Dziewiątego listopada otwarcie bram Parku Dolnego


Park Dolny jest jednym z najstarszych elementów infrastruktury uzdrowiskowej w Szczawnicy. Został utworzony w latach 1861–1868 i był związany z powstaniem Zakładu Zdrojowego na Miedziusiu. Józef Szalay w swoich planach zakładał bowiem dwa centra kurortowe: pierwsze przy obecnym Placu Dietla, drugie właśnie w rejonie Parku Dolnego, przy źródłach Szymon, Aniela, Helena. Teren ten został wydzierżawiony w 1860 roku przez Józefa Szalaya na rzecz Spółki Zdrojowisk Krajowych na okres 50 lat. To właśnie w tych latach teren i zabudowa zdrojowiska na Miedziusiu uzyskała ostateczny kształt, zachowany w znacznej części do dnia dzisiejszego (kaplica parkowa, park, zabytkowe wille wokół parku, Grota Zyblikiewicza). Po wygaśnięciu umowy dzierżawy w 1910 roku Dolny Zakład został nabyty przez Adama Stadnickiego. W 1985 roku ulokowano na terenie parku pomnik upamiętniający 40-stą rocznicę powstania PRL, poświęcony mieszkańcom Szczawnicy.
- Przez ostatnie dziesięciolecia Park Dolny był coraz bardziej zaniedbywany, dlatego po podjęciu przez Radę Miejską odpowiedniej uchwały podpisałem w 2009 roku umowę z Przedsiębiorstwem Uzdrowisko Szczawnica S.A., na mocy której mogłem w imieniu miasta Szczawnica wziąć w użyczenie teren Parku Dolnego. Mając tytuł prawny do dysponowania tym miejscem mogłem złożyć wniosek o dofinansowanie rewitalizacji parku ze środków unijnych - mówi Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy.
- Kolejne lata upłynęły nam na żmudnym przywracaniu parku do czasów jego świetności. Wyremontowaliśmy altany, przywróciliśmy historyczny układ alejek z XIX wieku, odrestaurowaliśmy Grotę Zyblikiewicza. Największym problemem pozostawał jednak pomnik 40-lecia PRL, upamiętniający szczawniczan, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Ten element miasta nie mógł zginąć z jego mapy, a jednocześnie w nowym parku, parku z placem zabaw, karuzelą i ogrodem botanicznym pozostawałby elementem obcym. Dlatego pomnik, po uprzednich konsultacjach społecznych, przeniesiony został na teren skweru przy Urzędzie Miasta. Kontrowersje wzbudzał też nowy typ nawierzchni na alejkach oraz ogrodzenie parku – wspomina Niezgoda - były to elementy projektu, przy których szczególnie obstawało Uzdrowisko Szczawnica S.A. Musiałem uszanować ich zdanie w tej kwestii, ponieważ, jak stanowi umowa użyczenia, po dziesięciu latach utrzymywania przez Miasto parku, wróci on w nowej, zrewitalizowanej przez nas formie, na rzecz Uzdrowiska Szczawnica. S.A.
Roboty w Parku Dolnym zostały już zakończone. Obecnie trwają „ostatnie szlify”.
- Przed udostępnieniem terenu Parku Dolnego, regulujemy pracę fontanny, ustalamy sekwencje pracy różnych punktów oświetlenia, a przede wszystkim sprzątamy liście. Chciałbym, aby ta inwestycja była dopracowana w każdym calu i pierwsi odwiedzający park mogli go zobaczyć w pełnej krasie, pomimo późnojesiennej pory – mówi burmistrz. - Około połowy listopada wyłączymy fontannę, do tego czasu oczyścimy teren z opadłych liści, uzupelnimy korę przy nasadzeniach, by w ten sposób przygotować teren na zimę i będziemy oczekiwać wiosny, kiedy to przyroda parku wybuchnie prawdziwą mocą. Dopiero wtedy można będzie podziwiać piękno nowej szaty roślinnej parku. Wtedy też przewidujemy wielką uroczystość związaną z podsumowaniem realizacji projektu – podsumowuje Niezgoda – Niemniej jednak Park Dolny otwarty zostanie do zwiedzania już 9 listopada o godz. 9:00. Serdecznie zapraszam do odwiedzania tego miejsca, które o każdej porze roku ma swój niepowtarzalny charakter.