Źródło wód mineralnych „Magdalena” i „Jan” zyska atrakcyjną, stylową oprawę

Trwają prace związane z realizacją projektu pn. „Rewitalizacja placu Dietla oraz promenady spacerowej do pijalni w Szczawnicy wraz z elementami małej architektury uzdrowiskowej i przebudową pijalni wody mineralnej”, którego zasadniczym celem jest zagospodarowanie uzdrowiskowego centrum Szczawnicy - Placu Dietla.

Jednym z elementów projektu jest gruntowna modernizacja pijalni wody mineralnej „Magdalena” i „Jan”, która w obecnym kształcie nie współgra z otoczeniem i nie nawiązuje do obowiązującego w tej części uzdrowiska stylu.
Należy przypomnieć, iż pierwsza altana nad źródłem „Magdaleny” powstała jeszcze na początku XIX wieku. W 1866 roku wzniesiono w jej miejscu krytą galerię spacerową z arkadami wspartymi na profilowanych kolumnach, która przetrwała w tej formie do 1963 roku. Osiem lat później, czyli w 1971 roku, oddana została do użytku kuracjuszom powstała na miejscu poprzedniej pijalni – nowa budowla w kształcie rotundy ze szkła i aluminium, która funkcjonowała do czasu oddania po renowacji głównej pijalni uzdrowiskowej w „Domu nad Zdrojami”.
Ostatnimi laty, oprócz miejsca degustacji wód mineralnych, obiekt pełnił funkcję mini galerii, w której cykliczną działalność wystawienniczą prowadziło Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Koło w Szczawnicy.
W pijalni można było ponadto zaopatrzyć się w wyroby regionalne, a także w produkty z właściwościami leczniczym np. sól jodowaną, sól do kąpieli itp.

W chwili obecnej trwają prace związane z rozbiórką starego pawilonu w miejsce, którego zostanie zbudowana nowa, otwarta konstrukcja drewniana z ogólnodostępną czerpnią wody mineralnej. Nowa pijalnia bez wątpienia stanowić będzie doskonałe uzupełnienie infrastruktury parku uzdrowiskowego zlokalizowanego w centrum Szczawnicy. Gruntowna zmiana wizerunku starej części uzdrowiska poprzez rewitalizację przestrzeni publicznej i nadanie jej nowych funkcji przyczyni się do uatrakcyjnienia całego miasta” – powiedział Grzegorz Niezgoda – Burmistrz Szczawnicy