Działka przekazana- czas na inwestycje

Uroczystym podpisaniem aktu notarialnego w dniu 14 czerwca br. zakończył się proces przekazania przez Miasto i Gminę Szczawnica działki budowlanej Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Szczawnicy. Miasto reprezentowali Burmistrz Grzegorz Niezgoda i Sekretarz Tomasz Hurkała, stowarzyszenie z kolei Przewodniczącą Zarządu Janina Zachwieja i Sekretarz Joanna Sokołowska.

Przekazana przez miasto działka o powierzchni 0,2540 ha i wartości 205 588,00zł, położona w Szlachtowej obok noclegowni, przeznaczona zostanie na budowę budynku mieszkalno usługowego dla osób niepełnosprawnych. Jak uzasadniało stowarzyszenie we wniosku skierowanym do władz Szczawnicy w 2007r, „Osoby niepełnosprawne w tym upośledzone umysłowo mają takie samo prawo do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie jak pełnosprawni obywatele a misją stowarzyszenia jest towarzyszenie osobie niepełnosprawnej od narodzin do naturalnej śmierci”. Na chwilę obecną w stowarzyszeniu brakuje już tylko ostatniego ogniwa wsparcia udzielanego swoim podopiecznym w postaci domu mieszkalnego zapewniającego całodobową opiekę osobom upośledzonym umysłowo, które tracą oparcie w domu rodzinnym z powodu śmierci lub choroby rodziców.

„Ogromnie dziękujemy. Cieszymy się niezmiernie, że władze miasta w pełni rozumieją sytuację osób pokrzywdzonych przez los i pozwalają Stowarzyszeniu na podjęcie dalszych kroków w rozwój pełnej formy rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. W domu, który ma powstać będą mogli nie tylko zamieszkać, ale również korzystać z usług opiekuńczych i bytowych. Będą oni mogli uczyć się bycia reżyserami wspólnego dnia, będą decydowali co chcą robić, co jeść i jak spędzać wspólny czas. Przez te formy rehabilitacji społecznej nabiorą umiejętności do samodzielnego życia na miarę swoich możliwości psychofizycznych i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.” – podkreśla Przewodnicząca Koła Janina Zachwieja.

Grupowy Dom Rodzinny, jak go nazywają w Stowarzyszeniu, przystosowany będzie do przyjęcia 20-25 osób. Niewykorzystane początkowo mieszkania, będą służyły jako „Hostel” świadczący opiekę w sytuacjach awaryjnych, np. gdy rodzic musi iść na jakiś czas do szpitala i konieczne jest zapewnienie opieki dziecku. Dodatkowo obiekt będzie posiadał salę do rehabilitacji ruchowej oraz gabinety lekarski i pielęgniarski.