Rusza budowa dwupoziomowego parkingu w Pieninach


W dniu 08 stycznia br. w Restauracji „Nad Grajcarkiem” w Szczawnicy, przy udziale lokalnych władz samorządowych, mieszkańców Szczawnicy Niżnej oraz zaproszonych gości, odbyła się uroczystość oficjalnego podpisania umowy z Przedsiębiorstwem Budowlano-Transportowym WIKAR sp. z o.o. wykonawcą robót budowlanych dla zadania realizowanego w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt. „Wzrost atrakcyjności turystycznej Szczawnicy i Leśnicy – miast pogranicza polsko – słowackiego poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej”.

Rozpoczynający spotkanie Burmistrz Szczawnicy - Grzegorz Niezgoda powitał zebranych gości m.in. uczestniczącego w uroczystości Przewodniczącego Rady Związku Euroregion TATRY – Bogusława Waksmundzkiego, słowackiego partnera projektu Jana Gondka – Wójta Gminy Lesnica, Krzysztofa Dudczaka - Prezesa spółki Scanpol Construction z Piwnicznej Zdroju, która przez blisko 15 lat administrować będzie terenem parkingu po zakończeniu inwestycji, a także Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich – Jana Sienkiewicza, radnych Rady Miejskiej, przybyłych mieszkańców i uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli mediów.

Następnie na podstawie przygotowanej specjalnie na tę okoliczność prezentacji multimedialnej Burmistrz Szczawnicy przybliżył zebranym genezę przedsięwzięcia, główne założenia projektu, a także przedstawił szczegółowe informacje na temat działalności wykonawcy inwestycji - przedsiębiorstwa WIKAR oraz spółki Scanpol Construction, która dzierżawić będzie teren po zakończeniu i oddaniu do użytku parkingu i powstałego pawilonu handlowo-usługowego.

„Temat budowy dwupoziomowego parkingu w Pieninach pojawiał się od wielu lat. Przez dwa ostatnie lata - 2013 i 2014 - Miasto i Gmina Szczawnica zabiegało o utrzymanie przyznanego na realizację projektu dofinansowania na poziomie 85% niemniej jednak z uwagi, iż powstałe w ramach zadania inwestycje generować będą zyski instytucja dofinansowująca anulowała przyznane dofinansowanie. Podjęte wówczas przez władze lokalne działania, kilkukrotna aktualizacja dokumentacji oraz sporządzane wyjaśnienia sprawiły, iż udało się przywrócić dofinansowanie na poziomie 85% niemniej jednak ostatecznie w wyniku kolejnych uzgodnień łączna wartość dotacji dla szczawnickiej części projektu wyniosła 52,30% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu. W tej sytuacji, bezpośrednio po zakończeniu realizacji projektu, dopuszczona została możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na obiekcie i pozyskiwania z tego tytułu dochodów.” - mówił Burmistrz Grzegorz Niezgoda „ (…) W związku z obniżeniem kwoty dofinansowania oraz zaistniałą sytuacją finansową, Miasto i Gmina Szczawnica zmuszone zostało do zmiany sposobu realizacji projektu w okresie jego trwałości. Zaproponowane rozwiązanie w formie pozyskania dzierżawcy, który z góry ureguluje należność z tytułu dzierżawy parkingu, miało na celu zapewnić gminie jednorazowy wpływ środków finansowych z przeznaczeniem na wkład własny konieczny do finansowej realizacji projektu. W drodze przeprowadzonego postępowania przetargowego wyłoniony został podmiot – spółka Scanpol Construction, z którą w kwietniu minionego roku Miasto zawarło umowę dzierżawy przedmiotowej nieruchomości na okres 14,5 roku” dodał Burmistrz.

W ramach działań inwestycyjnych objętych projektem po stronie Miasta i Gminy Szczawnica – lidera projektu – przewidywana jest przebudowa istniejącego parkingu znajdującego się przy wjeździe na końcową przystań spływu Dunajcem oraz utworzenie nad zewnętrzną częścią obecnego parkingu drugiej płyty na wysokości jezdni. Łącznie planuje się budowę 217 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz 16 miejsc postojowych dla autokarów. Dodatkowo wzdłuż drogi nad Dunajcem powstanie pasaż handlowo-usługowy oraz centrum informacji turystycznej nawiązujące swą architekturą do tradycyjnego stylu szczawnickiego. Całkowity koszt realizacji inwestycji po polskiej stronie granicy wyniesie blisko 4,5 mln zł a termin jej realizacji zakończony zostanie do 30 czerwca 2015 r.
Z kolei po stronie słowackiego partnera projektu – gminy Lesnica, wykonane zostaną prace wyburzeniowe, modernizacyjne budynku „Chata Pieniny”, budowa basenu, założenie centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej, zbiorników PB i gazowni oraz wykonanie pomieszczeń fitness, sauny i siłowni, w efekcie czego powstanie nowoczesny obiekt oferujący wysokiej jakości usługi hotelowe i gastronomiczne.

Odnosząc się do pojawiających się w mieście dyskusji na temat słuszności budowy parkingu w Pieninach, Burmistrz Niezgoda zaznaczył, iż bez wątpienia najbardziej strategicznym dla miasta parkingiem, który w zasadniczy sposób rozwiązałby problem miejsc postojowych w centrum pienińskiego kurortu, jest parking pod dolną stacją Kolei Linowej Palenica, jednak ze względu na roszczenia własnościowe nie ma obecnie możliwości na realizację inwestycji na tym obszarze. Ponadto Burmistrz podkreślił, iż docelowo planowana jest realizacja koncepcji trzech parkingów: parkingu w Pieninach, parkingu pod Koleją Linową Palenica oraz rozbudowa parkingu Pod Homlami w Jaworkach, które ostatecznie winny rozwiązać problem parkowania w mieście.

Po podpisaniu umowy uczestniczący w spotkaniu mieszkańcy oraz zaproszeni goście mieli możliwość podzielenia się spostrzeżeniami odnośnie rozpoczynającej się w Pieninach inwestycji jak również zadawania pytań dotyczących jej przebiegu.
Zaproszony na spotkanie Józef Mrugała – były zastępca burmistrza, który był jednym z inicjatorów powstania, w nieco odmiennej formie, tzw. Bramy Pienińskiej obejmującej budowę parkingu w Pieninach oraz pawilonu usługowo-handlowego pogratulował obecnym włodarzom skuteczności i determinacji w działaniach, które doprowadzą do ostatecznej realizacji inwestycji, planowanej od kilkunastu lat.

Pierwsze prace związane z budową dwupoziomowego parkingu w Pieninach rozpoczną się końcem stycznia br.

Prezentacja multimedialna

Galeria zdjęć

 

Autor: AS