POLSKO NIEMIECKA WSPÓŁPRACA SZKÓŁ

POLSKO NIEMIECKA WSPÓŁPRACA SZKÓŁ
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W SZCZAWNICY – GRUNSCHULE 1
W SCHONEICHE



Cele współpracy:
1. Wzajemne poznanie kultury, tradycji i zwyczajów obu państw
2. Rozwijanie umiejętności językowych przez polskich uczniów oraz naukę języka polskiego przez uczniów z Niemiec
3. Wychowanie ekologiczne
4. Udział uczniów w lekcjach w szkole gospodarzy
5. Międzyszkolne rozgrywki sportowe – mecz o puchar przyjaźni
6. Wymiana doświadczeń między nauczycielami


Historia:
4 kwietnia 2000 r. – podpisanie deklaracji współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1
w Szczawnicy a Grundschule 1 w Schoneiche

Listopad 2000 r. - spotkanie uczniów w Szczawnicy
Maj 2001 r. - wizyta w Schoneiche
Maj 2002 r. - spotkanie w Szczawnicy
Czerwiec 2003 r. - spotkanie w Schoneiche
Maj 2004 r. - wizyta naszych partnerów w Szczawnicy
Maj 2005 r. - wizyta w Schoneiche
Maj 2006 r. - spotkanie w Szczawnicy
Czerwiec 2007 r. - wyjazd uczniów do Schoneiche
Czerwiec 2008 r. - spotkanie w Szczawnicy
W dniach od 2.06.-7.06.2008 roku po raz dziewiąty spotkaliśmy się z naszymi partnerami z Schoneiche. Gościliśmy w Szczawnicy delegację z zaprzyjaźnionej szkoły. Delegacja liczyła 30 uczniów i 10 opiekunów. Gościem naszej wymiany był w tym roku Burmistrz Miasta Schoneiche Pan Heinrich Juttner. Obecny był dyrektor szkoły p. Bernd Fritz, emerytowany dyrektor, p. Gerhard Schwellnus, zastępca dyrektora, p. Hartmut Rosen, który od samego początku czuwa nad przebiegiem współpracy, trzy nauczycielki, p. Ulrike Rockstroh, Heike Kirchenberg
i Solveig Reichardt. W skład delegacji weszli również rodzice, pani Lammel oraz pan Kirchner. Delegacji towarzyszyła tłumaczka polskiego pochodzenia – Izabella Wittstock.
Wizytę poprzedziła wymiana korespondencji między polskimi i niemieckimi uczniami. W ten sposób dzieci z Schöneiche już przed przyjazdem poznały rodziny, u których miały zamieszkać,
a dzieci szczawnickie- swojego gościa.
Grupa przybyła 2.06 (poniedziałek) o godz. 16.30. Po kolacji w restauracji „Parkowa” dzieci udały się ze swoimi gospodarzami do ich domów. Opiekunowie zostali zakwaterowani w pensjonatach „Julia” i „Sylwia”.

Następnego dnia powitaliśmy oficjalnie w szkole delegację z Niemiec. Dyrektor Paweł Sypek w swoim wystąpieniu przypomniał początki współpracy, zwracając uwagę na zasługi dyrektorów Mariana Dziwika i Gerharda Schwellnusa. Podarował szkole w Schoneiche trzy panoramy Szczawnicy „z lotu ptaka”, które zawisną w niemieckiej szkole. Dyrektor Bernd Fritz wyraził swoje zadowolenie z możliwości kontynuowania rozpoczętego dzieła i zaprosił do Schöneiche polska delegację w przyszłym roku. Wręczył również upominki dla naszej szkoły. Pan Burmistrz Schoneiche wyraził swoje zadowolenie z tak intensywnej współpracy między szkołami. Podziękował gospodarzom za przyjęcie a szczególnie rodzicom polskich dzieci, za goszczenie niemieckich uczniów w domach. Uczniowie naszej szkoły przedstawili krótki program artystyczny. O godz. 9.30 goście wraz z gospodarzami udali się do Zakopanego, gdzie wyjechali kolejką na Kasprowy Wierch, spacerowali po Krupówkach i zjedli wspólny posiłek. Pogoda dopisała i wszyscy wrócili pełni wrażeń. Resztę dnia dzieci spędziły u swoich polskich gospodarzy.

