Trwają rozmowy na temat budowy Pienińskiego Centrum Medycznego


Temat utworzenia Pienińskiego Centrum Medycznego omówiony został na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej, które odbyło się w dniu11 kwietnia br. W spotkaniu uczestniczył Wojciech Michalik, z którym Miasto i Gmina Szczawnica zawarło umowę doradztwa w zakresie planowanego uruchomienia leczniczego podmiotu.

Burmistrz Miasta i Gminy – Grzegorz Niezgoda, wprowadził zebranych w tematykę zagadnienia, przypominając, iż wspólne posiedzenie komisji Rady Miejskiej jest konsekwencją podpisanej uprzednio przedwstępnej umowy ustanowienia prawa odpłatnego użytkowania, na mocy której Miasto i Gmina Szczawnica przejmie na okres trzydziestu lat użytkowanie oraz administrowanie budynkiem usługowym wraz z infrastrukturą dojazdowo-parkingową. Burmistrz podkreślił, iż jednostka samorządu terytorialnego może utworzyć i prowadzić podmiot leczniczy w formie spółki kapitałowej albo jednostki budżetowej.
W przypadku szczawnickiej inwestycji Miasto i Gmina zawiąże spółkę kapitałową (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), której jedynym wspólnikiem będzie pienińska gmina.

Szczegółowych informacji na temat działalności zakładu opieki zdrowotnej udzielił Wojciech Michalik. Doradca poinformował, że Pienińskie Centrum Medyczne będzie funkcjonować zarówno w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznych jak i w zakresie chirurgii jednego dnia. Od rodzaju podmiotu zależeć będzie stopień skomplikowania wykonywanych procedur medycznych, a tym samym złożoność oraz ilość wymagań stawianych w rozporządzeniach ministra zdrowia.

W powstałym obiekcie znajdować się będą pomieszczenia o łącznej powierzchni 1333,80 m2 wśród których zaplanowano miejsce m.in. na aptekę, gabinety rehabilitacyjne, stomatologiczne, okulistyczne, salę chirurgii jednego dnia oraz pomieszczenie na stacjonowanie zespołu wyjazdowego karetki pogotowia, co ma zmniejszyć czas dojazdu do potencjalnego zagrożenia życia.

Omawiając temat centrum medycznego radni zwrócili uwagę na czynniki ryzyka związane z funkcjonowaniem zakładu opieki zdrowotnej, wśród których wymieniono m.in. brak zainteresowania wynajmem gabinetów przez lekarzy, brak zainteresowania ze strony pacjenta wyborem powstającej przychodni itp. Ponadto dyskutowali na temat powołania struktur spółki i sposobu zatrudniania personelu medycznego, wyposażenia gabinetów lekarskich, pozyskiwania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także w temacie zasad wynajmu pomieszczeń na prywatną praktykę lekarską oraz kalkulacji kosztów funkcjonowania ośrodka.

Ostatecznie ustalono, że temat wyrażenia przez radnych zgody na utworzenie ośrodka zdrowia pn. „Pienińskie Centrum Medyczne w Szczawnicy” kontynuowany będzie na najbliższym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej.

 

Autor: AS