Szczawnica gospodarzem Europejskiego Dnia Współpracy 2017


Kulminacja imprez kulturalnych na terenie Szczawnicy przypada w miesiące wakacyjne, ale jak się okazuje również we wrześniu miłośnicy sportu i dobrej zabawy mogą znaleźć coś dla siebie.

W sobotę 16 września br. w naszym kurorcie miało miejsce kilka wydarzeń.

W godzinach porannych na przystani flisackiej w Pieninach zainaugurowany został Mszą Świętą Ogólnopolski Maraton Kajakowy Szlakiem św. Jana Pawła II. 

Nieco później, przy promenadzie spacerowej rozpoczęła się pierwsza część imprezy pn. Europejski Dzień Współpracy 2017 organizowanej przez program Interreg Polska-Słowacja oraz Miasto i Gminę Szczawnica w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przy  Centrum Kultury i Rekreacji PromeChatka, ustawiono start i metę duatlonu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Chociaż pogoda nie była przychylna dla sportowców, to jednak nie zabrakło ducha walki i prawdziwych emocji. Na początek wystartowali dorośli, którzy mieli do pokonania 6 kilometrów biegiem i ok 2 km na rowerze. Największym wyzwaniem okazał się podbieg trasą „Palenica II” na Szafranówkę. Padający deszcz i wszechobecne błoto nie pomagało zawodnikom, ale wszyscy bezpiecznie dotarli na metę. Zmagania dzieci i młodzieży reprezentujących głównie szkołę podstawową nr 2 odbywały się na ścieżce pieszo rowerowej.

Po zakończonych konkurencjach sportowych, na scenie plenerowej w PromeChatce od godziny 14:00 rozpoczęła się druga część całodniowej imprezy. Uroczystego otwarcia dokonał pan Rafał Baliński - Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Rozwoju, który wraz z panem Grzegorzem Niezgodą - Burmistrzem Miasta i Gminy Szczawnica oraz panem Ivanem Škorupą - Konsulem Generalnym Republiki Słowacji w Krakowie wręczyli zawodnikom pamiątkowe dyplomy i nagrody. Następnie zaprezentowany został krótki film o programie transgranicznej współpracy w ramach Polsko-Słowackiego programu Interreg.

Prowadzący imprezę podkreślali wzorcową współpracę Szczawnicy ze słowackimi gminami: Leśnicą, którą reprezentował Starosta - Jan Gondek, oraz Spiską Belą reprezentowaną przez burmistrza Stefana Bielaka.

Kolejnym punktem programu była nauka salsy,  w której każdy chętny mógł wziąć udział.  Następnie przyszedł czas na  występy artystyczne. Jako pierwsza zaprezentowała się słowacka grupa Ľudová hudba FS Čačina, a koncert finałowy  wykonał zespół  Folk Power Music.

Dzięki finansowemu zaangażowaniu organizatorów udział w wydarzeniu był bezpłatny.
 

Galeria zdjęć

Wyniki