Nietypowa atrakcja Pienin - Nocny Spływ Przełomem Dunajca


Największą atrakcją organizowanych w miniony weekend Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej był bezwątpienia Nocny Spływ Przełomem Dunajca. Przygotowany on został na wzór spływów organizowanych dla szczawnickich kuracjuszy jakie miały miejsce w XIX wieku, a których inicjatorem był wywodzący się z węgierskiej rodziny ziemiańskiej - Józef Stefan Szalay - twórca szczawnickiego kurortu. To właśnie jego staraniem spływy przełomem Dunajca zyskały międzynarodową sławę i stały się powszechną atrakcją, która począwszy od lat 40. XIX wieku aż po dzień dzisiejszy stanowi jeden z głównych punktów programu pobytu w Pieninach.

Trasa tegorocznego spływu, który rozpoczął się od odśpiewania hymnu flisaków rozpoczynającego się od słów "Gdzie Trzech Koron szczyt ...", prowadziła ze Sromowiec Niżnych do pasażerskiej przystani flisackiej w Pieninach. Wśród blisko 150. uczestniczących w spływie zaproszonych gości oprócz węgierskich dostojników i uczestników polsko-węgierskich wydarzeń znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich w osobie Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka, reprezentanci Starostwa Powiatowego w Nowym Targu: Krzysztof Faber - Starosta oraz Bogusław Waksmundzki - urzędujący Członek Zarządu, przedstawiciele szczawnickich władz samorządowych na czele z Burmistrzem Grzegorzem Niezgodą oraz Przewodniczącym Rady Kazimierzem Zachwieją i radnymi obecnej kadencji, a także delegacje z miast partnerskich Oliveto Citra (Włochy), Perleberg (Niemcy), Harkany (Węgry) i Chmielnik (Ukraina), przedstawiciele mediów oraz osoby reprezentujące instytucje i zakłady pracy prowadzące działalność w regionie.

Na czele flotylli łodzi flisackich, przy dźwiękach muzyki góralskiej w wykonaniu kapeli Białopotocanie, płynęli aktorzy szczawnickiego teatru amatorskiego, przebrani w stroje z epoki Józefa Szalaya, nawiązując tym samym do spływów organizowanych przed ponad dwustu laty.
Z kolei sterujący łodziami flisacy zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich opowiadali pienińskie legendy oraz ciekawostki dotyczące przyrody Pienin.

Galeria zdjęć
 

Autor: AS