Cmentarz Szalayowski „W hołdzie Szalayowi”

Szczawnica jest jednym z dziewięciu małopolskich uzdrowisk. Jako zdrojowisko znana jest od ponad 200 lat. Dynamiczny rozwój Szczawnicy jako uzdrowiska przypada na połowę XIXw., kiedy to właścicielem uzdrowiska został Józef Szalay.
-Inwestując w przyszłość miasta nie możemy zapominać o naszej historii – mówi burmistrz Grzegorz Niezgoda
Teraz, po użyczeniu przez parafię na rzecz miasta terenu starego cmentarza szalayowskiego, w końcu możemy zadbać o cmentarz, ale przede wszystkim o sam budynek kaplicy, w którym spoczywa rodzina Szalayów. Jako szczawniczanie jesteśmy to winni Józefowi Szalayowi -dodaje Niezgoda.
Dnia 21 września złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wniosek o dofinansowanie w ramach naboru pn. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego.
W ramach projektu chcemy wykonać remont 53 zachowanych nagrobków, konserwację zabytkowych elementów kaplicy a z terenu samego cmentarza stworzyć park pamięci. Będzie to miejsce, gdzie można będzie zapoznać się z bogatą historią miasta i ludzi zawartą w płytach nabrobków w ekspozycji w piwnicach kaplicy i na stylowych tablicach. Dodatkowo na cmentarzu pojawi się ścieżka brukowa wzdłuż której stanie kilka latarni. Szereg robót, częściowa wycinka drzew, przesłonięcie elewacji kamienicy Weissmana winobluszczem i tablicami informacyjnymi będzie miał na celu stworzenie z cmentarza miejsca spokoju, powagi ale rownież zachęcającego do zapoznania się z tym nierozerwalnym elementem historii uzdrowiska. Dodatkowo planujemy w miejscu dotychczasowego placu targowego wykonanie strefy pośredniej – strefy, w której ruch pieszych zostanie uspokojony. W tym celu zostanie gruntownie przebudowana nawierzchnia, wykonana fontanna, oświetlenie oraz schody terenowe łączące promenadę z ulicą Główną.
Jest to nietypowa inwestycja, która oczywiście poprzedzona będzie pracami archeologicznymi
– mówi burmistrz – ale razem z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków twierdzimy– trzeba ją wykonać, aby ratować cmentarz szalayowski.
Zakończenie projektu planowane jest na grudzień 2012 roku. Oczekiwane dofinansowanie wynosi 60% zakładanych kosztów kwalifikowanych projeku.

Wizualizacja

Autor: AS