Więcej zieleni, więcej uzdrowiska w Szczawnicy

W dniu 30.09.2010r Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica ogłosił przetarg na przebudowę Parku Dolnego w Szczawnicy.
„Rewitalizacja uzdrowiskowego Parku Dolnego w Szczawnicy wraz z elementami małej architektury uzdrowiskowej”, bo tak brzmi pełna nazwa zadania ma na celu przywrócenie jego świetności i znaczenia sprzed lat i obejmuje przebudowę układu alejek, wykonanie oświetlenia, trzech stref o różnym natężeniu ruchu, przebudowę stawu, wykonanie kaskady, fontanny, placu zabaw dla dzieci, ogrodzenia, nasadzenie nowych roślin i montaż szeregu obiektów małej architektury. Wartość projektu to ponad cztery i pół miliona złotych, z czego 50% udało się nam pozyskać z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe 50% wkładu własnego nie stanowi bezpośredniego wydatku z kasy miasta, ponieważ udało się nam tą kwotę pozyskać od spadkobierców Stadnickiego. Tak więc realizujemy inwestycję nie dokładając do niej ani grosza. Projekt zakończony musi być przed upływem 2012r.' - informuje burmistrz Grzegorz Niezgoda.

Projekt przygotowywany był od 2008r. i poprzedzony był szeregiem opracowań i opinii. Dwa lata zajęły uzgodnienia koncepcji między innymi z konserwatorem zabytków oraz z instytucjami ochrony przyrody. W międzyczasie przeprowadzono również konsultacje społeczne dotyczące kwestii przeniesienia pomnika poświęconego szczawniczanom, którzy oddali życie za wolną Polskę, w miejsce bardziej eksponowane.

Dużym wyzwaniem było pogodzenie naszych oczekiwań względem ostatecznego wyglądu parku z oczekiwaniami ekologów. Przez park przechodzą korytarze migracyjne podkowca małego, objętego ochroną w ramach obszarów Natura 2000. Wiele godzin spędziliśmy nad projektami, wraz z chiropterologami szukając rozwiązań łączących nasze interesy i udało się – powstał projekt ciekawy, a jednocześnie oparty na rozwiązaniach przyjętych w poszanowaniu natury. - opowiada Grzegorz Niezgoda – Powstanie miejsce wypoczynku i rekreacji uwzględniające wytyczne fachowców od ochrony zabytków, ekologów, pokreślające charakter uzdrowiskowy Szczawnicy. Mam nadzieję, że rewitalizacja Parku Dolnego na tle realizowanych już projektów, takich jak promenada spacerowa, spowoduje, że jako szczawniczanie będziemy dumni z naszego miasta.

Szczawnica powoli odzyskuje swoją świetność, jednak nadal bardzo istotnym problemem jest zły stan terenów, które z założenia powinny pełnić funkcję uzdrowiskowo-rekreacyjną. Zarówno Park Dolny, jak i Park Górny leżące w strefie „A” Uzdrowiska w obecnej chwili nie spełniają swojej reprezentacyjnej funkcji. Po zakończeniu robót park całkowicie zmieni oblicze przez co również samo miasto zyska kolejną atrakcję.