawę w drugiej połowie kwietnia (przetarg ogłoszony został 21 marca), a następnie podpisanie umowy na roboty budowlane. Jeżeli nie wystąpią nieprzewidziane zdarzenia, planujemy zakończenie robót z końcem 2014 roku – podsumowuje Niezgoda.
 

Autor: UMiG