Uroczyste obchody Święta Niepodległości


Jak co roku, w dniu Święta Niepodległości 11 listopada odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Władz Samorządowych Miasta i Gminy Szczawnica na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej – Kazimierzem Zachwieją oraz Burmistrzem – Grzegorzem Niezgodą, a także młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji, mieszkańcy Szczawnicy i liczni goście.

Tegoroczne, 93. obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, którą koncelebrował w Kościele Parafialnym p. w. św. Wojciecha B. M. w Szczawnicy, ks. Proboszcz Franciszek Bondek. Po zakończonym obrzędzie liturgicznym poczty sztandarowe samorządu lokalnego, szczawnickich placówek oświatowych, instytucji i organizacji pozarządowych działających na terenie Szczawnicy, a także pozostali licznie zgromadzeni uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta pod Pomnik Pamięci Narodowej, który w związku z trwającą rewitalizacją Parku Dolnego, został przeniesiony wraz z urnami z ziemią z pól bitewnych na Stary Plac Kościelny obok siedziby Urzędu Miasta i Gminy.

Uroczystość pod pomnikiem rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Piotr Gąsienica powitał wszystkich zebranych i przybliżył główne założenia Programu ”Katyń … ocalić od zapomnienia” , którego celem jest posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI upamiętniających konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jeden ”katyński Bohater”. „(…) Spotkaliśmy się, by świętować 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także, by uczcić pamięć szczawniczan – ofiar Zbrodni Katyńskiej.” – rozpoczął swoje wystąpienie Piotr Gąsienica. „W 2010 roku Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy zgłosił do programu dwóch szczawniczan poległych w 1940r. w Twerze, aspiranta Policji Państwowej Jana Mastalskiego i aspiranta Policji Państwowej Antoniego Zachwieję.
Przodownik Policji Państwowej Jan Mastalski, syn Jakuba i Zofii z Gabrysiów, urodził się 2 stycznia 1892r. W policji pracował od 1 XII 1919r. Służbę pełnił w województwie krakowskim – we wrześniu 1939r. na Posterunku w Kamienicy, powiat limanowski, na stanowisku komendanta. Przodownikiem PP został mianowany 1 III 1924 r.
Starszy przodownik Policji Państwowej Antoni Zachwieja, syn Jakuba i Rozalii z Jamów, urodził się 23 czerwca 1895r. Od 10 VIII 1913 działał w Związku Strzeleckim. Brał udział w I wojnie światowej w armii austriackiej. W policji pracował od 1 VII 1920r. Co najmniej od 1930r. służył w woj. lwowskim. We wrześniu 1939r. pracował w Komisariacie w Borysławiu, powiat drohobycki. (...) W dniu dzisiejszym oddajemy hołd Dębami Pamięci dwóm szczawniczanom, ofiarom stalinowskiego reżimu. Niech pamięć o nich, tak jak i te drzewa wzrasta, umacnia się i przetrwa wieki” .


Uroczystego odsłonięcia Dębów Pamięci – symboli „żywych pomników” dokonali: Burmistrz Szczawnicy i Przewodniczący Rady Miejskiej, a rodziny zamordowanych przez NKWD Szczawniczan, swoim udziałem w uroczystościach podkreśliły podniosłość tego wydarzenia.

Rys historyczny połączony z odniesieniami do współczesnej sytuacji dziejowej Polski przestawił Przewodniczący Rady Miejskiej – Kazimierz Zachwieja, który w swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na pojęcie patriotyzmu „ (…) Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy – 11 listopada 1918 roku. (…) Nie wolno nam zapominać o tradycji i dobrych wzorach. Wielkie znaczenie ma też wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Ponadto przy każdej okazji powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Do tego nas zobowiązuje nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami ...”
Przewodniczący odniósł się także do wydarzeń z 1940 roku, kiedy ponad 20 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji Państwowej zostało zamordowanych przez NKWD „(…)Byli wśród nich także mieszkańcy Szczawnicy – Jan Mastalski i Antoni Zachwieja, którym podczas tej uroczystości odsłoniliśmy dwa Dęby Pamięci. To nasi bohaterowie i nie możemy o nich zapomnieć. Niech dęby, rosnące przez pokolenia jako symbol siły i długowieczności, będą dla nas zobowiązaniem, aby pamięć ta nigdy nie wygasła.”

Po przemówieniu członkowie Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan odczytali Apel Poległych za Wolność i Niepodległość Polski oraz złożyli z Władzami Samorządowymi Szczawnicy wiązanki kwiatów - pierwsze na płycie pamiątkowej z lat 1914-1920 znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika a następnie pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, gdzie cześć poległym za Ojczyznę oddały również delegacje zakładów pracy, szkół i instytucji.

Po oficjalnej części uroczystości odbył się II Masowy Szczawnicki Bieg Niepodległości, którego celem było krzewienie kultury fizycznej i zdrowego stylu życia oraz propagowanie postaw patriotycznych. Honorowy patronat nad biegiem objął Burmistrz Szczawnicy – Grzegorz Niezgoda.
 

Galeria zdjęć