Oddanie kolektora sanitarnego „Piaski”

Oddanie kolektora sanitarnego „Piaski” – Kolej Linowa „Palenica”
Tranzytowa inwestycja

    Kilka miesięcy bardzo intensywnych robot, w trudnych geologicznie warunkach oraz wzmorzonym ruchu samochodowym zaowocowało oddaniem kilka dni temu kolektora sanitarnego na odcinku o długości 3 tys. 150 metrów od oczyszczalni ścieków na Piaskach do Stacji Kolei Linowej „Palenica”. Inwestycja, prowadzona przez Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne, wraz z nadzorem budowlanym kosztowała 576 tys. 809 euro. Zamontowano 112 studzienek kanalizacyjnych, co umożliwi podłączenie 42 budynków oraz likwidację małej oczyszczalni przy PKL. Dodatkowo wykonano sięgacz przy ulicy Flisackiej od potoku Grajcarek do wylotu na ulicę Główną. Do tego kolektora mogą podłączyć się 24 domostwa.
W znacznej mierze środki pochodziły z Unii Europejskiej w ramach projektu „Oczyszczanie wód na Podhalu”. Część z ich to środki własne przedsiębiorstwa. - Dzisiejsze oddanie inwestycji jest dla nas szczególnie ważne, bowiem jest ona strategiczna do rozpoczęcia budowy kolejnego kolektora w stronę Szlachtowej i Jaworek. Można powiedzieć, że ten kolektor sanitarny jest tranzytowy. Kilka dni temu ogłosiliśmy przetarg na uszczelnienie kanalizacji m. innymi przy ulicy św. Krzyża i osiedla „Połoniny” o długości 3 tys. 960 metrów. Otwarcie ofert nastąpi pod koniec lutego – mówi Marek Skrzypek, przedstawiciel PPK.
Zadowolenia nie ukrywał burmistrz Grzegorz Niezgoda. – Inwestycja jest potrzebna miastu, w sytuacji przestarzałej sieci sanitarnej zbudowanej w latach 60 i 70 –tych. W przyszłości zaowocuje znaczną poprawa czystości potoku Grajcarek i Dunajca – mówi burmistrz. Zatem warto było przystąpić do PPK ?. Jeżeli chodzi o kwestie realizowanych inwestycji, to warto – mówi burmistrz.. Natomiast możemy mieć trudność z zakwalifikowaniem naszego wniosku o środki na rehabilitację sieci wodociągowej i budowę nowych ujęć wody. Korzystniej byłoby dołączyć do wniosku także sieć sanitarną. Ale mam nadzieję, że nie utrudni to pozyskanie środków na samą wodę - dodaje burmistrz.
Inwestycja jest częścią pierwszego kontraktu, który ma zakończyć się w czerwcu 2008 roku. W kilku gminach zbudowano 20 kilometry sieci sanitarnej, zmodernizowano oczyszczalnie ścieków w Niedzicy i Czarnym Dunajcu. Rozpoczęto budowę nowej oczyszczalni, według najnowszej technologii w Sromowcach Niżnych. Włączenie je do eksploatacji nastąpi w maju po dokonaniu podłączeń domostw do sieci kanalizacyjnej.
-Spełniło się nasze marzenie, bowiem wrota do przełomu Dunajca, przez które, co roku płyną setki tysięcy turystów, były nie skanalizowane i wszystkie ścieki w sposób niekontrolowany płynęły do Dunajca. Oczyszczalnia pod Trzema Koronami, to nasza perełka. Udowodnimy, ze nawet w tak wrażliwym terenie( chodzi o walory przyrodnicze) można zbudować urządzenie, które pomogą przyrodzie, a równocześnie nie będą jej szpecić - mówi Marek Skrzypek.
Do końca 2007 roku wydatkowano 4 mln 63 tys euro z 17 mln 60 tys. euro, jakie zaplanowano w ramach całego projektu. Termin zakończenia drugiego kontraktu przewidywany jest na grudzień, a trzeciego w I kwartale 2009 roku.

Stanisław Zachwieja



Na zdjęciu – Przedstawiciele PPK, wykonawcy i władze miasta w dniu oddania inwestycji przed oczyszczalnią ścieków na Piaskach w Szczawnicy.
Autor: RSz