Miejskie Obchody Święta Niepodległości


Jak co roku, w dniu Święta Niepodległości 11 listopada odbyła się patriotyczna uroczystość upamiętniająca kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Władz Samorządowych Miasta i Gminy Szczawnica z Przewodniczącym Rady Miejskiej – Kazimierzem Zachwieją oraz Burmistrzem – Grzegorzem Niezgodą, a także młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji oraz mieszkańcy miasta.

Tegoroczne, 97. obchody rozpoczęły się uroczystym wciągnięciem flagi na maszt i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego pod Pomnikiem Pamięci Narodowej obok siedziby Urzędu Miasta i Gminy.
Rys historyczny połączony z odniesieniami do współczesnej sytuacji dziejowej Polski przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej – Kazimierz Zachwieja, który w swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na pojęcie wolności „ (…) Mamy szczęście żyć w wolnej Polsce. Warto przy okazji Świąt jak to dzisiejsze, uświadomić sobie, że wolność otrzymaliśmy w darze, że zawdzięczamy ją ludziom żyjącym sto lat i jeszcze wcześniej przed nami, którzy w jej imię walczyli i umierali na polach bitew, w więzieniach, na zesłaniu w obcej ziemi. Przez ponad sto lat zaborów, Polacy nie utracili narodowej świadomości i ducha. Śnili wciąż o wolnej Ojczyźnie i nie wahali się w imię tej wolności podejmować powstańczych zrywów. Wolna Polska była treścią ich życia, marzeniem, do którego dążyli i które przekazywali swoim dzieciom. Polskość trwała w sercach na przekór wszystkim przeciwnościom i kiedy przyszła pora, wystarczyła iskra nadziei, aby ją rozniecić ku walce. (…)”.

Po przemówieniu, cześć poległym za Ojczyznę oddały delegacje zakładów pracy, szkół i instytucji, które złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Członkowie Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan odczytali Apel Poległych za Wolność
i Niepodległość Polski oraz złożyli z Władzami Samorządowymi Szczawnicy okolicznościowe wiązanki na płycie pamiątkowej z lat 1914-1920 znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika.

Następnie poczty sztandarowe samorządu, szczawnickich placówek oświatowych, instytucji i organizacji pozarządowych z terenu miasta, a także pozostali uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta do Kościoła Parafialnego p. w. św. Wojciecha, gdzie koncelebrowana była Msza Święta w intencji Ojczyzny.

O podniosły nastrój uroczystości zadbała Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy, która po kilkunastu latach przerwy wznowiła swoją działalność artystyczną i wychowawczą dla młodych członków zespołu.

Galeria zdjęć


Po zakończonym obrzędzie liturgicznym odbył się VI Masowy Szczawnicki Bieg Niepodległości, nad którym honorowy patronat objął Burmistrz Szczawnicy – Grzegorz Niezgoda. Impreza sportowa przygotowana przez Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy zgromadziła 365 zawodników, którzy rywalizowali w 7 kategoriach wiekowych. Należy podkreślić, iż po raz pierwszy w historii imprezy zorganizowano dodatkową ósmą grupę, która skierowana została do miłośników Nordic Walking.
Laureatom tegorocznej edycji biegów wręczono nagrody ufundowane przez Miasto i Gminę Szczawnica oraz Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Nowym Targu. Najmłodszym biegaczem okazał się zaledwie półtoraroczny Beniamin Jarosz.

Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali przedstawiciele GOPR - Sekcja Operacyjna Szczawnica, Straż Miejska, druhowie szczawnickiej jednostki OSP oraz Centrum Zdrowia "InterMed”, a po sportowych zmaganiach ciepły posiłek serwowała zawodnikom Karczma „U Polowacy”.

