Wiedzą najwięcej o Szczawnicy!


W dn. 31 października 2012r. na scenie kinoteatru „Pieniny” w Szczawnicy odbył się finał konkursu Wiedzy o Szczawnicy pt. Szczawnica – miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam, zorganizowanego przez Miasto i Gminę Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury z okazji 50. lecia uzyskania praw miejskich przez Szczawnicę.

W finale wzięło udział dziewięciu uczniów z trzech szkół, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Byli to: Dominik Zabrzeski z kl. V Szkoły Podstawowej w Szlachtowej, czterech uczniów z kl. VI, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy: Aleksandra Jama, Katarzyna Węglarz, Weronika Marciszewska, Jakub Ciesielka oraz czterech uczniów z Gimnazjum Publicznego w Szczawnicy: Krystyna Krzywdzińska z kl. III oraz troje uczniów z kl. II – Gabriela Klimek, Agnieszka Morawa, Bartosz Lelito.

Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania w trzech seriach, wybierając z puli pytań za 3 pkt. – trudnych, za 2 pkt. – o średnim poziomie trudności i 1pkt. – łatwych. Największą popularnością cieszyły się pytania o średnim oraz wysokim poziomie trudności.

Zwyciężyła Agnieszka Morawa z kl. II GP, a po dogrywce między dwoma zawodnikami z równą ilością punktów, II miejsce zajął Bartosz Lelito z kl. II GP przed Gabrielą Klimek z kl. II GP.

Odpowiedzi uczniów oceniało jury w składzie: przewodnicząca Barbara Węglarz – dyrektor Muzeum Pienińskiego i autorka książki „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej”, Aniela Krupczyńska – kierownik Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego w Szczawnicy oraz Piotr Gąsienica – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy. Konkurs prowadził Artur Majerczak, pracownik MOK.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gmina Szczawnica Grzegorza Niezgodę, w postaci: za I miejsce – tablet, II m. – mp4 z wyświetlaczem, III m. – mp4 bez wyświetlacza. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe witacze 50.lecia uzyskania praw miejskich przez Szczawnicę oraz publikację „Szlak godeł Szalayowskich”, film promujący Szczawnicę i książkę „Góralsko krew w Tobie jaz ku samo grobie” ufundowaną i wręczoną przez jego autorkę Anielę Krupczyńską.

Przewodnicząca jury Barbara Węglarz pogratulowała uczestnikom i laureatom konkursu poziomu wiedzy na temat miasta rodzinnego. Zwróciła uwagę na fakt, iż najlepiej znane są wydarzenia z czasów najdawniejszych, z racji ich obecności w licznych publikacjach, a najmniej z historii najnowszej. Tym bardziej podziękowała uczestnikom za wszelkie starania włożone w przygotowanie się do konkursu.

Spotkanie uatrakcyjnił swoją poezją współczesny poeta szczawnicki Andrzej Dziedzina Wiwer.

Rozstrzygnięcie konkursu Wiedzy o Szczawnicy było ostatnim punktem obchodów jubileuszu 50.lecia uzyskania praw miejskich przez Szczawnicę, rozpoczętych uroczystą sesją Rady Miejskiej w marcu br., a uświetnionych wszystkimi imprezami tegorocznego Lata Pienińskiego.

Galeria zdjęć
 

Autor: Alina Lelito