Szczawnica ściągnie jeszcze więcej rowerzystów w Pieniny

Szczawnica otrzymała kolejne dofinansowanie. Tym razem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na Rozwój Lokalnych Zasobów Subregionów.


Nabór kart projektów trwał od 17 lutego 2016 r. do 17 marca 2016 r., następnie Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 przeprowadziła kwalifikację formalną oraz merytoryczną (dokonywaną przez Fora Subregionalne). W ramach tych działań przyznano Miastu i Gminie Szczawnica dofinansowanie w wysokości 1 156 000 złotych (stanowiące 2/3 wartości projektu)  na zadanie polegające na budowie Centrum Aktywnego Wypoczynku z trasami biegowo-rowerowymi w Jaworkach.

Inwestycja realizowana będzie w oparciu o projekt realizowany przez Szczawnicę wspólnie z Fundacją Sądecką, który również finansowany był ze środków UE.

Istotą projektu realizowanego na przełomie lat 2014/2015 było stworzenie koncepcji funkcjonowania zestandaryzowanej sieci (w skali Małopolski) wraz z dokumentacjami dla poszczególnych lokalizacji planowanej infrastruktury. Projekt zakładał wykonanie całego szeregu ścieżek biegowo-rowerowych oraz kilku budynków wraz z infrastrukturą towarzyszącą od Tarnowa, po Szczawnicę. Całość ma stanowić przemyślany kompleks oferujący nową jakość w przemyśle spędzania czasu wolnego w regionie.

 Co prawda w bezpośredniej okolicy Pienin tylko Szczawnica była zainteresowana udziałem w projekcie budowy Centrów Aktywnego Wypoczynku, jest to jednak w pełni zrozumiałe, ponieważ gmina ta od kilku lat kładzie szczególny nacisk na rozbudowę infrastruktury rekreacyjno-sportowej.

Twórcy projektu wyszli z założenia, iż istotną barierą w dalszym rozwoju profesjonalnych form uprawiania takich sportów jak bieganie czy jazda na rowerze jest bardzo niewielka liczba obiektów w sposób profesjonalny przygotowanych do uprawiania tych form rekreacji – tj. bezpiecznych, opisanych i oznakowanych (długość pętli, przewyższenie, szacowany czas przebycia, a zimą przygotowanych do narciarstwa biegowego poprzez zaznaczenie śladów), a także wyposażonych w infrastrukturę towarzyszącą począwszy od parkingu, po urządzenia do ćwiczeń, a na sanitariatach kończąc. Stąd ostatecznie dla 15 lokalizacji w Małopolski powstały najpierw spójne i wspólne wytyczne projektowe dotyczące budowy i oznakowania tras biegowo-rowerowych oraz obiektów szatniowo-sanitarnych.

Szczawnica jako partner w projekcie opracowała dokumentacje dwóch tras biegowo-rowerowych wraz z tzw. budynkiem biegacza. Infrastruktura rekreacyjno-turystyczna zlokalizowana będzie w miejscowości Jaworki, w rejonie parkingu przy wejściu do wąwozu Homole, gdzie powstanie obiekt Centrum Biegacza i skąd początek będą brały dwie trasy biegowo-rowerowe po ok. 10 km., każda prowadzone w formie pętli (tzn. ich początek i koniec będzie przy obiekcie Centrum Biegacza). Budynek posiada zwartą bryłę, o rzucie ściśle wynikającym układu stref funkcjonalnych budynku z uwzględnieniem możliwej rozbudowy, dodatkowo zaprojektowano sanitariaty ogólnodostępne jako odrębne budynki odwzorowujące obiekty charakterystyczne dla Rusinów Szlachtowskich. Obiekt będzie pełnić funkcję zapleczową towarzyszącą trasom biegowo-rowerowym. Układ funkcjonalny podzielono na dwa główne bloki:      ogólnodostępny: strefa wejściowa i sanitarna wraz z zapleczem technicznym i socjalnym, w którym mieści się hol wejściowy z komunikacją, a także ogólnodostępne toalety oraz pomieszczenie zaplecza (techniczne i socjalne);    dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników CAW poprzez kontrolę dostępu: strefa szatniowa z umywalnią wraz z salą ćwiczeń.

W ramach projektu zaplanowano również budowę 2 tras dł. 10  km i 8,2 km, w przebiegu po terenach leśnych, szlakach i ścieżkach, trasowanych za pomocą specjalnych belek.

- Chcemy zakończyć realizację robót do końca 2019 roku – informuje burmistrz Grzegorz Niezgoda – Tak odległy termin wynika z tego, że przygotowaliśmy również inne wnioski o dofinansowanie, które pozwolą zrealizować ścieżki rowerowe na terenie całej gminy. Rok 2019 stanowi w harmonogramie naszej pracy taki punkt, w którym wszystkie elementy układanki – istniejące odcinki ścieżek, nowo budowane o charakterze ciągów głównych pomiędzy Szczawnicą, Szlachtową i Jaworkami, a także te drugorzędne – jak właśnie realizowane w ramach tego projektu, zamkną się w spójną, przemyślaną całość. Gorąco zachęcam również włodarzy gmin ościennych do rozbudowywania infrastruktury drogowej dla rowerzystów i biegaczy, ponieważ wspólna oferta turystyczna jest dodatkową atrakcją dla gości Szczawnicy, ale również pozwala korzystać z zasobów naszego miasta turystom przebywającym w okolicy.