Szczawnica w projekcie "400 Miast"

Jaki jest stan zdrowia uczniów szczawnickich szkół, ich rodziców i dziadków, okaże się po zakończeniu projektu "400 Miast", realizowanego i finansowanego w ramach narodowego programu profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych "Polkard". Z badań mogą skorzystać także kobiety w ciąży.

To druga edycja projektu "400 Miast", pierwszą z nich przeprowadzono w latach 2003-2006, obecna realizowana będzie do 2008 roku. Projekt dotyczy zdrowia Polaków, skierowany jest do mieszkańców małych gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Wyniki badań pozwolą ocenić częstość występowania nadciśnienia tętniczego i innych czynników ryzyka zawałów serca i udarów mózgu właśnie wśród mieszkańców małych miast i wsi.

- Projekt jest w trakcie realizacji - mówi sekretarz Szczawnicy Tomasz Hurkała. - Badaniami objęte są dzieci w wieku 11 lat, wykrycie chorób w tym wieku daje duże szanse na wyleczenie. Przebadani zostaną również rodzice tych dzieci, dziadkowie oraz kobiety w ciąży.

Uczniowie klas piątych ze Szkół Podstawowych nr 1 i 3 zostali już przebadani - oczywiście za zgodą rodziców, tylko w przypadku 4 czworga dzieci rodzicie nie wyrazili takiej zgody. Badania obejmowały dwa pomiary ciśnienia, pomiar wzrostu, wagi, obwodu w pasie, biodrach i prawego ramienia oraz wypełnienie ankiety. Z relacji pielęgniarek, które się tym zajmowały, wynika, iż 8 procent przebadanych dzieci ma nadciśnienie tętnicze, kilkoro - nadwagę, niedowagę lub otyłość. Natomiast od poniedziałku trwają badania rodziców i dziadków, które pozwolą wykryć te czynniki, które zwiększają ryzyko chorób układu krążenia, m.in. nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, otyłość. (TEZ)
"Dziennik Polski" 2007-10-24

Autor: wa