Szczawnica - MZGK

Ambitne plany włodarzy miasta wobec Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej
Zakupia sprzęt

    W obecnej kadencji włodarze miasta podjęli się ambitnego zadania zrobienia z podległemu mu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej jednostki na wskroś nowoczesnej, wyposażonej odpowiedniej jakości sprzęt pozwalający podnieść poziom usług komunalnych wraz z poszerzeniem ich zakresu. 
    W osiągnięciu jakości wykonywanych zadań komunalnych władze miasta rozpoczęły w tym roku proces systematycznego doposażenia skromnego dotąd parku maszynowego. Zakupy usprawniły pracę zakładu, poprawiając jej jakość, co w znacznym stopniu wpłynęło na poprawę estetyczną miasta.
Jak mówi wiceburmistrz Jan Golba - wiosną tego roku, w związku przejęciem przez MZGK zadania pn. utrzymanie zieleni w mieście, zakład wyposażony został w kosiarki oraz wykaszarki do trawy oraz nożyce do żywopłotów. Wprowadzenie w mieście nowych zasad segregacji i odbioru odpadów komunalnych implikowało zakup mniejszego pojazdu do odbioru nieczystości stałych. Samochód marki mitsubishi canter o pojemności zabudowy 3m3 zakupiony w tym roku przez MZGK pozwala na sprawne poruszanie się po wąskich i trudno dostępnych ulicach, umożliwiając w sposób systematyczny odbiór nieczystości od wszystkich mieszkańców Szczawnicy. Ostatnim zakupem tego roku, dokonanym przez MZGK jest nowy ciągnik m-ki Fergusson  dostosowany w pełni do wykonywania różnorakich prac komunalnych. Wyposażony jest m.in. w napęd 4x4 zapewniający dojazd do trudno dostępnych miejsc. Przedni wałek odbioru mocy może służyć do zamontowania pługu wirnikowego na zimę oraz kosiarki w lecie, a tylni wałek odbioru mocy na zamontowanie piaskarki.  Trzypunktowy układ zawieszenia pługa do odśnieżania, regulowanego hydraulicznie, umożliwia nie tylko zmianę kierunku odkładania śniegu, ale również zmianę układu pługa w zależności od kształtu terenu czy szerokości odśnieżanych uliczek. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie z interwencyjnym odśnieżaniem do miejsc dotychczas niedostępnych dla zwykłego sprzętu. Ciągnik może być także wykorzystywany do innych prac komunalnych. 
- Jest oczywiste, że potrzeby sprzętowe MZGK są olbrzymie, ale ich spełnienie ze względu na szczupły budżet nie jest możliwe w ciągu jednego roku. Na rok przyszły planuje się dalsze doposażenie zakładu gospodarki komunalnej by w sposób sprawny zadbać o obsługę mieszkańców, utrzymać odpowiedni poziom oczyszczania miasta oraz zagwarantować skuteczność i szybkość realizowanych przedsięwzięć – mówi Jan Golba.


    
    To przedsięwzięcie zmienia całkowicie charakter pracy MZGK, które na przestrzeni kilku ostatnich dekad przechodziło olbrzymie przeobrażenia w strukturze zarządzania, organizacji pracy i podejmowanych zadań komunalnych. Jan Golba odnosząc się do historii zakładu nie ukrywa, że popełniono wiele błędów. Ale widocznie, taki był czas i kierunki usprawniania funkcjonowania zakładu.
- Po zlikwidowaniu spółki komunalnej „Jarmuta” zajmującej się realizacją usług komunalnych (oczyszczanie miasta, odśnieżanie, utrzymanie zieleni i ukwiecenie, wywóz i utylizacja odpadów komunalnych, eksploatacja oczyszczalni ścieków, eksploatacja wysypiska śmieci, dostawa wody i odbiór ścieków, remonty bieżące sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, remonty bieżące dróg) zaledwie niewielką część zadań zlikwidowanej spółki przekazano Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej. Poprzednie władze Miasta Szczawnica wyszły z założenia, że lepiej jest zlecić zadania komunalne innym podmiotom gospodarczym niż realizować te zadania przez własny zakład komunalny. I tak oczyszczanie miasta i odśnieżanie zlecono firmie „Empol” z Łącka, utrzymanie zieleni i ukwiecenie prywatnemu zakładowi, a oczyszczalnię ścieków i kanalizację sanitarną miasta wniesiono jako aport do spółki PPK, natomiast  całą bazę (budynki, garaże, magazyny, warsztaty) spółki komunalnej „Jarmuta” sprzedano min. OHP.  Dokonano także wyprzedaży całości majątku spółki (maszyny, urządzenia, sprzęt, pojazdy).   Zakład Gospodarki Komunalnej zatrzymał w zasadzie tylko dwa zadania,  tzn. eksploatację wysypiska i dostawę wody oraz częściowo zajął się wywozem śmieci i nieczystości płynnych.  Dla realizacji tych zadań MZGK otrzymał wyposażenie w postaci:  Śmieciarka marki Volvo  zakupiona w 2006r. o pojemności 16m3, samochód terenowy 4x4 opel canto, samochód Vuko służący do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji, dostawczy mercedes, koparka oraz samochód do wywozu kontenerów. Jest oczywiste, że z takim parkiem maszynowym MZGK nie był w stanie w pełni realizować nawet tych kilku zadań jakie mu pozostały – mówi Jan Golba.

Stanisław Zachwieja
Autor: RSz