Burmistrz podsumowuje miniony rok


W czwartek, 05 lutego br., odbyło się spotkanie Burmistrza – Grzegorza Niezgody z osobami oraz podmiotami gospodarczymi czynnie uczestniczącymi w życiu kulturalnym i społecznym Szczawnicy.

Na tę okoliczność do Hotelu Smile przybyło szerokie grono zaproszonych przez Burmistrza gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciel Starostwa Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki - Urzędujący Członek Zarządu pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Związku Euroregion "Tatry", Krzysztof Szlaga - Zastępca Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu, Stefan Bielak – burmistrz słowackiego miasta partnerskiego Spiska Bela, wójtowie sąsiednich gmin, byli burmistrzowie Szczawnicy, przedstawiciele duchowieństwa, Janusz Ryś - Prezes Polskich Kolei Linowych, Jan Sienkiewicz - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, Grzegorz Podlewski – Prezes ZEW Niedzica SA, Olaf Dobrowolski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko n/D, radni, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz placówek oświatowych, a także przedstawiciele firm, instytucji, organizacji pozarządowych i mediów.

Po powitaniu przez Burmistrza przybyłych na spotkanie gości, prowadzący spotkanie Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury - Piotr Gąsienica odczytał list od Marszałka Województwa Małopolskiego – Marka Sowy, który ze względu na podjęte wcześniej zobowiązania zawodowe nie mógł uczestniczyć w spotkaniu.

Rozpoczynając swoje wystąpienie Burmistrz Szczawnicy przypomniał genezę organizowanych od kilku lat spotkań „ (…) Tradycja moich spotkań z Państwem jest kontynuowana od 2007 roku, a od 2013 roku spotkania te stały się także okazją do uhonorowania wyróżnieniem „Perłą Pienin” szczególnych wydarzeń danego roku kalendarzowego, inicjatyw, organizacji a wreszcie ludzi, którzy za nimi stoją, którzy na trwałe wpisują się w historię naszego miasta (…)”.
Kontynuując swoja wypowiedź włodarz pienińskiego kurortu przypomniał najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w minionym roku, a także odniósł się do planów na rok 2015. Największą inwestycją 2014 roku była rozbudowa systemu wodnego poprzez budowę ujęcia wody i sieci wodociągowej w Jaworkach, realizowanego w ramach projektu transgranicznego wspólnie ze słowackim miastem Spiska Bela. Ponadto w minionym roku samorząd rozpoczął wraz z Podhalańskim Przedsiębiorstwem Komunalnym realizację największego projektu na terenie gminy - rozbudowę kanalizacji sanitarnej.
W bieżącym roku szczawnickie władze planują zrealizować dwa duże projekty - przebudowę mostu w Malinowie o wartości blisko 6 mln złotych oraz ochronę przeciwpowodziową miasta poprzez remont i rozbudowę murów bulwarowych prowadzących wzdłuż potoku Grajcarek od dolnej stacji Kolei Linowej Palenica do zapory w Malinowie.

W swoim wystąpieniu Burmistrz nawiązał również do ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Podziękował wszystkim za okazane wsparcie podczas kampanii wyborczej oraz za oddane na jego osobę głosy. Podkreślił, iż uzyskany wynik wyborczy daje możliwość kontynuacji przyjętych kierunków rozwoju Miasta i Gminy Szczawnica, realizacji planów i zamierzeń, które powstały w wyniku zaangażowania i pracy wielu ludzi dwóch poprzednich kadencji.

Odnosząc się z kolei do sytuacji finansowej miasta Burmistrz podkreślił, że zadłużenie zostało zmniejszone o kwotę blisko 4 mln złotych, co wynikało głównie z przesunięcia wydatków związanych z projektami parkingu w Pieninach i siecią wodociągową na Jaworkach. W tej części wypowiedzi odniósł się również do roszczeń spadkobierców hrabiego Adama Stadnickiego „ (…) W mojej ocenie, którą opieram na ocenie prawników, sytuacji finansowej Szczawnicy nie zagrażają roszczenia finansowe spadkobierców związane z użytkowaniem przez nas terenów, do których zostały zgłoszone żądania. (…) Wspominałem o ciążących nad naszą współpracą konfliktowych aspektach, które muszą zostać rozstrzygnięte przez stosowne sądy. Niepokojącym jest z pewnością przedłużający się okres, w którym nasze sprawy zalegają w sądach. Długi czas ich rozpatrywania nie sprzyja wyciszaniu konfliktu, a wręcz go zaognia, gdyż każda ze stron musi zgodnie z prawem bronić swoich racji  (...)" - zaznaczył Niezgoda.

Kulminacyjnym punktem spotkania było przyznanie i wręczenie przez Burmistrza specjalnych wyróżnień - statuetek „Perła Pienin”. Statuetki otrzymały osoby oraz organizacje, które swoją aktywnością, profesjonalną, pełną zaangażowaną postawą pozytywnie wpływały na to, co działo się w minionym roku w różnych dziedzinach życia szczawnickiej wspólnoty.
Tegorocznymi laureatami zostali: Szczawnicki Chór Kameralny za organizację międzynarodowego, muzycznego festiwalu Barokowe Eksploracje promującego Szczawnicę w kraju i za granicą, Klub Sportowy Jarmuta za historyczny awans do Ligii Okręgowej (V Liga Nowy Sącz) oraz burmistrz słowackiego miasta partnerskiego Spiska Bela Štefan Bielak za okazywaną pomoc oraz za całokształt działań i inicjatyw w rozwijaniu współpracy polsko-słowackiej.
Uzasadnienia do przyznanych wyróżnień przedstawił Tomasz Moskalik – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica.

Spotkanie uświetnił swoim występem znany polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy - Andrzej Grabowski, który największą popularność zdobył dzięki produkcjom telewizyjnym m.in. rolą Andrzeja Jurewicza w "Bożej podszewce" i Ferdynanda Kiepskiego w serialu "Świat według Kiepskich".

Galeria
 

Autor: AS