EuroQuiz 2011 w Szczawnicy - relacja z imprezy

INFORMACJA PRASOWA

Warszawa, dnia 13 sierpnia 2011r.

“EuroQuiz 2011” w Szczawnicy

Deszcz, słońce, dzieci i młodzież, która spędza w Szczawnicy wakacje oraz mnóstwo turystów, którzy dzięki świetnej promocji imprezy, wspieranej przez miasto, pojawili się w sobotę w Szczawnicy, na Placu Dietla. Tak najkrócej można podsumować kolejny przystanek na trasie tegorocznej akcji informacyjno - edukacyjnej Komisji Europejskiej – „EuroQuiz 2011”. Mimo niesprzyjającej pogody, gdy zaczynał się konkurs wiedzy o UE, przed mini-sceną nie brakowało chętnych, by wziąć udział 2-godzinnej wspólnej zabawie.

Ani deszcz ani konkursowe pytania nikogo nie odstraszyły. Nawet jeśli któreś wylosowane pytanie okazywało się trudne, można było liczyć na podpowiedź ze strony prowadzącego konkurs. Podpowiadać mogła także publiczność, która z tej możliwości często korzystała. Były jednak pytania, które nie budziły żadnych wątpliwości na przykład o to, jak długo potrwa polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Dziecinnie proste okazało się też choćby pytanie o maksymę, określającą istotę Unii Europejskiej – „Zjednoczeni w różnorodności”,
Gdy po godzinie konkursowych zmagań przestało wreszcie padać, chętnych do wspólnej zabawy pojawiło się tak wielu, że trzeba było przygotować dodatkowe zestawy nagród dla zwycięzców, w postaci plecaków, koszulek, notesów, smyczy i długopisów. Wkrótce jednak nie przejmując się słońcem… znów zaczął padać deszcz.
Najmłodszych zaprosiliśmy do zabawy przy unijnym „kole fortuny”. Wystarczyło podejść, zakręcić, wylosować dany kraj UE, odpowiedzieć na dziecinnie łatwe pytanie i wygrać drobny upominek.

O tym, że w mieście już od godzin przedpołudniowych dzieje się coś europejskiego, świadczyli goście mini-miasteczka Komisji Europejskiej, którzy najpierw odwiedzili mini-miasteczko Komisji Europejskiej, a później paradowali po mieście ze zdobyczami konkursowymi, od razu rzucały się też w oczy balony, którymi cieszyły się najmłodsze dzieci i papierowe torby z publikacjami, które i dzieci i starsi mogli sobie skompletować w namiocie informacyjnym.
Najpopularniejsze były książeczki, kolorowanki i broszury dla dzieci, szybko znikały też kolorowe mini-słowniki – czyli publikacja poświęcona sprawie wielojęzyczności w Unii Europejskiej.

Zagnę tatę, który interesuje się sprawami europejskimi – mówiła do swojej koleżanki kilkunastoletnia dziewczyna, sięgając po wykaz unijnych komisarzy, wraz z opisem ich funkcji i zdjęciami. A jest Polak? A jest – Lewandowski !– zauważyła jej koleżanka, która skupiła się głównie na materiałach dotyczących polskiej prezydencji.
W namiocie z napisem „Komisja Europejska w Polsce” na wszystkich chętnych czekały publikacje na temat funduszy strukturalnych, możliwości podejmowania pracy w innych krajach UE, polityki społecznej, programów młodzieżowych, budżetu, praw kobiet w UE, itp.
Ogromnym powodzeniem cieszyły się kolorowe mapy z charakterystycznymi symbolami poszczególnych krajów UE. Na miejscu można było też znaleźć „Przewodnik po traktacie lizbońskim” oraz specjalny dodatek poświęcony kwestii wolontariatu.

W namiocie z napisem „Chcę pomagać” można było dowiedzieć się wszystkiego właśnie o pomaganiu. Rok 2011 został ogłoszony przez UE - Europejskim Rokiem Wolontariatu. W związku z tym w miasteczku europejskim nie mogło zabraknąć publikacji związanych z tą tematyką. W wolontariat angażuje się jedynie 16 proc. Polaków – przypomina Rafał Rudnicki – szef wydziału Informacji i Komunikacji Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Dlatego tak ważne jest, aby pokazać Polakom, co wynika z wolontariatu, że to z jednej strony konkretna pomoc potrzebującym, a z drugiej satysfakcja tych, którzy pomagają.

Specjalną atrakcją nawiązującą do tematu wolontariatu były setki balonów, na których dzieci przez cały dzień odznaczały swoje dłonie lub wpisywały swoje imiona. Na zakończenie konkursu „EuroQuiz” balony poszybowały w niebo, symbolizując wszystkie zobowiązania do pomocy innym, złożone przez najmłodszych.
Motywem przewodnim czwartej edycji letniej akcji informacyjno – edukacyjnej Komisji Europejskiej „EuroQuiz 2011” jest rozpoczęta 1 lipca br. polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, Europejski Rok Wolontariatu oraz tematyka oszczędzania energii i zapobiegania zmianom klimatycznym.

Do tego nawiązywały właśnie atrakcje przygotowane dla mieszkańców i gości odpoczywających w Szczawnicy. Obecność Komisji Europejskiej w Szczawnicy nie byłaby możliwa, gdyby nie dobra współpraca z władzami miasta oraz miejscowym ośrodkiem kultury. W tym roku szczawnicki kurort obchodzi 200 – lecie istnienia.
Pierwsza edycja akcji informacyjno - edukacyjnej “EuroQuiz” odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. Rok później objęła już 12 miast, a w ubiegłym roku 15, przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników.

W tym roku na trasie letniej akcji Komisji Europejskiej w Polsce znalazły się:
Sochaczew (12.06), Łańcut (18.06), Jasło (19.06), Żnin (25.06), Pleszew (26.06), Mrągowo (2.07), Orzysz (3.07), Mława (10.07), Miastko (16.07), Łeba (17.07), Janów Lubelski (6.08), Szczawnica (13.08), Limanowa (14.08), Bolesławiec (20.08) i Czechowice - Dziedzice (28.08).

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska oraz na Facebook: http://www.facebook.com/komisjaeuropejska

Dalszych informacji udziela:
Rafał Rudnicki
Szef Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
ul. Jasna 14/16a, 00-041 Warszawa
Tel: (0-22) 556 89 52, Fax: (0-22) 556 89 98
Gsm: +48 668 180 266
www.ec.europa.eu/polska

GALERIA ZDJĘĆ