Półwieczny jubileusz honorowego obywatela Szczawnicy

Półwieczny jubileusz
 
Salon literacki „Jagiellonki” 7 lutego br. był gospodarzem spotkania autorskiego z Tadeuszem Zygmuntem Bednarskim, przy okazji promocji jego najnowszej książki „Krakowskim szlakiem rodu Bednarskich”. Uroczystość ta była połączona z obchodami 50.lecia pracy twórczej autora i odbyła się w auli Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie wśród licznie zebranych sympatyków jego twórczości. Spotkanie w imieniu gospodarza, dyrektora BJ prof. dr. hab. Zdzisława Pietrzyka otworzył wicedyrektor biblioteki dr Andrzeja Obrębski, a poprowadził red. Aleksander Szumański. W swoim wystąpieniu przybliżył sylwetkę i osiągnięcia życiowe redaktora Bednarskiego oraz jego małżonki – Zofii Bednarskiej, autorki wyboru zdjęć, indeksu nazwisk, bibliografii w pozycjach wydawniczych męża; skupił się także na przedstawieniu najbardziej zasłużonych antenatów jubilata. W dalszej części spotkania autor i jego małżonka czytali fragmenty książki, opowiadające ciekawe dzieje kolejnych przodków.
Zainteresowanie rodem Bednarskich, tak pełnym zasług dla Krakowa, musi być bardzo duże, skoro autor ich historii nie mógł nadążyć z podpisywaniem egzemplarzy swojej książki, zakupionych przed spotkaniem. Kolejka oczekujących fanów twórczości Bednarskiego wydawała się nie mieć końca.

Jubileusz Tadeusza Zygmunta Bednarskiego docenili także szczawniczanie. Do gmachu Biblioteki Jagiellońskiej przybyła delegacja złożona z reprezentantów miasta: radnej Bogusławy Pasek, byłej dyrektor Muzeum Pienińskiego Jolanty Jarockiej – Bieniek, poety ludowego i przewodnika pienińskiego Andrzeja Dziedziny Wiwra oraz redaktor gazety „Z doliny Grajcarka” Aliny Lelito, by przekazać autorowi wyrazy uszanowania i kwiaty od mieszkańców Szczawnicy, której jest Honorowym Obywatelem. List gratulacyjny od burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorza Niezgody przeczytała członkini Komisji Edukacji i Spraw Społecznych Bogusława Pasek. Burmistrz Niezgoda, któremu wcześniejsze zobowiązania zawodowe nie pozwoliły udać się osobiście, wyraził na piśmie swoje uznanie i podziw za półwieczne osiągnięcia twórcze oraz za szereg publikacji gazetowych i książkowych promujących nasze miasto. Władze miasta dla upamiętnienia Jubileuszu 50.lecia ufundowały pisarzowi obraz olejny „Biała Woda”, autorstwa Janusza Tybura, artysty należącego do Oddziału Pienińskiego TPSP. Obraz przekazał Andrzej Dziedzina, przybyły w góralskim „łodzioniu”, który dodatkowo przeczytał dwa własne wiersze napisane specjalnie dla redaktora Bednarskiego.
Spotkanie w „Jagiellonce” zostało zakończone wspólnym odśpiewaniem „100 lat” bohaterowi wieczoru.
A.L.