Gospodarka ściekowa uporządkowana


Symbolicznym przecięciem wstęgi oddano do użytku zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków na Piaskach i tym samym zakończono realizację projektu pt. "Rozbudowa i modernizacja gospodarki ściekowej na terenie Miasta i Gminy Szczawnica", w ramach którego oprócz wykonanych prac modernizacyjnych, wybudowano na terenie gminy nową kanalizację sanitarną o łącznej długości 30 km.

W uroczystości, zorganizowanej w minioną środę - 27 stycznia br., oprócz radnych Rady Miejskiej i przedstawicieli szczawnickiego magistratu, uczestniczyli również wójtowie z kilku gmin będących wspólnikami - członkami nowotarskiego, Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. (głównego beneficjenta projektu): Józef Babicz - wójt Gminy Czarny Dunajec, Tadeusz Wach - wójt Gminy Czorsztyn i Ryszard Wojtarowicz - wicewójt Gminy Krościenko n/D, a także przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Bogusław Waksmundzki - członek zarządu, oraz jeden z wykonawców inwestycji - Przedsiębiorstwo Inżynieryjno - Budowlane i Sieci Sanitarnych ASTEX.

Po oficjalnym powitaniu przybyłych na uroczystość gości burmistrz Szczawnicy - Grzegorz Niezgoda podziękował wszystkim gminom należącym do spółki, za okazaną przychylność i wyrażoną zgodę, aby na terenie szczawnickiego kurortu, mogła zaistnieć inwestycja z zakresu gospodarki ściekowej - największa i najbardziej istotna inwestycja, w historii pienińskiej gminy. Następnie Prezes Zarządu spółki - Dariusz Latawiec, w krótkim wystąpieniu, przypominał zakres projektu oraz zaprosił zgromadzonych do zwiedzania zmodernizowanego obiektu i zapoznania się z procesem technologicznym oczyszczania ścieków.

Zanim zaproszeni goście udali się zwiedzać reaktor biologiczny będący tzw. sercem całego układu oraz powstałe w ramach projektu pomieszczenia m.in. sterownię, w której znajdują się wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania oczyszczalni, burmistrz Szczawnicy - Grzegorz Niezgoda oraz prezes Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego dokonali aktu przecięcia wstęgi.

Kolejna część spotkania odbyła się w Karczmie Pienińskiej, gdzie na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej Prezes Zarządu PPK - Dariusz Latawiec przedstawił genezę projektu, krótki opis historyczny odnoszący się do prowadzonych z mieszkańcami konsultacji i okazywanego przez społeczność zainteresowania urzeczywistnieniem planów inwestycyjnych, a także szczegółowe informacje na temat zakresu realizacji projektu, kosztów wykonania oraz osiągniętych rezultatów.

Pierwsze prace projektowe związane z kanalizacją gminy podjęte zostały już w 2009 roku. Jednak dopiero 4 lata później  bo w I kwartale 2013 roku zaistniała możliwość aplikowania o środki unijne. Wówczas spółka PPK wystąpiła z kompletnym wnioskiem  o współfinansowanie rozbudowy i modernizacji gospodarki ściekowej na terenie Szczawnicy ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i  Środowisko. W grudniu 2013 roku spółka podpisała umowę o dofinansowanie zadania, a w związku z uzyskanymi w trakcie realizacji oszczędnościami, aneksowała umowę we wrześniu ubiegłego roku. Całość prac objętych projektem zakończono w grudniu 2015 r. osiągając wzrost liczby użytkowników korzystających z podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej o 2318 osób.

"Łączny koszt realizacji projektu wyniósł blisko 36 mln zł, z czego pozyskana kwota dotacji stanowiła ponad 20 mln zł, natomiast środki własne zamknęły się kwotą 15 mln złotych (w tym dofinansowanie Miasta i Gminy Szczawnica 1,5 mln złotych). W ramach zadania wykonano modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków dzięki czemu zwiększyła się przepustowość do 3600 m3/d dla 15500 RLM, wybudowano kanalizację sanitarną w Jaworkach i w Szlachtowej o łącznej długości 24,5 km  oraz wykonano 5,5 km kanalizacji sanitarnej w Szczawnicy - ul. Brzeg, ul. Flisacka, ul. Języki, ul. Pienińska, ul. Skotnicka i ul. Staszowa. Ponadto w ramach zadania przebudowano na odcinku 3,2 km kanalizację sanitarną ul. Szlachtowskiej
w Szczawnicy"  
mówił prezes spółki.

Realizacja zadania z zakresu gospodarki ściekowej przewidywała również działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej zarówno wśród dzieci jak i dorosłych mieszkańców. W tym celu Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne organizowało liczne spotkania z mieszkańcami terenów objętych projektem, konkursy ekologiczne z przewodnim tematem wody, promowało zagadnienia poprawnej gospodarki ściekowej w lokalnych mediach oraz prowadziło zajęcia edukacyjne w szkołach. W ramach projektu wykonano ponadto makietę obiektu oraz ścieżkę edukacyjną w formie tablic informacyjnych zlokalizowanych przy głównych obiektach zmodernizowanej oczyszczalni. Wędrówka ścieżką pomoże zapoznać się z pracą oczyszczalni ścieków oraz rolą poszczególnych urządzeń w skomplikowanym procesie oczyszczania ścieków.

Na zakończenie spotkania Burmistrz Szczawnicy - Grzegorz Niezgoda podziękował wszystkim, którzy zaangażowani byli w realizację projektu i tym samym przyczynili się do przeprowadzenia największej inwestycji w historii Szczawnicy. Słowa podziękowania skierował do wspólników spółki, pracowników Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, a także do Radnych Rady Miejskiej.

Uroczystość prowadził dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Piotr Gąsienica, a oprawę artystyczną wydarzenia przygotowała kapela Białopotocanie.

 Galeria

 

Autor: AS