W środę grupa udała się do Niedzicy, gdzie w trakcie specjalistycznego zwiedzania zapory wodnej na Dunajcu uczestnicy mieli możliwość zobaczyć tajniki tej wielkiej budowli. Po posiłku wszyscy udali się na spływ przełomem Dunajca. Wieczorem w szkole odbyły się prezentacje artystyczne, spektakl „Wróżki” oraz dyskoteka.

Następnego dnia, w czwartek, drużyny gości i gospodarzy tradycyjnie już rozegrały Mecz o Puchar Przyjaźni. Mecz zakończył się wynikiem 9 : 0 dla uczniów naszej szkoły. Tak więc puchar pozostał w Polsce. Po zawodach uczniowie udali się na warsztaty kulinarne na „Ranczo”. Tam członkowie Związku Podhalan wraz z dziećmi przygotowali i podali do degustacji kilka regionalnych pienińskich potraw. Była fasola ze śliwkami, faszerowany boczek i kwaśnica. W międzyczasie dzieci wspólnie bawiły się, grillowały, tańczyły i śpiewały. Przygrywała nam wspaniała kapela regionalna z zespołu „Juhasy” pod opieką pani Ewy Zachwiei. Wieczorem w zajeździe „Czarda” odbyło się spotkanie integracyjne grona pedagogicznego z przedstawicielami szkoły w Schöneiche. Nauczyciele mieli możliwość wymiany doświadczeń dotyczących pracy zawodowej i sfery prywatnej.

Piątek był dniem, spędzonym przez gości w rodzinach swoich gospodarzy. Rodzice przygotowali mnóstwo atrakcji na ten dzień. Dorośli natomiast zwiedzili Wawel oraz Stare Miasto w Krakowie a wieczorem wzięli udział w otwarciu „Święta Ogrodów” w krakowskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie wysłuchali koncertu Szczawnickiego Chóru Kameralnego.

W sobotę rano pożegnaliśmy gości.

Z roku na rok współpraca nasza przynosi coraz lepsze efekty. Nasi uczniowie coraz lepiej posługują się językiem niemieckim, nabierają pewności siebie, wzrasta ich wiedza o kraju partnerskim, jego geografii, historii i kulturze. To ważne, byśmy kształtowali w uczniach postawy otwartości na innych, poczucie własnej wartości i przekonanie, że wszyscy ludzie, niezależnie, skąd się wywodzą, mogą działać wspólnie, jeśli tylko chcą. Chcielibyśmy, żeby nasi uczniowie to potrafili. Wymiana międzyszkolna, to duże przedsięwzięcie organizacyjne.
Z radością dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do możliwości realizacji bardzo bogatego programu wymiany. Szczególnie dziękuję rodzicom, którzy podjęli trud ugoszczenia uczniów z Schoneiche oraz nauczycielom i pracownikom naszej szkoły, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie i przeprowadzenie programu. Dużo jest w Szczawnicy dobrych serc, którym zależy na rozwoju, kształceniu i wychowaniu dzieci i młodzieży. Dziękuję za wsparcie programu.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy – Paweł Sypek



Pomogli nam:
Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Szczawnicy
Urząd Miasta i Gminy w Szczawnicy
Adam Wolfram
Edmund Ciesielka, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.
Związek Podhalan Oddział w Szczawnicy

Stanisława Wiercioch
Maria Sarata
Władysława Ciesielka
Czesława Węglarz
Leon Hrydziuszko
Franciszek Baziak
Roman Hamerski „Czarda”
Stanisław Głuc - Zakład Produkcyjny Wody Mineralnej „Kinga Pienińska” w Krościenku
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich

Jan Sienkiewicz
Henryk Węglarz
Józef Lizoń
Kazimierz Zachwieja
Wojciech Waruś
Jan Waruś
Marek Czaja
Wojciech Niezgoda
Jan Gabryś
Wojciech Majerczak
Bartosz Orkisz
Jerzy Orkisz
Tomasz Orkisz
Zbigniew Lizoń
Stanisław Gabryś
Jeremi Lehenstein
Restauracja „Parkowa”

Tomasz Salamon
Piotr Salamon
Delikatesy „Centrum” w Szczawnicy
Zespół „Juhasy”

Ewa Zachwieja
Klub Sportowy „Jarmuta”



Autor: ASz