Polak, Węgier dwa bratanki - VI Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej


Tegoroczne obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które na stałe zagościły w kalendarzu imprez pienińskiego kurortu, zainaugurowane zostały 15 lipca br. konferencją naukową w sali Jazz Baru Dworku Gościnnego.

Konferencja pt. "Przyjaźń polsko-węgierska przez pokolenia" zgromadziła w piątkowe popołudnie wielu zaproszonych gości.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Konsul Węgier w Krakowie Sándor Nedeczky, wojewoda Komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén z siedzibą w Miszkolcu - Török Dezső, Imre Molnar – historyk, dyplomata wraz z małżonką Moniką - Dyrektor Domu Polskiego w Budapeszcie, István Kovács - dyplomata, historyk, o. Paweł Cebula, a także proboszcz szczawnickiej parafii ks. Tomasz Kudroń, radni Rady Miejskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich - Jan Sienkiewicz, Olaf Dobrowolski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń działających na terenie Miasta i Gminy Szczawnica.

Burmistrz Szczawnicy - Grzegorz Niezgoda witając uczestników konferencji przypomniał, iż jako wyraz szacunku i wdzięczności dla wielkiej postaci Józefa Stefana Szalaya, wywodzącego się z węgierskiej rodziny ziemiańskiej - osoby, która w szczególny sposób zasłużyła się dla pienińskiego uzdrowiska, szczawniccy radni podjęli uchwałę ustanawiającą rok 2016 - Rokiem Szalayowskim. Burmistrz podkreślił, iż tegoroczne obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej nabierają tym samym wyjątkowego charakteru i znaczenia.

Bezpośrednio po wystąpieniu włodarza miasta, Dyrektor Pienińskiego Muzeum im. Józefa Szalaya w Szlachtowej - Barbara Węglarz, przedstawiła, w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną zatytułowaną "Akademii Umiejętności zapisuję ...",  testament twórcy szczawnickiego kurortu - Józefa Szalaya.

Następnie dr Imre Molnar omówił fenomen trwającej od ponad 1000 lat przyjaźni polsko-węgierskiej, zwracając szczególną uwagę na solidarność pomiędzy narodami: polskim i węgierskim.

Z kolei prof. István Kovács w swoim wystąpieniu przedstawił bohaterskie czyny Polaków biorących udział w węgierskiej Wiośnie Ludów oraz podkreślił rolę, jaką odegrali w walkach o niepodległość Węgier.

Ostatnim prelegentem był zasłużony dla rozwoju przyjaźni polsko-węgierskiej franciszkanin o. Paweł Cebula, który w swojej wypowiedzi odniósł się do roku 1991 kiedy Jan Paweł II kończąc wizytę papieską na Węgrzech skierował do biskupów słowa o specjalnym związku pomiędzy dwoma europejskimi narodami, które najlepiej obrazuje przysłowie "Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki". Według św. Jana Pawła II szablę należy rozumieć jako miecz słowa Bożego, natomiast szklankę - jako wspólnotę; dlatego należy walczyć w obronie tego, co daje nam życie, nie za ale dla innych. Na zakończenie swojej wypowiedzi Ojciec Paweł wspomniał także o wydanej publikacji będącej zbiorem artykułów, poświęconych osobie Jánosa Esterházy'ego, wybitnego węgierskiego polityka okresu międzywojennego, męczennika węgierskiej sprawy narodowej, który do końca pozostał wierny swoim poglądom i Bogu.

Kulminacyjnym, a zarazem najbardziej wzruszającym punktem spotkania było wręczenie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej - Kazimierza Zachwieję oraz Burmistrza Szczawnicy - Grzegorza Niezgodę, Medali za Zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica imienia Józefa Szalaya trzem mieszkańcom Szczawnicy, którzy na przełomie 1956/1957 roku udzielili schronienia dwóm uciekinierom z powstania węgierskiego. Medal przyznano Elżbiecie Zachwiei, Krystynie Papież oraz Janowi Wierciochowi. Uzasadnienia do przyznanych odznaczeń przedstawił Tomasz Ciesielka – Sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica.

