Koral Małopolski przyozdobił Szczawnicę - otwarcie letniego sezonu turystycznego


Moc wydarzeń i towarzyszących im atrakcji - tak w najkrótszy sposób można opisać Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce, której tegorocznym gospodarzem został szczawnicki kurort.

Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce połączono z oficjalnym otwarciem sezonu flisackiego na rzece Dunajec. Uroczystości rozpoczęły się 23 kwietnia br. na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach od Mszy Świętej, koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Diecezji Tarnowskiej - Stanisława Salaterskiego.

Po Mszy Świętej ks. biskup dokonał poświęcenia łodzi flisackich, a  Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa wspólnie z Członkiem Zarządu Leszkiem Zegzdą zainaugurowali otwarcie sezonu poprzez symboliczne przecięcie tzw. "spryski" (przyp. red. długiej, drewnianej żerdzi służącej za ster, napęd). O "huczne otwarcie" zadbało krakowskie Bractwo Kurkowe, które uświetniło swoją obecnością inaugurację letniego sezonu i specjalnie na tę okoliczność, oddało strzały z zabytkowej armaty wiwatówki.

Następnie uczestnicy uroczystości zasiedli na tratwach flisackich i wzięli udział w spływie przełomem, który zorganizowany został na wzór spływów przygotowywanych dla szczawnickich kuracjuszy, jakie miały miejsce w XIX wieku, a których inicjatorem był wywodzący się z węgierskiej rodziny ziemiańskiej - Józef Stefan Szalay - twórca szczawnickiego uzdrowiska.

W ozdobionych zgodnie z ówczesną tradycją łodziach zasiedli zaproszeni goście wśród nich m.in. Anna Paluch - poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Jan Hamerski - senator, Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy, Konsul Węgier w Krakowie - Nedeczky Sándor, wójt gminy Czorsztyn, wicewójt gminy Krościenko n/D, przedstawiciele szczawnickich władz samorządowych z Burmistrzem Grzegorzem Niezgodą, a także radni Rady Miejskiej. Obecni byli również przedstawiciele mediów oraz osoby reprezentujące instytucje i zakłady pracy prowadzące działalność w regionie.

Na czele flotylli łodzi flisackich płynęła kapela góralska Białopotocanie, dzięki której w przełomie rozbrzmiewały dźwięki muzyki góralskiej, a echo odbijające się od skał niosło doniosły śpiew chóru flisaków. Ponadto na jednej z tratw umieszczone zostało duże jabłko symbolizujące skarb ziemi sądeckiej i gorlickiej - krainy ze wszech miar fascynującej.

Trasa spływu odbiegała od przyjętej tradycyjnie formy. Łodzie flisackie przystrojone girlandami kwiatów pokonując szlak wodny w Pieninach zatrzymały się na postoju w Sromowcach Niżnych, gdzie dziecięcy zespół regionalny zaprezentował gościom bogaty program artystyczny.

Galeria - Spływ Przełomem Dunajca

W tym samym czasie w Szczawnicy górna płyta parkingu w Pieninach przemieniła się w targowisko produktów i wyrobów lokalnych. Od porannych godzin w rozłożonych namiotach można było odnaleźć bogactwo małopolskich smaków, a także specjały z Ziemi Gorlickiej i Sądeckiej: sądeckie soki, owoce, przetwory, miody, wina, a także tradycyjne pieczywo.

W namiotach "Eterycznych Jarmarków" odbywały się pokazy gonciarza z Bielanki, koronczarki z Bobowej, łyżkarza z Nowicy, czy też koszykarza - plecionkarza z Zawadki Osieckiej. Jednak najbardziej intrygującym stoiskiem był spowity dymem namiot dziegciarza z Bielanki wytwarzającego substancję smolistą - dziegieć.

Dzieci odnalazły swój kącik na stoisku reklamującym bocheńską kopalnię soli, a także przy camperze Małopolski, gdzie na specjalnie przygotowanej piankowej macie czekały na nie kolorowe flamastry, kredki oraz kolorowanki.

Starsi mogli sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w quizie na temat znajomości Małopolski lub podejmując sprawnościowe wyzwanie polegające na trafieniu na mapie Polski drewnianym koralem w nieckę wyżłobioną w lokalizacji Kraków. Wszyscy, którzy pozytywnie zmagali się z zadaniami, obdarowywani byli czerwonymi, drewnianymi koralami będącymi symbolem Małopolski.

Wieczorem na scenie plenerowej wystąpiła Grupa Śpiewacza Flisaków Pienińskich, a także odbył się pokaz mody inspirowanej folklorem Lachów Sądeckich, Pogórzan i Łemków we współczesnej interpretacji projektantki Marii Molendy.

Gwiazdą wieczoru, której występ zamknął pełen wrażeń dzień, był Zespół Lomabrad, świętujący w bieżącym roku Jubileusz 35. lecia istnienia na rynku muzycznym.

Koncert, na którym zaprezentowane zostały największe przeboje zespołu, poprzedzony został życzeniami i drobnymi upominkami oraz gromkim odśpiewaniem, przez chór flisacki i zgromadzoną publiczność, tradycyjnego "Sto lat".

Organizatorami imprezy byli Małopolska Organizacja Turystyczna, Miasto i Gmina Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec.

Galeria - górna płyta Parkingu w Pieninach

 

 

 

Autor: AS