Szczawnickie uroczystości upamiętniające 98. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości


Jak co roku u schyłku jesieni, w dniu Święta Niepodległości odbyła się patriotyczna uroczystość upamiętniająca kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Władz Samorządowych Miasta i Gminy Szczawnica z Przewodniczącym Rady Miejskiej – Kazimierzem Zachwieją oraz Burmistrzem – Grzegorzem Niezgodą, a także młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji oraz mieszkańcy miasta.

Tegoroczne, 98. obchody rozpoczęły się uroczystym wciągnięciem flagi na maszt i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego pod Pomnikiem Pamięci Narodowej obok siedziby Urzędu Miasta i Gminy.

Przed zgromadzonymi wystąpił Burmistrz Szczawnicy – Grzegorz Niezgoda, który w swoim wystąpieniu podkreślił istotę znaczenia wspólnego, podniosłego świętowania. "Jedenastego listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Ten dzień stał się symbolem umiłowania Ojczyzny, niestrudzonej walki o wolność, jak również symbolem nadziei i wiary w zwycięstwo. Wybuch I wojny światowej okazał się realną szansą na przywrócenie utraconego państwa. Odzyskanie niepodległości było wynikiem długiej i mężnej walki o wolność i tożsamość. Po latach niewoli Polska odrodziła się, jako państwo silne, liczące się na arenie międzynarodowej. Bóg wysłuchał próśb milionów Polaków, którzy zanosili do niego słowa polskiej pieśni patriotycznej: Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie. Dzisiejsze obchody to okazja i patriotyczny obowiązek, aby uczcić pamięć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami, pełną poświęcenia walką, a także wieloma dyplomatycznymi zabiegami przyczynili się do odrodzenia Polski.(...)".

Po przemówieniu, cześć poległym za Ojczyznę oddały delegacje zakładów pracy, szkół i instytucji, które złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej.

Członkowie Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan odczytali Apel Poległych za Wolność i Niepodległość Polski oraz złożyli z Władzami Samorządowymi Szczawnicy okolicznościowe wiązanki na płycie pamiątkowej z lat 1914-1920 znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika.

Następnie poczty sztandarowe samorządu, szczawnickich placówek oświatowych, instytucji i organizacji pozarządowych z terenu miasta, a także pozostali uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta do Kościoła p. w. św. Wojciecha, gdzie proboszcz szczawnickiej parafii - ks. Tomasz Kudroń odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

O podniosły nastrój uroczystości zadbała Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy oraz kapela góralska Białopotocanie, a także schola parafialna, która w blisko półgodzinnym programie artystycznym zaprezentowała pieśni patriotyczno-religijne.

Galeria

 

Autor: AS