Pro- ekologiczna Szczawnica

Władze Miasta i Gminy Szczawnica złożyły kolejny wniosek w ramach funduszy unijnych, tym razem na poprawę organizacji selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie gminy Szczawnica. Projekt złożony został w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 7.3 Gospodarka Odpadami a na zaciągnięcie zobowiązania finansowego na przyszłe lata z tego tytułu, szczawniccy radni jednogłośnie wyrazili zgodę podczas ostatniej sesji w dniu 11 września 2009r.

Uporządkowana gospodarka odpadami ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia estetyki uzdrowiska i przebywających w nim kuracjuszy oraz turystów. Dlatego też aktualnie prowadzoną od kilku lat gospodarkę odpadami komunalnymi należy stale usprawniać i utrwalać. W tym celu niezbędne jest posiadanie odpowiednich specjalistycznych pojazdów do wywozu odpadów oraz infrastruktury zabezpieczającej proces zbierania, gromadzenia i przetwarzania śmieci. Aby usprawnić i utrwalić system selektywnej zbiórki odpadów na terenie miasta i gminy Szczawnica składany projekt przewiduje zakupienie min: śmieciarki o dużej pojemności załadowczej , śmieciarki o małych gabarytach mogącej obsługiwać wąskie ulice, samochód kontenerowy – hakowiec, pojemniki na odpady segregowane oraz materiały niebezpieczne dla środowiska takie jak: baterie, świetlówki, sprzęt elektroniczny czy opony.

Prowadzenie gospodarki odpadami na terenie miasta i gminy Szczawnica to zadanie trudne ze względu na zmienne ilości odpadów związane z sezonowością ruchu turystycznego. Szczawnica z roku na rok przyjmuje coraz więcej turystów, a co za tym idzie w miejscowości wytwarza się coraz więcej odpadów. W roku 2007 Szczawnica wprowadziła program gospodarki odpadami polegający na ustaleniu tzw. „systemu zachęt” poprzez ustalenie ryczałtowej odpłatności za wytworzone odpady i ich odbiór oraz segregację odpadów. Zgodnie z tym systemem ten kto segreguje odpady ponosi odpłatność o 100% niższą niż ten który tej segregacji nie prowadzi. Wprowadzając ten system Urząd Miasta wydał ulotki zachęcające do selekcji odpadów i informujące o konieczności zawarcia umów na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem posiadającym koncesję na odbiór odpadów. Mieszkańcy którzy segregują odpady otrzymują bezpłatnie oznaczone w odpowiedni sposób worki na surowce wtórne.

Wprowadzona w Szczawnicy segregacja odpadów to rozwiązanie funkcjonujące od niedawna, lecz zwiększyło ilość podpisanych umów na wywóz śmieci z 10% w 2007r. do 95% w roku 2009. Aby system ten został utrwalony i wdrożony do końca niezbędne jest podjęcie szeregu działań organizacyjnych i doposażenie gminy w niezbędny sprzęt, urządzenia i pojemniki. Niezbędny jest przede wszystkim zakup pojemników do segregacji, pojemników na popiół i sprzęt niebezpieczny i ich ulokowanie w określonych punktach odbioru,- co zapewni właściwe prowadzenie gospodarki odpadami. Bardzo ważne jest zorganizowanie stałych punktów do odbioru odpadów m. in. odpadów wielkogabarytowych, zbiórki baterii i świetlówek, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych opon.

Właściwa gospodarka odpadami , przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wdrożenie w ramach tej gospodarki systemu selektywnej zbiórki odpadów umożliwi ograniczenie wywożenia zmieszanych odpadów komunalnych i ponowne odzyskanie surowców w wyniku recyklingu posegregowanych odpadów. Takie działania mają wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. Jednocześnie wdrożenie systemu selektywnej zbiórki odpadów przyczynia się do obniżenia kosztów funkcjonowania całego systemu zarówno dla gospodarstw domowych jak i firm i instytucji. Wynika to z faktu, iż koszty wywozu nieposegregowanych odpadów i ich składowania są wielokrotnie wyższe od kosztów związanych ze zbieraniem i wywozem odpadów posegregowanych. Gospodarka odpadami przyczyniająca się do poprawy stanu środowiska naturalnego w sposób oczywisty tworzy pozytywny wizerunek miasta i gminy wśród osób tu wypoczywających. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju miasta i gminy Szczawnica , gdyż podstawą ich gospodarki jest turystyka.