Szczawnickie VII Forum Organizacji Pozarządowych

VII Forum Organizacji Pozarządowych w Szczawnicy zgromadziło nie tylko przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu miasta i gminy, wzięli w nim też udział pracownicy urzędu. Spotkanie zorganizował burmistrz Grzegorz Niezgoda.

Uczestnicy forum mogli uzyskać wiele praktycznych wskazówek, jak pozyskać dodatkowe fundusze. Warsztaty szkoleniowe pt. "Jak organizacje pozarządowe mogą wykorzystać środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój własny i realizację celów statutowych" - prowadzone były przez ekspertów z firmy Pro Union Polska z Warszawy, która zajmuje się nie tylko przygotowaniem, ale i realizacją projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a także szkoleniem z zakresu wdrażania systemów zarządzania.
Istotnym elementem forum było wspólne przygotowanie nie tylko tematów współpracy, ale i listy zadań priorytetowych na ten rok. Miałyby być one natomiast realizowane wspólnie przez samorząd i organizacje pozarządowe. Projekt ów zostanie już w marcu przedłożony - jak wyjaśnia Anna Szczepaniak z działu promocji miasta - do zaopiniowania merytorycznym komisjom Rady Miasta w Szczawnicy. A zadań jest sporo. Najistotniejszym jest stworzenie kółek zainteresowań, świetlic i klubów dla najmłodszych mieszkańców, w których mogliby spędzać wolny czas. Ustalono również, że powinno się popracować nad udostępnieniem dzieciom i młodzieży obiektów rekreacyjnych i sportowych, a także organizowaniem dla nich sportowych zmagań. To jednak nie wszystko. Priorytetem miałoby być także zorganizowanie i prowadzenie amatorskiego ruchu artystycznego i twórczości ludowej, organizacja festiwali, konkursów, przeglądów plenerów, warsztatów wystaw artystycznych i historycznych oraz spektakli teatralnych. - Organizacja międzypokoleniowych spotkań i imprez integracyjnych, aktywizacja osób starszych i bezrobotnych. Promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych i niepełnosprawnych - wylicza Anna Szczepaniak. Dodaje, że nie zapomniano również o niepełnosprawnych: specjalnych mieszkaniach, promocji w ich zatrudnianiu oraz ich integracji, a także zadbaniu o dowóz do szkół dzieci niepełnosprawnych. Organizacje pozarządowe wraz z władzami miasta chcą też przygotować programy profilaktyczne oraz wspierać przedsięwzięcia ekologiczne, współpracę międzynarodową i promować miasto. Zadaniem członków organizacji pozarządowych ma być dbanie o podnoszenie kwalifikacji, a wszystkich wspólna praca przy zadaniach z zakresu porządku publicznego, bezpieczeństwa, ratownictwa i ochrony ludności.
Beata Szkaradzińska

Fot. Anna Szczepaniak
 

Autor: "Dziennik Polski" 2009-03-02