Szkoły sienkiewiczowskie w Pieninach

Wśród ponad dwustu szkół mających za patrona Henryka Sienkiewicza jest też Szkoła Podstawowa nr 1 „Perła” w Szczawnicy. Jest pierwszą placówką w Polsce, która jeszcze za życia autora „Trylogii” obrała jego imię. Starali się oto włodarze gminy, i tak w 1912 roku, na cztery lata przed jego śmiercią, uroczyście nadano szkole przy ulicy Jana Wiktora imię Henryka Sienkiewicza.
Jednak dopiero po raz pierwszy od siedemnastu lat „Perła” wraz z Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu została organizatorem XVII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich, który odbył się w miniony weekend w Szczawnicy.
Wzlocie wzięli udział reprezentanci 60 szkół. Jego uczestników przywitał prezydent miasta Nowego Sącza, a wsali widowiskowej odbył się koncert rodowitej sądeczanki Majki Jeżowskiej. Główna część zlotu została
zainaugurowana przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza przy deptaku na ulicy Zdrojowej.
Honory gospodarzy pełnili burmistrz Grzegorz Niezgoda i dyrektor podstawówki Paweł Sypek. Gość honorowy prawnuczkapisarza Anna Madeyska z uznaniem i szacunkiem mówiła o pradziadku jako wielkim pisarzu i – co szczególnie podkreśliła – wielkim człowieku.
– Mój pradziadek ukochał uzdrowisko szczawnickie, a ja zawsze z wielkim sentymentem o nim mówię i jeśli mi pozwala czas, chętnie tu przyjeżdżam – powiedziała Madeyska. O pobycie pisarza i związkach z pienińskim kurortem opowiedział burmistrz. Sienkiewicz po raz pierwszy gościł w Szczawnicy w 1868 roku, gdy był studentem Warszawskiej Szkoły Głównej. Miał wtedy 22 lata. Po raz drugi przybył tu 10 lat później, już jako znany pisarz i publicysta. Ostatnią podróż odbył w 1909 roku.

Stanisław Zachwieja

Autor: Gazeta Krakowska 2009-05-25