Ruszyła kolejka linowa „Homole”

Ma 600 metrów długości. W ciągu 4 minut może wywieźć blisko 300 narciarzy i turystów na Bukowinki, skąd zimą będzie można szusować sztucznie zaśnieżoną i oświetloną trasą, aż do granic potoku Zaskalski. Tak w przybliżeniu wyglądają parametry nowooddanej do użytku  kolei linowej „Homole” na Bukowinki. Uroczyste otwarcie wraz z poświęceniem odbyło się w minioną niedzielę. W Homolach w niedzielę stawiły się więc tłumy, aby sprawdzić nową kolejkę linową. Dopisała też pogoda. Z okazji otwarcia kolejki, wszyscy, którzy się tutaj zjawili, mogli skorzystać z darmowego przejazdu. Kolej linowa „Homole” należy do Spółki „Arena Narciarska”. Zanim turyści wsiedli na krzesełka i wyjechali na górę, odprawiona została polowa msza święta koncelebrowana przez proboszcza parafii szlachtowsko-jaworzańskiej ks. Józefa Włodarczyka. Specjalnie przygotowane na tę okazję pieśni śpiewał chór„Jaworczanie”. –To dar dla turystów, którzy tu przyjeżdżają na odpoczynek i rekreację. Kolej jest nowym obiektem, który powinien przyczynić się do uatrakcyjnienia tego pięknego zakątka Pienin – mówił ksiądz proboszcz.
Historię powstawania kolei przypomniał Jerzy Pal, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Jaworek. Okazuje się,że jest ona długa i obfituje w wiele ciekawych momentów. Warto wiedzieć, że to druga po kolei linowejna Palenicę inwestycja dla narciarzy i turystów pieszych. Teraz na jesień ci drudzy będą mogli pospacerować szlakami Małych Pienin, a zimą narciarze będą mogli szusować nastoku w Bukowinkach. Dzięki kolei „Homole” turyści wyjeżdżając w górę będą mogli przejść atrakcyjne szlaki Małych Pienin, łącznie z najwyższym wzniesieniem Wysoką (1050mn.p.m.). Bliżej im będzie także do poznania pracy baców w licznych na tym terenie bacówkach, gdzie mogą zakupić prawdziwe oscypki i bundz.
– Dobrze, że w Pieninach coś nowego powstaje dla turystów. To piękny region i wciąż jeszcze nieodkryty. Z rodziną przyjeżdżam do Szczawnicy od kilku lat i co roku nas coś zaskakuje–wyznaje Zbigniew Balicki spod Krakowa. Ostatnimi laty,oprócz Szczawnicy, szczególnie popularne stały się Jaworki. Oprócz atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych z rezerwatami Homole i Biała Woda, bogatą ofertę kulturalną proponuje Muzyczna Owczarnia. W Jaworkach można też poznać kulturę Łemków z cerkwiamii kapliczkami. Powstaje też co raz więcej nowych pensjonatów i kwater prywatnych, a status wsi, jaki Jaworki uzyskały w tym roku, pozwala korzystać z wielu programów unijnych. Jest też wniosek o pozyskanie środków unijnych na przebudowę i modernizację centrum wioski. To spowoduje, że Jaworki jeszcze bardziej wypięknieją i będą miały lepszą organizację ruchu. Jest to ważne, bowiem gdy tylko na dobre ruszy kolej linowa, na pewno zwiększy się ruch samochodowy i pieszy na wąskiej drodze dojazdowej na Bukowinki.

Stanisław Zachwieja

Autor: Gazeta Krakowska 2009-09-22