Ekologiczne Uzdrowisko - Gaz dla Szczawnicy

Jeżeli wszystko przebiegać będzie według założonego przez samorząd lokalny planu, to w 2010 roku mieszkańcy Szczawnicy będą mogli bez przeszkód podłączyć się do sieci gazowej. Marzą o tym już od końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy po raz pierwszy pojawiła się szansa poprowadzenia sieci gazowej od Słopnic k/ Limanowej. Jednak na skutek zbyt wysokich kosztów inwestycji odstąpiono od tego zamiaru. Teraz gaz ma popłynąć od strony Kosarzysk przez Popradzki Park Narodowy. Czy będą z tego tytułu problemy - wydaje się że nie , bo jak mówi wiceburmistrz Jan Golba, dyrekcji parku powinno zależeć na wykorzystaniu ekologicznych źródeł energii w celu ochrony przyrody okalającej uzdrowisko.


Inwestorem będzie PGNiG. Doszło już do pierwszych rozmów pomiędzy Spółką , a władzami lokalnymi miasta. Ustalono, że samorząd włączy się do realizacji tej inwestycji załatwiając uzgodnienia i przygotowując odpowiednie dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na inwestycję. Jest to praca czasochłonna i wymagająca, także wielu rozmów z mieszkańcami. Dlatego przeznaczono na nią cały 2008 rok. PGNiG wykona projekt sieci gazowej i linię przesyłową. Położenie sieci rozpocznie się w 2009 roku. Koszt szacunkowy inwestycji ma wynieść 50 mln złotych. W najbliższym czasie – jak zapewnia burmistrz Grzegorz Niezgoda – z PGNiG podpisany będzie list intencyjny, ale już dziś wiadomo, że inwestycja będzie realizowana, bowiem została umieszczona w planie inwestycyjnym PGNiG na 2008 rok.
Inwestor odstąpił od przeprowadzenia sondażu, ilu mieszkańców i podmiotów gospodarczych może podłączyć się do sieci gazowej. Przeprowadzi po mieście główną sieć, do której każdy będzie mógł się podłączyć. Takie podejście do sprawy przyśpieszy realizację inwestycji. Wybierając gaz ziemny liczono się z kosztami ogrzewania mieszkań, które w stosunku do kosztów tradycyjnego opału, propanu – butanu i oleju opałowego są o wiele niższe. Przewiduje się, że na gaz ziemny będzie duże zapotrzebowanie.
Jak - mówi burmistrz Grzegorz Niezgoda- ze szczawnickiego projektu będą mogły skorzystać sąsiednie gminy, Krościenko i Ochotnica Dolna, którym zaproponowane będzie utworzenie komunalnego związku międzygminnego do realizacji tego przedsięwzięcia.
-Idziemy w kierunku wykorzystania alternatywnych i ekologicznych źródeł energii. Jest realizowany nowatorski projekt zakładania solarów. Teraz gazu. W tym upatrujemy dalszy rozwój miasta i uzdrowiska – mówi przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Zachwieja.


Stanisław Zachwieja

Autor: LW