O naziemnej telewizji cyfrowej raz jeszcze


 Aktualnie nadajnik na górze Jarmuta emituje programy multipleksu trzeciego (MUX-3) czyli programy telewizji publicznej. Oferta programowa obejmuje 8 programów: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Historia, TVP Info, TVP Kultura, TVP Regionalna, TVP Rozrywka oraz TVP Polonia.

„Mieszkańcy Szczawnicy niejednokrotnie sygnalizowali konieczność interweniowania w sprawie umożliwienia odbioru większej liczby programów telewizyjnych m.in. Polsat, TVN czy też Telewizji Trwam. Działania władz samorządowych wsparte zostały przez część organizacji pozarządowych, (przyp. red. Akcja Katolicka Oddział w Szczawnicy, Pieniński Oddział Związku Podhalan oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szczawnicy „EKO Szczawnica”), które z własnej inicjatywy wystąpiły zarówno do Telewizji Polskiej, TVN jak i do Polsatu z prośbą o uruchomienie dodatkowych stacji doświetlających (typu gapfiller lub przemiennik), które umożliwią odbiór programów z MUX-1 i MUX-2” mówi Kazimierz Zachwieja, który osobiście zaangażował się w rozwiązanie problemu dostępności dodatkowych programów telewizji naziemnej dla Szczawnicy.

W odpowiedzi na korespondencję Prezes Zarządu TVP - Juliusz Braun poinformował w swoim piśmie, iż „(…) uruchomienie w multipleksie MUX-1 dodatkowych stacji doświetlających, analogicznych do uruchomionych w ramach MUX-3, wymaga wspólnej zgody i partycypacji w kosztach przez wszystkich nadawców współużytkujących MUX-1 (Telewizja Polska S.A., ESKA TV S.A., STAVKA sp. z o.o., Lemon Records sp. z o.o., ATM Grupa S.A., Fundacja LUX VERITATIS, Stopklatka S.A.”. Prezes podkreślił ponadto, że w multipleksie MUX-1 TVP nadaje tylko jeden program tj. TVP ABC.

Z kolei w piśmie skierowanym przez Prezesa Zarządu Telewizji Polsat sp. z o.o. – Mirosława Błaszczyka, możemy przeczytać: „(…) Podmiotem odpowiedzialnym za rozprowadzanie sygnału telewizyjnego jest operator multipleksu MUX-2 Emitel S.A. Rozbudowa nadajników przez nadawców wykraczałaby poza ich ustawowe obowiązki i wymagałaby zgody oraz uzasadnionych ekonomicznie nakładów finansowych ze strony wszystkich nadawców, których programy składają się na MUX-2. Wydaje się to być trudne do osiągnięcia.” Ponadto Prezes Zarządu zasugerował, iż najprostszym i najszybszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie „doświetlenia” obszaru Szczawnicy przez władze lokalne we współpracy z EmiTelem.

„Z informacji uzyskanych od przedstawiciela spółki EmiTel wynika, iż przeprowadzona analiza planowania radiowego jak i pomiarów w terenie jednoznacznie wskazuje, iż poziom sygnałów MUX-1 i MUX -2 na wieży TSR Szczawnica - Jarmuta jest zbyt mały, aby można było uruchomić emisję doświetlającą typu gapfiller lub przemiennik” informuje Kazimierz Zachwieja – Przewodniczący Rady.

„Uzyskane dotychczas odpowiedzi i informacje wskazują, iż na chwilę obecną nie ma możliwości technicznych, które umożliwiłyby odbiór dodatkowych programów telewizyjnych z pozostałych multipleksów. Niemniej jednak o ile zaistnieją jakiekolwiek szanse na zwiększenie obecnej oferty programowej, władze samorządowe podejmą odpowiednie działania by mieszkańcy Szczawnicy oraz odwiedzający ją licznie turyści i kuracjusze mogli korzystać z oferty jaka dostępna jest chociażby dla nadajnika Szczawnica „Góra Przehyba” dodaje Burmistrz – Grzegorz Niezgoda.

Należy przypomnieć, iż przyjęta końcem 2012 roku przez radnych Rady Miejskiej rezolucja w zakresie dostosowania, przekaźnika telewizyjnego na górze Jarmuta do nadawania sygnału cyfrowego, skierowana do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a także do parlamentarzystów, senatorów oraz do prasy o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim przyniosła oczekiwane rezultaty.
Uruchomienie dodatkowej emisji na górze Jarmuta nastąpiło w dniu wyłączenia naziemnej telewizji analogowej dla obszaru wykorzystania częstotliwości Szczawnica, czyli w dniu 22 kwietnia 2013 r. i tym samym sprawiło, że pieniński kurort nie pozostał „biała plamą” na mapie cyfryzacji kraju.

Autor: AS