Górecki w "Magdalenie"

Lekkością i zwiewnością zachwyca "Święta Kinga rozsiewająca zioła", trud ciężkiej pracy na roli bije z "Wiosennej orki", w zadumę wprawiają różnorakie "Świątki". Niezwykle sugestywne prace, prezentowane w pijalni "Magdalena" w Szczawnicy, są autorstwa Stanisława Góreckiego ze Sromowiec Wyżnych - człowieka o różnorodnych doświadczeniach zawodowych i zainteresowaniach artystycznych.

Pochodzi ze Sromowiec Wyżnych, z wykształcenia jest geodetą. Przez wiele lat pracował przy budowie zbiornika wodnego w Niedzicy, później w Urzędzie Gminy Czorsztyn. Jest absolwentem studium muzyki kościelnej przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Obecnie pracuje jako muzyk kościelny przy parafii św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych, w sezonie letnim para się pracą na ojcowiźnie i flisactwem na Dunajcu.

Jego zainteresowania artystyczne zmieniały się z czasem, najpierw fascynowała go płaskorzeźba, malarstwo symboliczne, a obecnie rysunek i grafika o tematyce sakralnej, regionalnej, obyczajowej. Twórczość Stanisława Góreckiego przybliża wystawa w "Magdalenie" w Szczawnicy. Eksponowane tam prace choć są niewielkich formatów, przykuwają uwagę. Przedstawiają między innymi zabytkowe kościoły w Grywałdzie i Krościenku, Pieniny z tzw. Skokiem Janosika, Trzema Koronami, spływem przełomem Dunajca, pracę na roli. (TEZ)

"Dziennik Polski" 2008-03-10

Autor: wa