Polsko – Słowackie spotkanie młodzieży w Szczawnicy

To, czego nie udało się osiągnąć na długich i żmudnych lekcjach w szkole podstawowej czy gimnazjum, podczas wymiany młodzieży zostało osiągnięte błyskawicznie. Otwartość i szczerość wypowiedzi, łatwość nawiązywania kontaktu w języku obcym oraz przełamanie bariery komunikacji to efekty wymiany młodzieży jaka odbyła się w dniach 24 lipiec-2 sierpień pomiędzy młodzieżą z klubu sportowego Jarmuta w Szczawnicy i ich rówieśnikami ze słowackiego miasta Spiska Bella. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Aktywnie dbamy o naszą przyszłość” dofinansowanego ze środków programu Młodzież w Działaniu. Całe spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej, przyjaznej i radosnej atmosferze. Jego twórcami była sama młodzież – zarówno polska jak i słowacka. Sami zdecydowali że chcą aktywnie spędzić wolny czas promując zdrowy styl życia, aktywność sportową i właściwe postawy wobec swojej przyszłości. Skąd pomysł na taki temat projektu? Aktywność fizyczna to jeden z najistotniejszych elementów zdrowego stylu życia, a jej brak lub niedostateczna ilość może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. W przypadku młodzieży jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż brak ruchu może zakłócić właściwy rozwój młodego organizmu. Tymczasem wiek dwudziesty, a przede wszystkim jego druga połowa, upływa nam... na siedząco. Sport to jedna z dziedzin ludzkiego życia będąca bez wątpienia nośnikiem wielu wartości. Jego uprawianie może pozytywnie wpływać na styl życia. Sport to doskonalenie ciała i ducha, to rodzaj aktywności zaspakajający w szlachetny sposób potrzebę rywalizacji i osiągania wyników. Wspólne uprawianie sportu rozwija poczucie solidarności kładąc nacisk na tolerancje i zrozumienie. Wspólne uprawianie sportu gromadzi ludzi młodych i oddziałuje na nich wychowawczo, a także integruje młodzież z różnych grup społecznych. Uprawianie sportu zwykle idzie w parze z zachowaniami służącymi zdrowiu i jest również pomocne w eliminowaniu z życia młodzieży nałogów. Celem projektu jest właśnie promowanie wśród młodych ludzi współpracy europejskiej w zakresie działań młodzieżowych opartych na tolerancji, solidarności, zdrowym współzawodnictwie i zasadach fair play. W ramach projektu młodzież zorganizowała m.in. zajęcia w górach, na basenie, wycieczkę rowerową, zawody sportowe oraz paraolompidę wspólnie z osobami niepełnosprawnymi.

„Długo by jeszcze wszystkie zajęcia organizowane w ramach programu, lecz uwagę trzeba zwrócić na efekt i znaczenie jakie on przyniósł zarówno dla jego uczestników jak i całej społeczności lokalnej. Dzięki edukacji nieformalnej jaką zapewnia udział w takich projektach, młodzież kształtuje sobie właściwą postawę wobec zdrowego stylu życia, potrafi rozpoznać zagrożenia oraz skutecznie im przeciwdziałać. Uczy się organizować pracę w grupie i wyszukiwać najlepsze rozwiązania, rozumie innych oraz szanuje poglądy i zachowania wynikające z odmienności obyczajów. Takie spotkanie to nie tylko lekcja wychowania fizycznego ale przede wszystkim lekcja wychowania społecznego z poszanowaniem wartości kształtujących wzajemne stosunki społeczne” – mówi koordynator projektu Emil Mogilski.

„Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu Młodzież w działaniu. Treści tego projektu niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Wspólnoty Europejskiej, czy Narodowej Agencji i instytucje te nie ponoszą za nie odpowiedzialności.