Wizyta w Perlebergu

13 i 14 sierpnia br. delegacja Szczawnicy, w składzie: burmistrz Grzegorz Niezgoda, dwoje radnych Rady Miejskiej – Anna Gębala i Wiesław Warzecha oraz pracownik Urzędu Miasta zajmujący się współpracą z miastami partnerskimi – Anna Szczepaniak, przebywała z wizytą w Perlebergu. Tegoroczny pobyt w niemieckim mieście partnerskim Szczawnicy spowodowany był potrójną okazją. Pierwszą z nich była chęć podziękowania długoletniemu pracownikowi tamtejszego Urzędu Gminy odpowiedzialnemu za sprawy kultury, osobie która była promotorem współpracy między miastami - Martinowi Sengebusch. Zajmował się on także organizacją przyjazdów gości niemieckich z Perlebergu do naszego miasta w celach turystyczno -rekreacyjnych, wykazując się przy tym dużym zaangażowaniem i sympatią dla Szczawnicy. Z racji odejścia w tym roku Martina Sengebuscha na emeryturę, delegacja szczawnicka złożyła mu serdeczne podziękowania za tak owocną współpracę, przekazując pamiątkowy grawerton.

Kolejnym powodem sierpniowej wizyty w Niemczech był udział przedstawicieli samorządu Szczawnicy w odsłonięciu witacza miasta Perleberg, przy zjeździe z autostrady Berlin – Hamburg. Na witaczu tym widnieją tablice miast partnerskich Perleberga, w tym na pierwszym miejscu Szczawnicy. Wreszcie po raz pierwszy przedstawiciele Szczawnicy uczestniczyli w tamtejszym dorocznym festiwalu muzyki poważnej, połączonym z warsztatami dla zdolnej wokalnie młodzieży, na które została zaproszona w tym roku mieszkanka Szczawnicy Ewa Marta Zachwieja. Sponsorem jej pobytu oraz udziału w warsztatach był burmistrz miasta Perleberg Fred Fischer, a efekty pracy naszej zdolnej wokalistki oraz jej talent można było podziwiać podczas koncertu finałowego. Szczawniczanka otrzymała wyróżnienie za postępy w nauce śpiewu przyznaną przez niemieckich wykładowców. Wtedy także była okazja do podziękowania burmistrzowi Fischerowi za zaproszenie i promowanie szczawnickiej młodzieży.

Podczas pobytu w Perlebergu odbyło się również spotkanie samorządowców szczawnickich z niemieckimi partnerami podczas którego poruszony został temat organizacji w przyszłości stałej współpracy i wymiany młodzieży pomiędzy szkołami gimnazjalnymi działającymi w obydwu miastach. Wzorcem współpracy w tym zakresie na którym ma opierać się ewentualna wymiana jest już funkcjonująca od lat działalność Szkoły Podstawowej w Szczawnicy prowadzącej tego typu działalność ze szkołą podstawową w Schoneiche. Kontynuacja na poziomie szkół gimnazjalnych miałaby być naturalną konsekwencją współpracy szkół podstawowych.

Poza oficjalnymi uroczystościami szczawniccy samorządowcy zwiedzili uzdrowisko Bad Vilsnach, leżące 10 km od Perleberga, posiadające wspaniały kompleks rekreacyjno-spa, złożony z basenów, gabinetów odnowy itp., charakterystyczny dla uzdrowisk niemieckich.