Spotkanie zakończyło się zgłębianiem tajników winiarstwa oraz degustacją win pochodzących z okolic Tokaju w północno-wschodnich Węgrzech.

Całość spotkania prowadził Piotr Gąsienica - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Galeria

Kolejny dzień tegorocznych obchodów Dni Przyjaźni rozpoczął się od meczu towarzyskiego, w którym piłkarze KS Jarmuta Szczawnica zmierzyli się z drużyną SK Vinica grającą, na co dzień w IV lidze słowackiej, złożoną w większości z zawodników mniejszości węgierskiej na Słowacji. Przeciwnik Jarmuty okazał się drużyną bardzo wymagającą, dobrze operującą piłką i bezlitośnie wykorzystującą błędy przeciwnika. Pomimo towarzyskiego charakteru meczu na boisku nie zabrakło zaciętej walki z obydwu stron. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla gości. Strzelcami bramek dla gospodarzy zostali Jacek Pietrzak i Tomasz Mastalski.

Ze względu na intensywne opady deszczu odwołany został Nocny Spływ Przełomem Dunajca. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie przeszkodziły jednak w przebiegu zaplanowanego na wieczór, koncertu polsko – węgierskiego, który miał miejsce pod Dolną Stacją Kolei Linowej Palenica.

Koncert poprzedzony został wręczeniem przez Przewodniczącego Rady Miejskiej - Kazimierza Zachwieję oraz Burmistrza Szczawnicy - Grzegorza Niezgodę, Medali za Zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica imienia Józefa Szalaya dwóm węgierskim dyplomatom: prof. Istvanowi Kovacsowi oraz dr Imre Molnarowi. Laudacje dotyczące przyznanych odznaczeń odczytał Sekretarz Miasta i Gminy - Tomasz Ciesielka.

Następnie na scenie plenerowej zaprezentowała się grupa śpiewacza Derenczanie i Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciardasie” z Czarnej Góry. Zwieńczeniem sobotniego wieczoru był występ zespołu folkowego Tekla Klebetnica z Żywca, który wraz z pochodzącym z Budapesztu Robym Lakatosem - największym cygańskim skrzypkiem, bawili publiczność do późnych godzin wieczornych.

Galeria

Na zakończenie trzydniowych uroczystości w niedzielę, 17 lipca br. w Kaplicy Szalayowskiej w Parku Górnym odprawiona została Msza Święta w intencji narodu węgierskiego i narodu polskiego, sprawowana pod przewodnictwem ks. proboszcza Tomasza Kudronia w koncelebrze z o. Pawłem Cebulą.

W niedzielnej Eucharystii uczestniczyli m.in. Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy wraz z Konsulem Węgier Sandorem Nedeczky, dr Imre Molnar z małżonką Moniką - dyrektor Domu Polskiego w Budapeszcie, Burmistrz Vinicy - Bela Hrubik, a także Zastępca Burmistrza Szczawnicy - Tomasz Moskalik, Sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica Tomasz Ciesielka, przedstawiciele Rady Miejskiej w Szczawnicy oraz poczty sztandarowe i mieszkańcy uzdrowiska.

Po Mszy św. konsul Körmendy podziękowała władzom miasta, księżom prowadzącym liturgię oraz dyrektorowi MOK za pięknie przygotowane Dni, które pozwalają się spotkać dwóm zaprzyjaźnionym narodom. Z kolei Dyrektor szczawnickiej instytucji kultury Piotr Gąsienica dziękując gościom z Węgier za przybycie zapowiedział, że to nie koniec atrakcji Roku Szalayowskiego i zaprosił wszystkich na wydarzenia z nim związane, które nastąpią
w ciągu najbliższych miesięcy.

Galeria

 

Autor: AS