Muzeum coraz bliżej przenosin

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya coraz bliżej przenosin do opuszczonego budynku Straży Granicznej w Szlachtowej
Muzeum i park etnograficzny


Nabrały tempa czynności zmierzające do przejęcia budynku po Straży Granicznej w Szlachtowej z przeznaczeniem na Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya, które dotychczas mieści się w budynku „Pałac” przy Placu Dietla będącym własnością spadkobierców ostatniego właściciela uzdrowiska hr. Adama Stadnickiego. W niedługim czasie część eksponatów znajdzie miejsce w Muzeum Historii Uzdrowiska w remontowanej willi Holenderka.
Jak mówi przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Małopolskiego Jan Hamerski – rok temu wystosowałem pismo do marszałka małopolskiego Marka Nawary z prośbą o przejecie obiektu na potrzeby muzealne. Zamiar jego przejęcia miało też Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Szczawnicy i Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Jednak zrezygnowali z tych zamiarów. We wrześniu ubiegłego roku nadeszła ważna informacja od Komendanta Głównego Straży Granicznej, który przekazał nie użytkowany obiekt na rzecz Skarbu Państwa. W ostatnim tygodniu starosta nowotarski uznał za zasadną propozycję , jaką złożył mu marszałek małopolski, aby przekazanie obiektu szło właściwym trybem przy załatwianiu tego typu spraw. Z chwilą, kiedy budynek będzie własnością marszałka, on przekaże go Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu, któremu podlega szczawnickie muzeum. Wówczas Muzeum Okręgowe będzie mogło przystąpić do opracowania koncepcji zagospodarowania obiektu – wyjaśnia przewodniczący.

Obok budynku byłej Straży Granicznej jest też działka o powierzchni 70 arów, która może być wykorzystana na skansen. Istnieje też szansa na pozyskanie dodatkowego terenu, poza drogą przy potoku Grajcarek, który można wykorzystać dla potrzeb muzeum. Jan Hamerski snuje plany utworzenia tam Parku Etnograficznego górali pienińskich, flisactwa i Rusinów Szlachtowskich „Łemków”, którzy do 1947 roku , do czasu słynnej Akcji „Wisła” zamieszkiwali rejon Małych Pienin.
W związku z tymi planami – mówi Jan Hamerski – zwróciłem się pismem do marszałka małopolskiego ( pisma otrzymali też właściciele działek, Urząd Miasta w Szczawnicy i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie), aby poczynił starania przejęcia tej nieruchomości i przekazał ją Muzeum Okręgowemu pod działalność Parku Etnograficznego.

Przejecie tej nieruchomości jest też znaczące dla działalności muzeum, gdyż, w części będącej własnością miasta, znajduje się oczyszczalnia ścieków i ujęcie wody dla przejmowanego obiektu.
Siedziba muzeum od ponad trzydziestu lat mieści się przy Placu Dietla. Zwiedzają go turyści, kuracjusze i wczasowicze, oraz grupy młodzieży szkolnej. Kiedy zbiory znajdą się w budynku po SG w Szlachtowej nie powinno ono stracić na atrakcyjności, gdyż ten obiekt znajduje się przy ruchliwym szlaku turystycznym do rezerwatów Białą Woda i Homole w Jaworkach. Muzeum zatem spełni oczekiwania turystów w poznaniu kultury górali pienińskich, a Park Etnograficzny, który ma powstać, dodatkowo wzbogaci jego atrakcyjność.

Stanisław Zachwieja