Rabczańscy samorządowcy z wizytą w szczawnickim uzdrowisku

W miniony piątek, 26 czerwca 2009 r. w sali konferencyjnej Hotelu Nawigator w Szczawnicy odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji problemowych Rady Miasta Rabka-Zdrój.

W spotkaniu, którego głównym celem była wymiana doświadczeń w zakresie działalności samorządowej miast uzdrowiskowych – Rabki i Szczawnicy, oprócz rabczańskich radnych uczestniczyli przedstawiciele szczawnickich władz samorządowych w osobach: Przewodniczącego Rady Miejskiej – Kazimierza Zachwiei, Burmistrza – Grzegorza Niezgody, Zastępcy Burmistrza – Jana Golby oraz Sekretarza – Tomasza Hurkały, a także Prezes Thermaleo Sp. z o. o. – Krzysztof Mańkowski i Prezes „Uzdrowiska Szczawnica” S.A. - Antoni Sławik.

Burmistrz – Grzegorz Niezgoda przekazał uczestniczącym w posiedzeniu, informację na temat tegorocznego budżetu miasta i gminy Szczawnica, przybliżył atrakcje turystyczne Szczawnicy, kierunki rozwoju turystyki na terenie gminy oraz plany związane z rozbudową nowej infrastruktury sportowo - turystycznej, a także przedstawił temat współpracy z przedsiębiorstwem uzdrowiskowym w Szczawnicy.
W swoim wystąpieniu Burmistrz podzielił się również dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie pozyskiwania środków finansowych zarówno z funduszy unijnych jak i ze środków krajowych m. in. w zakresie renowacji godeł Szalayowskich, rozbudowy i modernizacji ujęć i stacji uzdatniania wody dla miasta Szczawnica wraz z elementami ochrony środowiska, czy też budowy promenady biegnącej wzdłuż prawego brzegu potoku Grajcarek.
Podczas spotkania dyskutowano ponadto na temat problemów gmin uzdrowiskowych w aspekcie Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a Prezes spółki Thermaleo – Krzysztof Mańkowski przedstawił koncepcję rozwoju uzdrowiska Szczawnica.

Duże zainteresowanie wśród rabczańskich radnych wzbudził unikatowy w skali kraju projekt dotyczący instalacji kolektorów słonecznych u indywidualnych odbiorców na terenie Szczawnicy, który szczegółowo przedstawiony został przez Zastępcę Burmistrza Szczawnicy – Jana Golbę, począwszy od omówienia poszczególnych etapów opracowywania i wdrażania projektu, poprzez zaprezentowanie modeli jego finansowania, po wskazanie korzyści dla mieszkańców, jakie wynikają z instalacji solarów.

Autor: Anna Szczepaniak