Plan Rozwoju Uzdrowiska Szczawnica na lata 2009 – 2015

Podczas XXXVIII zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy, która odbyła się 26 czerwca 2009 r., przyjęty został Plan Rozwoju Uzdrowiska Szczawnica na lata 2009 - 2015.
Plan Rozwoju Uzdrowiska to dokument opracowywany i przyjmowany przez właściwą gminę uzdrowiskową, niezbędny do ubiegania się o wsparcie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, w ramach osi priorytetowej 3 Turystyka i przemysł kulturowy, działanie 3.1 Rozwój infrastruktury turystycznej, schemat B Inwestycje w obiekty i infrastrukturę uzdrowiskową, w którym wspierane będą inwestycje związane z budową, rozbudową i renowacją ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej zlokalizowane na terenie uzdrowisk.

Plan Rozwoju Uzdrowiska Szczawnica to zestaw proponowanych działań zmierzających do długotrwałego i zrównoważonego rozwoju szczawnickiego kurortu. Objęte dokumentem działania planuje się przeprowadzić w określonym otoczeniu, terminie i warunkach przy założeniu wykorzystania współfinansowania z funduszy zewnętrznych.
Przyjęty uchwałą Rady Miejskiej dokument, określa najważniejsze działania mające na celu ciągły, planowany rozwój uzdrowiska oraz przewidywane efekty tych działań, dlatego zadania zaplanowane do realizacji w okresie programowania są szczegółowo opisane pod kątem merytorycznym, a także posiadają przewidywany plan finansowy.
W trakcie prac nad Planem Rozwoju Uzdrowiska Szczawnica wyłonionych zostało szereg partnerów społecznych i instytucjonalnych, którzy swoimi działaniami przyczyniać się będą do realizacji założeń Planu. Warto zaznaczyć, iż także sam proces tworzenia dokumentu miał charakter partnerski – opierał się o warsztaty uzdrowiskowe oraz szeroką ankietyzację podmiotów potencjalnie zainteresowanych uczestnictwem w Planie. W procesie przygotowania dokumentu uczestniczyli m.in.:

  • Przedstawiciele władze samorządowych Szczawnicy oraz pracownicy Urzędu odpowiedzialni za kwestie kreowania polityki rozwojowej;
  • ścisłe kierownictwo Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Szczawnica S.A.;
  • dyrektorzy ośrodków sanatoryjnych działających w Szczawnicy;
  • kierownictwo Polskich Kolei Linowych S.A.;
  • reprezentant spadkobierców Adama Stadnickiego – byłego właściciela Szczawnicy, który reprezentuje spółkę Thermaleo;
  • gestorzy bazy hotelowej oraz infrastruktury turystycznej;
  • przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w Szczawnicy (w tym. m.in. Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy, Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, Klubu Sportowego „Jarmuta”, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Pieniny”);
  • zainteresowani mieszkańcy miasta.

Warunkiem powodzenia realizacji planowanych zadań jest szeroka współpraca między wymienionymi instytucjami, środowiskiem przedsiębiorców, organizacjami pozarządowymi oraz mieszkańcami Szczawnicy.

W oparciu o przyjęty Plan Rozwoju Uzdrowiska władze samorządowe Miasta i Gminy Szczawnica złożyły do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wniosek na realizację dwóch zadań inwestycyjnych:„Rewitalizacja uzdrowiskowego Parku Dolnego w Szczawnicy wraz z elementami małej architektury uzdrowiskowej” oraz „Rewitalizacja Placu Dietla oraz promenady spacerowej do pijalni wraz z elementami małej architektury uzdrowiskowej i przebudową pijalni wody mineralnej”.
 

Autor: Anna Szczepaniak