Planowana budowa ośrodka zdrowia


W dniu 18 sierpnia na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica zostało umieszczone ogłoszenie dotyczące przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej „Budowy Ośrodka Zdrowia w Szczawnicy”.

Burmistrz Miasta i Gminy po wcześniejszych konsultacjach z Radnymi w ramach odpowiednich komisji zdecydowali o przeznaczeniu działek ewid. 534/12 i 534/13 położonych na granicy miasta w tzw. Malinowie o łącznej powierzchni 24 arów na lokalizację w przyszłości obiektu ośrodka zdrowia. Ponadto w tym roku można ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej. Wykonanie dokumentacji zostało podzielone na dwa etapy. Etap I obejmuje wykonanie koncepcji inwestycji wraz z koncepcją zagospodarowania terenu, wykonanie programu użytkowego oraz proponowanych rozwiązań aby budynek ośrodka spełniał warunki dotyczące technologii budynku pasywnego. Natomiast etap drugi przewiduje wykonanie pełnej dokumentacji wraz z uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę. Komplet niezbędnych dokumentów powinien być w posiadaniu samorządu do listopada przyszłego roku.

Obecnie w Szczawnicy funkcjonują niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej oraz specjalistyczne gabinety lekarskie. Podjęcie decyzji o przygotowaniu projektu i przeznaczeniu działki jest kolejną próbą ze strony samorządu miasta Szczawnica realizacji tego typu obiektu. W 2013 roku Burmistrz Miasta podpisał również porozumienie z prywatnym przedsiębiorcą z terenu Szczawnicy na podstawie, którego dokonał zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w sąsiedztwie ulicy Zawodzie, a obecnie przygotowywany jest z prywatnej inicjatywy projekt techniczny dla obiektu związanego z ochroną zdrowia, który będzie realizowany przez inwestora prywatnego.

"Prowadzę rozmowy z różnymi podmiotami, które chciałyby prowadzić działalność związaną z ochroną zdrowia w Szczawnicy. W tych spotkaniach padają deklaracje, że jeżeli samorząd posiadałby odpowiednio przystosowane lokale lub budynek, w którym można prowadzić tego typu działalność to jest zainteresowanie lekarzy prowadzeniem gabinetów w Szczawnicy. Przystosowanie obiektu do obecnych przepisów w tym zakresie wiązałoby się praktycznie z całkowitą przebudową lub rozbiórką i budową od początku. Decyzja o prowadzeniu działań w kierunku realizacji w nowej lokalizacji wydaje się najbardziej rozsądną – Grzegorz Niezgoda – Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica – mam nadzieję, że drobnymi krokami „dorobimy” się w Szczawnicy własnego publicznego ośrodka zdrowia. Jest taka potrzeba, a projektując budynek pasywny z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii zmierzamy w kierunku sfinansowania w przyszłości jego budowy ze środków przeznaczonych na obiekty użyteczności publicznej.