Uczestnicy międzynarodowej konferencji z wizytą studyjną w Szczawnicy

Międzynarodowa konferencja pt. „Od Euroregionu „Tatry” do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej”, której głównym organizatorem był Związek Euroregion „Tatry”, stanowiła forum wymiany doświadczeń oraz opinii nad rolą i potencjałem Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej (EUWT).

Tematyka spotkania, które odbyło się 14 września w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, miała istotne znaczenie w kontekście podjętych przez Euroregion „Tatry” prac związanych z utworzeniem na polsko-słowackim pograniczu pierwszego, europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej jako nowatorskiego instrumentu wspierającego rozwój terytorialny, który wzmacnia skuteczność polityki oraz jest użytecznym narzędziem przy wdrażaniu międzynarodowych przedsięwzięć.

W celu zobrazowania potencjału samorządów pogranicza polsko-słowackiego 15 września uczestnicy konferencji udali się z wizytą studyjną do wybranych gmin polskich i słowackich celem zapoznania się z ich dotychczasowymi osiągnięciami w zakresie zadań realizowanych ze środków Unii Europejskiej.

Na trasie wizyty studyjnej nie mogło zabraknąć pienińskiego uzdrowiska - Szczawnicy, która w 2009 r. zajęła 11. miejsce w Polsce oraz pierwsze w Małopolsce w pozyskiwania środków unijnych.

Uczestników wizyty powitał przy dolnej stacji Kolei Linowej Palenica Burmistrz Szczawnicy – Grzegorz Niezgoda, który przybliżył uczestnikom spotkania główne założenia powstałej inwestycji – projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Promenada spacerowa, biegnąca wzdłuż prawego brzegu potoku Grajcarek od dolnej stacji Kolei Linowej Palenica aż do Pienin jest prawdopodobnie najdłuższym deptakiem w Polscei liczy blisko 2 km. Wzbogacona została w elementy małej architektury, ozdobną roślinność, oświetlenie oraz trzy mostki łączące ją ze ścieżką pieszo-rowerową po drugiej stronie potoku. Inwestycja była częścią projektu transgranicznego, realizowanego wspólnie ze słowacką gminą Leśnica, która na swoim terytorium wybudowała dom kultury” – powiedział Burmistrz a następnie zaprosił blisko 40 osobową grupę do wspólnego spaceru wzdłuż nowopowstałej promenady.

W wyjeździe studyjnym uczestniczyli przedstawiciele polskich i słowackich samorządów pogranicza, władz regionalnych, ekspertów z Komisji Europejskiej, Komitetu Regionów - który reprezentował Hiszpan - Alfonso Alcolea Martínez, Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych, działających już Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej oraz przedstawiciele euroregionów i podmiotów przygotowujących się do powołania EUWT.