Przystąpienie do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Szafranówki


Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy która odbyła się 22 grudnia 2011 roku o przystąpieniu do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – Szafranówka. Po wcześniejszym wykonaniu analiz dotyczących zasadności przystąpienia do opracowania w/w planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Szczawnica, podjęta została decyzja o przystąpieniu do opracowania w/w planu.

Obszar objęty planem o powierzchni około 107,16 ha obejmuje tereny położone w południowo - zachodniej części Szczawnicy, na północno – zachodnich zboczach Szafranówki (742 m n.p.m.), bezpośrednio przy granicy ze Słowacją.
Przedmiotem planu będzie wyznaczenie terenów dla lokalizacji dolnej i górnej stacji kolejki krzesełkowej oraz narciarskiej trasy zjazdowej z przebudową istniejących i budową nowych instalacji do zaśnieżania i oświetlenia tras narciarskich, a także uporządkowanie istniejącego zagospodarowania. Po uchwaleniu planu, możliwa będzie rozbudowa stacji narciarskiej Palenica, poprzez lokalizację na północno - zachodnich stokach Góry Szafranówka nowego wyciągu krzesełkowego i trasy narciarskiej. Będzie to poszerzenie istniejących terenów o funkcji sportowo - rekreacyjnej, zlokalizowanych na zboczach góry Palenica oraz w kotle Palenica – Szafranówka.

Poszerzenie istniejących terenów sportowo – rekreacyjnych o nowe tereny, wpłynie na zmniejszenie ruchu samochodowego przez centrum Szczawnicy, wywołanego koniecznością dojazdu do dolnej stacji kolei linowej na Palenicę. Turyści pragnący korzystać z terenów narciarskich w Szczawnicy będą bowiem mogli korzystać z istniejącego, zlokalizowanego przy przystani flisackiej ogólnodostępnego parkingu. Nie do przecenienia jest więc fakt, iż realizacja omawianej inwestycji zmniejszy ruch samochodowy w centrum Uzdrowiska, co wpłynie bezpośrednio na zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza w strefie uzdrowiskowej A.

Rozbudowa istniejącej stacji narciarskiej nie wymaga wyznaczenia terenów dla lokalizacji jakichkolwiek nowych obiektów i urządzeń poza stacjami kolei (dolną i górną) oraz wyciągu krzesełkowego. Istniejący obiekt górnej stacji kolei Palenica i zjeżdżalni, posłuży dla potrzeb zaplecza technicznego, co pozwoli zmniejszyć kubaturę nowej stacji kolei krzesełkowej na Szafranówce. Dla ww. inwestycji wykonana została wstępna koncepcja lokalizacji trasy kolejki, jak również wariantowego przebiegu narciarskiej trasy zjazdowej. Górna stacja kolei realizowana będzie w terenie stanowiącym własność PKL SA, a dolna w terenach prywatnych. Obszar objęty analizą (dolna stacja kolei krzesełkowej) posiada dostęp do istniejącej drogi publicznej, dlatego też nie istnieje problem dojazdu do niej, a tym samym realizacji inwestycji celu publicznego.
Ponadto, również strona słowacka jest zainteresowana budową wyciągu krzesełkowego i trasy narciarskiej z Leśnicy na szczyt Szafranówki, co dodatkowo uatrakcyjni pobyt w tym rejonie Pienin. Problemem może być lokalizacja ww. inwestycji w obszarze objętym ochroną – PIENAP oraz Obszarze Natura 2000.

Inwestycja nie narusza ustaleń obowiązującego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczawnica, ponieważ analizowany obszar znajduje się w terenach które nie są wykluczone z możliwości ich rekreacyjno-sportowego zagospodarowania, pod warunkiem zachowania wszystkich ustalonych w studium zasad zagospodarowywania takich terenów. W ustaleniach studium „nie wyklucza się możliwości urządzania innych terenów rekreacyjno-sportowych poza wskazanymi na rysunku studium rejonami predysponowanymi dla dalszego ich rozwoju, pod warunkiem nie naruszenia innych istotnych ustaleń STUDIUM oraz zachowania wszystkich ustalonych w studium zasad zagospodarowywania takich terenów”. Na ocenę, czy plan nie narusza ustaleń obowiązującego studium, jednoznacznie wpływa fakt, iż w studium nie ma zakazu lokalizacji w tym terenie urządzeń związanych z lokalizacją stacji narciarskich.
Ponadto, zarówno dolna jak i górna stacja projektowanego wyciągu krzesełkowego zlokalizowane są w terenach wskazanych w obowiązującym studium dla funkcji osiedleńczych, tj. w terenach:
- umiarkowanego rozwoju różnych form mieszkalnictwa, usług i rzemiosła nieuciążliwego – projektowana dolna stacja kolei krzesełkowej;
- rozwoju turystyki pieszej, rekreacji, narciarstwa biegowego i zajazdowego a także usług i urządzeń turystyki, sportu i rekreacji – projektowana górna stacja kolei krzesełkowej.

Budżet gminy nie będzie obciążony konsekwencjami wynikającymi z uchwalenia omawianego planu, gdyż Gmina nie będzie realizować ww. programu inwestycyjnego. Ponieważ zmiana nie jest sprzeczna z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Szczawnica, Rada Miejska w Szczawnicy może podjąć uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Szafranówka.

Podjęliśmy się dużego tematu, przedsięwzięcia które w przypadku realizacji miałoby kolosalny wpływ na naszą ofertę turystyczną. Mam nadzieję, że temat chociaż trudny ma szanse powodzenia i jest dla nas dużym wyzwaniem. Zrozumienie mieszkańców oraz instytucji będzie konieczne dla powodzenia tej sprawy. Myślę, że w końcu nasze służby związane z Pienińskim Parkiem, czy też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska powoli dostrzegają potrzebę rozwoju terenu Pienin w tym Szczawnicy i tym samym będą z nami współpracować nawet w tak trudnych tematach – mówi Grzegorz Niezgoda – Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.