Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Szczawnicy


W ubiegły piątek (27 marca br.) w sali Kina Pieniny odbyło się spotkanie z wykonawcami Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Szczawnicy. Jest to kluczowy dokument o charakterze strategicznym, który określa niezbędne działania w zakresie redukcji niskiej emisji, ale także otwiera drogę do starania się o znaczące środki np. z Unii Europejskiej, na wymianę źródeł ciepła – także dla gospodarstw indywidualnych.

Pierwszym elementem rozmowy była próba diagnozy, jakości powietrza w naszym Uzdrowisku. Dostępne są już pierwsze dane ze stacji monitoringu powietrza, którą na początku stycznia w naszym mieście zainstalował Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Do tej pory przeprowadzono dwie serie badań i szczególnie druga – prowadzona pomiędzy 28 lutego, a 11 marca - w mocno niesprzyjających warunkach atmosferycznych (inwersyjna, bezwietrzna pogoda) – pokazała, iż zajęcie się kwestiami związanymi z poprawą jakości powietrza w Szczawnicy jest sprawą pilną i wymaga podjęcia zarówno przez władze miasta, jak i wszystkich mieszkańców, rzeczywistych działań zmierzających do zmiany tej sytuacji, i to zarówno w sferze inwestycyjnej (wymiany źródeł ciepła), jak i zmiany naszych przyzwyczajeń w odniesieniu do codziennych nawyków związanych z ogrzewaniem naszych domów i mieszkań.

Stąd tak ważne jest wdrożenie działań naprawczych w ramach opracowywanego Planu. Dokument podzielono na cztery obszary tematyczne określając w ich ramach niezbędne do realizacji w perspektywie roku 2023 cele, a także katalog działań, które muszą być konsekwentnie wdrażane, tak aby osiągnąć zakładane efekty. Obszary te i działania zdefiniowano wstępnie w następujący sposób:

Obszar 1. Likwidacja niskiej emisji
Planowane działania:
§ Wdrożenie programu dopłat do wymiany kotłów;
§ Promocja paliw kwalifikowalnych;
§ Intensyfikacja kontroli;
§ Wymiana kotłów węglowych w zasobie komunalnym;
§ Ustalenie wymogów w planach zagospodarowania przestrzennego w zakresie jakości powietrza;
§ Stworzenie baz danych źródeł niskiej emisji.

Obszar 2: Ograniczenie emisji samochodowych
Planowane działania:
§ Budowa parkingów zaporowych;
§ Wyznaczenie strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej (docelowo);
§ Stworzenie zrównoważonego transportu miejsko-turystycznego;
§ Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż całej Szczawnicy jako alternatywy dla komunikacji samochodowej wraz z budową wypożyczalni rowerów;
§ Preferencje podatkowe dla samochodów z nowoczesnymi silnikami.

Obszar 3: Poprawa efektywności energetycznej
Planowane działania:
§ Poprawa efektywności energetycznej w budynkach komunalnych;
§ Poprawa efektywności energetycznej w oświetleniu ulicznym.

Obszar 4: Działania horyzontalne
Planowane działania:
§ Powołanie ekodoradcy w gminie;
§ Prowadzenie kampanii informacyjnych i edukacyjnych;
§ Stworzenie platformy współpracy z innymi gminami w zakresie obszarowego ograniczenia niskiej emisji;
§ Współpraca z innymi podmiotami.

Każdemu z celów i działań przypisano szczegółowy budżet, harmonogram, mierniki realizacji, podmiot odpowiedzialny za realizację, a także źródła finansowania tak zdefiniowanych projektów. Powyżej zarysowane działania nie będą bowiem wykonalne bez zewnętrznego wsparcia środkami finansowymi zarówno pochodzącymi z Unii Europejskiej, jak i z pieniędzy krajowych. Warto także pamiętać, iż tematyka związana z likwidacją niskiej emisji i poprawą jakości powietrza jest jednym z ważniejszych priorytetów Unii Europejskiej w obecnej perspektywie finansowej 2014 – 2020 i warto tej szansy w odniesieniu do jakościowej zmiany powietrza, a w konsekwencji warunków naszego życia i konkurencyjności uzdrowiska nie zmarnować.

Ostatnim – choć niezwykle interesującym elementem spotkania - była prezentacja dotycząca emisji szkodliwych substancji z różnego rodzaju urządzeń grzewczych, z uwzględnieniem szeregu przyzwyczajeń towarzyszących nam w codziennym użytkowaniu używanych w naszych domach źródeł ciepła.

O tym, że kwestia jakości powietrza jest ważkim tematem w Szczawnicy, a świadomość mieszkańców w zakresie konieczności zmiany tej sytuacji jest coraz większa, świadczyła gorąca dyskusja licznie zgromadzonych w kinie mieszkańców naszego miasta. O postępach w pracach nad opracowaniem i przyjęciem Planu, a także dalszych działaniach samorządu Szczawnicy w tej materii będziemy Państwa na bieżąco informować.

Galeria

Emisja pyłu z instalacji spalania paliw stałych,
małej mocy

(plik do pobrania)

PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA SZCZAWNICY - założenia
(plik do pobrania)