Galeria zdjęć

Wyniki

Pięknym zakończeniem obchodów Święta Niepodległości w Szczawnicy było popołudniowe spotkanie w kinoteatrze „Pieniny” na XVIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Do konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Szlachtowej i Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy zgłosiło się w tym roku 34 uczniów ze szkół podstawowych w Szlachtowej, Szczawnicy, Krościenku nad Dunajcem i Sromowcach Niżnych. Oceniani byli w czterech kategoriach: soliści kl. I – III, duety kl. I – III, soliści kl. IV – VI oraz duety kl. IV – VI.

Gości, szczelnie wypełniających salę widowiskową kinoteatru, przywitał dyrektor MOK Piotr Gąsienica, który przedstawił członków jury: Marię Majewską – żonę pomysłodawcy organizowania Festiwalu, byłego, nieżyjącego już dyrektora szkoły w Szlachtowej Leszka Majewskiego, Ewę Zachwieję – dyrektor szkoły muzycznej w Szczawnicy oraz Tomasza Ciesielkę – sekretarza Miasta i Gminy Szczawnica. Po przekazaniu prowadzenia uroczystości uczennicy SP w Szlachtowej, dyrektor Gąsienica dołączył do grona jurorów. Marta Wyrostek z kl. IV bardzo dobrze poradziła sobie z rolą konferansjerki. Zapraszając kolejnych uczestników do występu często wzbogacała swoją zapowiedź o ciekawe informacje dotyczące prezentowanego utworu. A trzeba przyznać, że w tym roku obok znanych i lubianych, tradycyjnych pieśni patriotycznych i religijnych, pojawiło się bardzo dużo współczesnych piosenek.  Młodzi artyści wykonywali je najczęściej korzystając z nagranych podkładów muzycznych, ale i znalazła się spora grupa młodzieży, która pokusiła się o śpiewanie z towarzyszeniem instrumentów muzycznych – gitar i klawiszy. Brawo także dla jednej uczennicy, która zaśpiewała a’capella! Do tego wszyscy zadbali o estetyczny strój sceniczny, który uwzględniał narodowe biało – czerwone barwy lub nawiązywał do tekstu piosenki. Stąd też pojawili się na estradzie młodzi partyzanci, żołnierze czy sanitariuszki.

Poziom prezentacji tegorocznych występów był bardzo wyrównany. Jury miało nie lada problem, by odpowiednio docenić i nagrodzić najzdolniejszych wykonawców. Po owocnych obradach, podczas których na scenie wystąpili gimnazjaliści z Gimnazjum Publicznego w Szczawnicy i Gimnazjum Prywatnego w Krościenku n.D., także laureaci poprzednich edycji Festiwalu, jurorzy ustalili werdykt.

W kategorii I – „Soliści” kl. I – III
I m. – Maja Malinowska
II m. – Ewelina Tokarz
III m. – Daria Waruś

W kategorii II – „Duety” kl. I – III
I m.  - Oliwia Hurkała i Patrycja Szczepaniak
II m.  - Martyna Wiercioch i Mateusz Hamerski
III m. -  ex aequo – Joanna Magda i Anna Ciesielka oraz Dagmara Łazarczyk i Zuzanna Dzięcioł

W kategorii III – „Soliści” kl. IV – VI
I m.- ex aequo – Aleksandra Mastalska i Anna Różana
II m. – ex aequo – Anna Regiec i Wojciech Salamon
III m. – Kinga Moskalik
Wyróżnienie: Joanna Surowiec i Olga Mozdyniewicz

W kategorii IV – „Duety” kl. IV – VI
I m. – Mateusz Fryźlewicz i Bartosz Rekowski
II m. – Aleksandra Bielska i Paulina Gumulak
III m. – Anna Klag i Weronika Rekowska

Zdobywcy I m. w ostatniej kategorii zostali jednocześnie laureatami Grand Prix - Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorza Niezgody, który osobiście wręczył im ufundowane nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk członków jury dyplomy udziału, a laureaci – dyplomy i nagrody rzeczowe.

Tegoroczny Festiwal zakończył się zrobieniem pamiątkowego, zbiorowego zdjęcia wszystkich jego uczestników oraz… umówieniem się na przyszły rok!

Galeria zdjęć
 

Autor: AS i AL